Tudom, hogy az ilyen cikkeket szeretik olvasgatni és kommentelni azok a hölgyek, akik „3 naponta mosnak hajat 400 forintos samponnal, és sosem zsíros a hajuk”. Nekem meg egyszerűen jó az anyagcserém, és nem értem, miért diétázik bárki is, ha én nem. Hülyeség így hozzáállni, nem? 😀
Nekem pontosan ilyen zsíros fejbőröm van. És az arcbőröm is ilyen. Ez egyébként NEM feltétlenül rossz, csak egyéni adottság. Igen, a zsíros bőrnek vannak hátrányai – a haj gyorsabban zsírosodik, nem tartja a volument, a bőr pedig egy óra múlva már fénylik az arcmosás után.
De van előnye is – a „zsírosabb” bőr például jobban ellenáll a ráncoknak, a haj pedig a tulajdonosaiból adódóan remekül bírja a festést, a formázást, sőt még a dauerolást is. Szóval először is azt tanácsolom, hogy fogadd el magad, koncentrálj a pozitívumokra. És használd a tippeket, hogy a bőrödet kordában tartsd.
De először is elmondom, hogy milyen tanácsokat NE fogadj meg, ha zsíros a fejbőröd.
Anti-tipp 1: szoktasd hozzá a hajad a ritkább mosáshoz
Gyakran látom ezt a „remek” ötletet – egyszerűen mosd ritkábban a hajad, majd hozzászokik, és kevésbé fog zsírosodni. Remélem, ezeknek az embereknek nem jut eszükbe, hogy ritkábban cseréljenek alsóneműt, hogy tiszták maradjanak. 😀
Bármelyik hozzáértő trichológus elmondja, hogy nincs egységes szabvány arra, kinek és hetente hányszor kell hajat mosnia. A hajat szükség szerint mossuk. Valakinek tényleg normális, ha 3-5 vagy akár 7 naponta mos hajat. Valakinek pedig a napi hajmosás a normális. Minél vékonyabb és egyenesebb a haj, annál gyakrabban kell mosni. És még valami – sokkal hasznosabb minden nap hajat mosni, mint „hozzászoktatni” a hajat, és koszos fejbőrrel járkálni. Ettől ugyanis lehet hajhullásod, korpád, gyulladásod, és még egy csomó más problémád.
Anti-tipp 2: folyamatosan mélytisztító sampont használj
Vagy a fejbőrradírokkal való visszaélés. A fejbőr nem sokban különbözik az arcbőrtől. Képzeld el, mi lenne az arcoddal, ha állandóan patyolat tisztára sikálnád. Spoiler: még rosszabb lenne.
Minél agresszívebben próbáljuk „szárítani” a bőrt, annál több faggyút termel, hogy megvédje magát a kiszáradástól. A fejbőrrel ugyanez a helyzet. A hajhagymákat és a fejbőrt lehet és kell is mélytisztítani speciális samponokkal és szerekkel, de legfeljebb kéthetente egyszer.
És most térjünk át arra, ami tényleg hatékonyan meghosszabbítja a haj frissességét.
Tipp 1: formázd a hajad
Gyakran látom, hogy a zsíros fejbőrű lányokat lebeszélik a hajformázók és a meleg hajformázási módszerek használatáról. Állítólag ezek mind még jobban elnehezítik a hajat, és így még gyorsabban zsírosodik. De tapasztalatból mondom neked – pont fordítva van. Az egyetlen dolog, amivel ilyen típusú hajjal 2-3 napig is el lehet lenni mosás nélkül, az a teljes értékű formázás, beállított volumennel.
A hajformázó sűrűbbé, keményebbé és vastagabbá teszi a hajat. Az ilyen hajat már könnyű lesz dúsítani. Minél jobban megemeljük a hajat a hajtőtől, annál kevésbé érintkezik a fejbőrrel, és szívja magába a zsírt.
Azt is tanácsolhatom, hogy csinálj magas, de ne a fejedhez simuló frizurákat, „formázd” a hajad éjszakára – például köss kontyot a fejed tetejére. Szóval próbáld meg megemelni a hajtöveket, és ne engedd, hogy a haj érintkezzen a fejbőrrel.
Tipp 2: figyelj oda, hogy ne legyen túltáplálva
Jegyezd meg a gyorsan zsírosodó haj és a túltáplált haj közötti fontos különbséget: a túltáplált haj közvetlenül mosás után úgy néz ki, mintha nem is mosták volna meg. Ha mosás után a hajad friss, könnyed, van egy kis volumene (akár kicsi is), minden rendben van. Ha mosás után a hajad jégcsapokká áll össze, nincs volumene, még a hossza is zsírosnak tűnik – ez a túltáplálás a hajápolóktól. Tehát a samponod vagy a balzsamod/pakolásod már nem megfelelő, túlzásba vitted a hidratálást és a táplálást.
Mit tegyél a túltápláltsággal? Válts „könnyebb”, NEM tápláló termékekre. Mosd a hajad hűvösebb vízzel, tovább és alaposabban. Ilyenkor, a nehéz samponról a könnyebbre való áttéréskor lehet használni fejbőrradírt vagy mélytisztító sampont. A hajpakolást is ideiglenesen vagy végleg kihagyhatod, csak a balzsamot hagyd meg.
Tipp 3: fordíts több figyelmet a hajkiegészítők tisztaságára
Gyakrabban mosd a fésűket és a csatokat, gyakrabban mosd a sapkákat, a párnahuzatokat, a törölközőket, a hajgumikat. Szóval mindent, ami érintkezik a hajaddal, tarts tökéletesen tisztán. És tartsd távol a kezed a hajadtól – szokj le arról, hogy igazgatod a hajad, a kezeddel fogod a fejed, elgondolkodva vakarod a fejed búbját, tekergeted a hajad, stb.
És még egyszer megismétlem, ha már a higiéniáról van szó – jobb gyakrabban hajat mosni, ha igényli. Nem fog ettől kihullani, és nem fog gyorsabban zsírosodni.
Az persze igaz, hogy ettől még nem szabad felhúznod magad ezen a jelenségen, mert a zsíros hajtövekkel kapcsolatos problémák többsége tényleg a fejünkből fakad, de más értelemben: sokszor úgy érezzük és gondoljuk, hogy a hajunk koszosabb, mint amilyen valójában. Ez viszont már egy berögzült kattanás, amitől nagyon nehéz megszabadulni.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK