HIRDETÉS BEZÁRÁS

Az érzelmi higiénia 10 szabálya, hogy nyugodt maradj és ne hagyd magad manipulálni

Nap mint nap szembesülsz nyomással, agresszióval és manipulációval.

    Ha mindent magadra veszel, és folyamatosan mérgező kapcsolatokban élsz, az elsősorban az érzelmi egészségednek árt.

    HIRDETÉS

    Elmondok 10 szabályt, amelyeket hasznos megjegyezned, te pedig próbáld meg ezeket a gyakorlatban is alkalmazni.

    1. Tartsd meg magadnak az értékeidet

    Amikor az értékeidről beszélsz, a trollok vagy a „mérgezők” elkezdenek behatolni a tudatodba. Például azt mondod, hogy egy bizonyos autót részesítesz előnyben. Nemrég volt egy ilyen vita egy portálon, és én azt írtam, hogy az Opel jó autó.

    El sem tudod képzelni, mi kezdődött! Oda fajult a dolog, hogy valaki kijelentette, hogy állítólag maguk a németek mondják, hogy az Opel nem autó! Pedig a németek soha nem mondtak ilyet. Ezt olyan emberként állítom, aki 1996 óta hozott be autókat Lengyelországból és Németországból.

    érzelmek, határok, kapcsolatok, kommunikáció, manipuláció, önfejlesztés, önvédelem, pénzügyek, stresszkezelés, tudatosság

    Az értékeid elleni támadások, bármit is mondasz, a végtelenségig folytatódhatnak. Ha azt mondod, hogy vegetáriánus vagy, mindenki elkezd sopánkodni: „Ó, hát hogy lehet ez, nem eszel húst, akkor nem jutsz fehérjéhez!”.

    Ha bevallod, hogy szereted a húst, akadnak majd olyanok, akik szemrehányást tesznek, hogy pusztítod az állatokat. Ha szőrmebundát hordasz, azonnal rád támadnak az állatvédők. Összességében tehát tartsd meg magadnak az értékeidet.

    2. Ne beszélj a terveidről

    Ebben az esetben a korlátok nélküli nyilvánosságra gondolok. Megoszthatod a kitűzött feladataidat egy barátoddal vagy egy hozzád hasonlóan gondolkodó kollégáddal. De mérgező emberek körében jobb hallgatni a terveidről.

    Ez tudatalatti szinten működik – ha megtudja a céljaidat, a mérgező ember minden módon akadályozni fog téged a terveid megvalósításában. Emlékezz a mondásra: „Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről.” És ez különösen igaz a mai időkben.

    Persze, ettől a szabálytól eltekinthetsz, ha az a célod, hogy dicsekedj a terveiddel. De akkor megsérted az érzelmi higiéniát, ami szintén nem hasznos.

    HIRDETÉS

    3. Hagyd abba a dicsekvést

    A harmadik szabály szorosan kapcsolódik az előző kettőhöz. A dicsekvés soha nem vezet jó végkifejlethez. Ha dicsekszel, előtérbe tolod a terveidet, értékeidet, vásárlásaidat, akkor mintha a környezeted fölé emelnéd magad.

    „Nézzétek, milyen menő vagyok, ti meg senkik vagytok.” Az ilyen viselkedés kiváltja a rosszakarók reakcióját: a törekvést, hogy behatoljanak a teredbe, vagy sárba tiporjanak. És ez az emberekben élő vágy nem nekik fog ártani, hanem éppen neked.

    érzelmek, határok, kapcsolatok, kommunikáció, manipuláció, önfejlesztés, önvédelem, pénzügyek, stresszkezelés, tudatosság

    4. Tartsd meg magadnak a problémáidat

    Miért nem tanácsolom, hogy megoszd a problémáidat, különösen a mérgező emberekkel? Meg kell értened, kik azok a „mérgezők”. Ők azok, akik megmérgezik az életünket. Bár látszólag az ilyen emberek nagyon kedvesek tudnak lenni. Azonban, ha tudomást szereznek a problémáidról, nem fogják elmulasztani az alkalmat, hogy ezt ellened fordítsák. Milyen módon? Sokféleképpen:

    • pletykákat terjesztenek rólad, ami súlyosan árt a hírnevednek;
    • kiforgatják a tényeket, ami torz képet alakíthat ki másokban az intelligenciádról, képességeidről;
    • nyíltan manipulálnak.

    A „mérgezők” nem sajnálnak minket. Amikor megosztjuk velük a problémáinkat, akkor megengedjük nekik, hogy megmérgezzék az életünket. Ha ezt nem akarod, tegyél lakatot a szádra, és dobd el jó messzire a kulcsot.

    érzelmek, határok, kapcsolatok, kommunikáció, manipuláció, önfejlesztés, önvédelem, pénzügyek, stresszkezelés, tudatosság

    Bárhogy is faggatnak, abban a reményben, hogy pletykálnivaló információhoz jutnak, azt válaszold, hogy minden rendben van. Próbáld meg általában elkerülni az ilyen beszélgetéseket, hogy ne sértsd meg az érzelmi higiéniádat. És ne felejts el mosolyogni.

    HIRDETÉS

    5. Ne pazarold az idődet és energiádat olyan emberekre, akiket nem kérdeztél

    Mindannyian ismerünk olyan embereket, akik kéretlenül osztogatják a tanácsaikat. Még akkor is, ha nem kérjük őket erre. Ha rájuk pazarolod az idődet, akkor olyanná válsz, mint a call-centeresek, akik napi több száz kérdésre próbálnak válaszolni. A saját ügyeid és céljaid pedig figyelmen kívül maradnak.

    Képzeljük el metaforikusan, mi történik ilyenkor. Például egy téli reggelen mész az autódhoz, és a szomszéd tinédzserek hirtelen hógolyókkal kezdenek dobálni. Ha továbbmész a célod – az autó – felé, úgy téve, mintha észre sem vennéd a gyerekeket, vagy egyszerűen csak rájuk mosolyogsz, akkor biztosan odaérsz.

    De ha felveszel egy hógolyót és visszadobsz, a helyzet végtelen játékká válik. Ugyanez történik, ha egy kéretlen tanácsra mentegetőzéssel vagy támadással reagálsz. Egyszerűen csak „eteted” a trollt. Elpazarolod rá az energiádat, ő pedig, mint minden vámpír, elveszi azt tőled.

    Marcus Aurelius-nak van erre egy zseniális szabálya: „Tedd, amit tenned kell, és lesz, ami lesz.” Tartsd be ezt, és az energiád tiszta marad. Ez az egyik legjobb módja a manipulátorok legyőzésének.

    6. Tedd rendbe a pénzügyeidet: számolj le az adósságaiddal, és kezdj el a bevételeid szerint élni

    Őszintén tanácsolom, hogy számolj le a pénzügyi problémáiddal: Vegyél elő egy papírlapot, írd össze az összes adósságodat, és próbálj meg kidolgozni egy stratégiát a mielőbbi visszafizetésükre. Ne élj többé hitelből. Ne hallgass a hitelkártyák kezelésével kapcsolatos káros tanácsokra.

    Milyen sok ilyen ember van! Az egyik bankban hitelt vesznek fel, a másikban azért vesznek fel újat, hogy az elsőt fedezzék, a harmadikban pedig újra kölcsönkérnek. Nézd meg, mekkora káoszban élnek! A gondolataikat, érzéseiket, érzelmeiket folyamatosan lekötik a mérgező témák.

    érzelmek, határok, kapcsolatok, kommunikáció, manipuláció, önfejlesztés, önvédelem, pénzügyek, stresszkezelés, tudatosság

    Tanulj meg a bevételeidnek megfelelően élni! Ez a nagyon jó szokás megtisztít téged, jobbá teszi az életedet, és egyébként többet is fogsz keresni. Tudd, hogy a „költs többet, és többet fogsz keresni” tanács káros. Nem leszel tőle gazdagabb!

    Csak érzelmileg fogsz jobban aggódni, és arra koncentrálsz majd, hogyan add vissza az adósságokat, nem pedig arra, hogyan keress többet. Hiszen ez két különböző dolog: azon gondolkodni, hogyan kereshetnél jobban, vagy azon, hogyan fizesd ki az adósságot.

    Próbáld meg feljegyezni minden bevételedet, kiadásodat és adósságodat, tanulj meg spórolni, csökkenteni a kiadási oldalt. Majd a megspórolt összeget fordítsd valami igazán hasznosra.

    HIRDETÉS

    7. Ne tartsd magadban az érzelmeidet

    Jó néhány ember emlékeztet engem egy minden oldalról összenyomott labdára. Egyre csak nyomódik össze, és nem tud kiegyenesedni. De a végén ez robbanáshoz vezet, amitől a tárgy darabokra hullik.

    Így van ez az érzelmeinkkel is. Nyomást gyakorolnak ránk, mi pedig csak tűrünk. Próbálunk udvariasak lenni azokkal, akik sértegetnek minket, közben összenyomódunk, de egy nap felrobbanhatunk.

    Ki kell adnod az érzelmeidet! Ez nem azt jelenti, hogy gonosznak kell lenned. De érdemes kimondanod az érzéseidet. Bár néha a harag is helyénvaló. Hányszor szeretted volna már azt mondani: „Állj, elég, ne manipuláljatok!”. És gondoljanak rólad, amit akarnak, az érzelmek kitörése időnként hasznos.

    Néha azt mondják nekem, hogy túl érzelmes vagyok. Igen, előfordul. Igen, el tudok küldeni valakit jó messzire, sőt még annál is messzebbre. Ettől megkönnyebbülök. De megtanultam magamban megélni az érzelmeket, bár néha ki is lehet őket adni. Kimutatni az örömöt, a szomorúságot, a bánatot, a csalódást, sőt néha sírni is – mindez egy élő ember sajátja, és teljesen normális.

    Ne légy érzelemmentes „száraz kenyér”, vagy az a labda, amelyik csak nyomódik össze és a felrobbanást kockáztatja. Végül pedig ne légy áldozat – az érzelmek hiánya éppen rájuk jellemző!

    érzelmek, határok, kapcsolatok, kommunikáció, manipuláció, önfejlesztés, önvédelem, pénzügyek, stresszkezelés, tudatosság

    8. Védd meg a belső határaidat

    Mindannyiunknak van személyes tere, és annak egy olyan területe, ahová nem szeretnél senkit beengedni. Sem fizikailag, sem érzelmileg. Vannak emberek, akik túlságosan közel próbálnak kerülni hozzád: túl közel jönnek, szorosan melléd ülnek, vagy felajánlják a tegeződést.

    Amikor velem teszik ezt, én mindig hátralépek egy számomra kényelmes távolságra. Vagy egyenesen megmondom: „Nem, maradjunk a magázódásnál.” Ne félj távolságot tartani azokkal az emberekkel, akik megpróbálják áthágni a személyes tered határait.

    HIRDETÉS

    9. és 10. Tisztítsd meg az információs teredet és az életedet a haszontalan információtól

    Az utolsó két szabályt egybe vontam. Távolítsd el az életedből a felesleges információkat, azt az információs szemetet, amely semmi hasznot nem hoz. Különösen azokat a forrásokat, amelyek propaganda jellegűek.

    érzelmek, határok, kapcsolatok, kommunikáció, manipuláció, önfejlesztés, önvédelem, pénzügyek, stresszkezelés, tudatosság

    Gyakran beszélgetek olyan emberekkel, akik szó szerint rákattannak azokra a csatornákra, amelyek tömény propagandát sugároznak. Látom, hogy óriási problémáik vannak az érzelmi kontrollal. Ugyanezt mondhatom azokról is, akik felesleges információkat fogyasztanak a YouTube-on vagy különböző podcastokon. A tartalomnak, amit fogyasztasz, minőséginek, szakértői szintűnek kell lennie.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni