HIRDETÉS BEZÁRÁS

Miért ülnek a japánok fordítva a vécén?

A Japán vécékultúra az egyik legfejlettebb a világon.

    Az olyan apróságok, mint a fűtött vécéülőke, a beépített bidé, a szárító funkció, a szagtalanítás és a hangkeltő eszközök – amelyek a fülkéből kiszűrődő természetes hangokat hivatottak elnyomni – itt már régóta senkit sem lepnek meg.

    HIRDETÉS

    A japán vécécsésze egyfajta iPhone a szaniter berendezések világában, hiszen az ára akár a több tízezer dollárt is elérheti.

    dizájn, Érdekesség, hagyomány, higiénia, japán, Kultúra, szokások, technológia, utazás, Vécé

    A távirányító gombjaival te magad szabályozhatod a beépített bidé vízsugarának erősségét, irányát és hőmérsékletét, sőt, ha kell, akár gyors vizeletanalízist is végezhetsz vagy megmérheted a vérnyomásodat.

    Ráadásul, hasonlóan a prémium autók üléseihez, a Felkelő Nap Országából származó vécék képesek megjegyezni és alkalmazni ezeket a beállításokat attól függően, hogy éppen ki használja őket.

    dizájn, Érdekesség, hagyomány, higiénia, japán, Kultúra, szokások, technológia, utazás, Vécé
    HIRDETÉS

    Egészen a közelmúltig a japán csúcstechnológiás vécéknek csak egyetlen problémája volt: a rengeteg különböző piktogrammal ellátott gomb miatt, amelyekkel a japánok a vécéik távirányítóit felszerelték, a külföldi turisták gyakran összekeverték ezeknek a gomboknak a funkcióját. Ez pedig nemritkán vezetett kínos, sőt néha kifejezetten vicces helyzetekhez.

    Ezzel a problémával komolyan foglalkoztak a japán hatóságok is. A 2021-es tokiói nyári olimpiai játékok előtt kötelezték a japán vécégyártókat, hogy szabványosítsák az okosvécék távirányítóin lévő szimbólumokat.

    dizájn, Érdekesség, hagyomány, higiénia, japán, Kultúra, szokások, technológia, utazás, Vécé

    De hát a japánok ellentmondásos népség. A bonyolult, komputerizált rendszerek mellett itt még mindig elég gyakran találkozhatsz a teljes ellentétükkel: a padlóba süllyesztett vécékkel, vagy egyszerűbben fogalmazva, a padlón lévő lyukakkal.

    dizájn, Érdekesség, hagyomány, higiénia, japán, Kultúra, szokások, technológia, utazás, Vécé
    HIRDETÉS

    Az ilyen egyszerű berendezések megszokottak sok nyilvános helyen Japánban. Igaz, néhány helyen nyugati és japán stílusú vécékkel egyaránt találkozhatsz. Ha mindkettő van, a vécé ajtaján általában egy tábla jelzi, hogy milyen típusú vécé található mögötte: WS (Western Style) – nyugati stílusú vécé, JS (Japanese Style) – japán stílusú vécé.

    De itt is dilemma vár rád, turistaként. Nem elég, hogy a japán stílusú vécére nem lehet rendesen ráülni (az úgynevezett „guggoló” vagy „sas” pózt kell felvenned), de még arccal a vécé öblítőszerkezete felé is kell fordulnod, nem pedig az ajtó felé, ahogy az a „civilizált” világban szokás. Erre általában a vécék mellé kihelyezett táblák is figyelmeztetnek.

    dizájn, Érdekesség, hagyomány, higiénia, japán, Kultúra, szokások, technológia, utazás, Vécé

    Miért ülnek a japánok arccal a vécétartály felé?

    A hagyományos japán vécének sajátos kialakítása van, és legalább két fő oka van annak, hogy a japánok miért inkább arccal a tartály felé fordulva használják, és nem fordítva.

    HIRDETÉS

    A „Washiki”-ként is ismert japán stílusú vécé formája egy papucsra emlékeztet, az elülső, kiemelkedő, kupolaszerű részét pedig „Kinkakushi”-nak hívják. Ennek az a célja, hogy megvédjen a felfröccsenő víztől öblítéskor, ezért nem is igazán lehet másképp használni, csak háttal a kijáratnak (azaz arccal a Kinkakushi felé). Így egyszerűen kényelmesebb.

    dizájn, Érdekesség, hagyomány, higiénia, japán, Kultúra, szokások, technológia, utazás, Vécé
    A japánok egyébként külön papucsot használnak a WC-ben. Ezzel nem lépnek ki onnan, és a házban használt papuccsal sem lépnek be a WC-be.

    Van egy másik, kulturális oka is, amelynek gyökerei mélyen a japán hagyományokba nyúlnak vissza. A vécén az ember teljesen védtelen – még inkább, mint egy fürdőben (gőzfürdőben, banja-ban). Nemcsak meztelen, de olyasmivel van elfoglalva, ami teljes összpontosítást igényel. A vécén ülve nem tudsz fegyver után kapni – egy szamuráj nem is tudott volna rendesen leguggolni, hiszen akadályozták a kardjai! Ha pedig megpróbálnál ellenállni, igencsak kínos helyzetben találhatnád magad az odasereglett emberek előtt.

    Egy japán újságíró így foglalta össze:

    Mit teszünk ilyen helyzetben mi – japánok? Olyan vécéket építünk, ahol a „sas pózban” ülve elfordulunk az ajtótól, ahonnan a veszély érkezhet, és hátat fordítunk az ellenségnek. Bármi történjék is, mi nem akarjuk látni, nyugodtan akarunk meghalni a vécén. Akár arccal a piszkos padlóba fúródva, de ellenállás nélkül.

    Ez a régi szokás az évszázadok során mélyen beleivódott a japán jellembe és a modern mindennapokba is.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni