Az egyik barátom egyszer azt mondta: „Bárcsak én is úgy tehetnék, mint a medve: ősszel elalszom, és amikor felébredek, kint már meleg van, gyönyörű idő, tavasz!”
Csakhogy amikor megtudta, hogy MI MINDENRE vállalkoznak a medvék a téli álom érdekében, rögtön elment a kedve a mackóskodástól!

Általában a sokkal kisebb állatok menekülnek így a zord valóság elől: mókusok, sünök, mormoták. Ahhoz, hogy melegen tartsák apró testüket, óriási mennyiségű energiára van szükségük.
Ráadásul a hó alatt még nehezebb nekik élelmet találni, mint nyáron. Szóval pár hónapra kikapcsolni és minimális kalóriát fogyasztani – ez egy rendkívül logikus lépés! De a medve nem egy sovány rágcsáló. Ő 250-600 kg-os erőgép. Ezért az állat egész élete két szakaszra oszlik: téli álom és a felkészülés rá.

A téli álomra való felkészülést Micimackó rögtön az ébredés után megkezdi! A szervezete kimerült a hosszú alvástól, a nász időszaka pedig még jobban kifárasztja a medvéket. Ezért a mackók aktívan keresik az élelmet, amint magukhoz térnek. Ehhez bármi jó lesz – gyökerek, szárak, fiatal fű, moha, madártojások, sőt rovarok és lárvák is. A tavasz és a nyár az aktív vitaminpótlás ideje a hosszú-hosszú tél előtt.

Ősszel aztán igazi lakoma kezdődik. A környéken érnek a gyümölcsök, diófélék, bogyók, gombák. A növényi táplálék bőségéhez hozzáadódik az állati fehérje is. Ebben az időszakban sok erdei állatfaj fiataljai kezdik meg az önálló életet, a patásoknak pedig elkezdődik a párzási időszak. Egyesek tapasztalatlanok, mások túl izgatottak ahhoz, hogy észrevegyék a veszélyt. A medvék ügyesen kihasználják ezt, hogy minél több zsírt szedjenek fel télire.

A Kamcsatkáról, a Kodiak-szigetről és más, tengerhez közeli helyekről származó mackók lazaccal lakmároznak, amely ezrével ívik! A medvék a legfinomabb részeket eszik meg – a hasat és az ikrát. Nem az ínyenc preferenciák miatt, hanem azért, mert ez a leginkább tápláló, ami a halban van. A gyomorban pedig nem korlátlan a hely.

A sikeres nyár és ősz során a barna medve akár 180 kilogramm zsírt is felszed! De 2-4 hónap alatt majdnem a duplájára hízni nagy megpróbáltatás a szervezet számára. Az állat anyagcseréje és emésztése teljes gőzzel működik, a tartalékok mindenhol lerakódnak, ahol csak lehet.

Egyébként a medve zsírrétegének egy része sem szokásos. Ez egy speciális zsírszövet, amely nemcsak energiatartalékokat halmoz fel, hanem hőt is képes termelni. A felnőtt embernek szinte egyáltalán nincs ilyen lerakódása. Az újszülötteknél ez a fajta zsír a testtömeg akár 5%-át is kiteheti. A felnőtt medvéknél pedig 5-7 kg-ot tesz ki.

Minél alacsonyabbra süllyed a hőmérséklet, annál nyugtalanabbá válik az állat. Nem várja meg a havat, és előre elkészíti a kuckóját. Ez lehet egy barlang, vagy egy gödör egy öreg fa gyökerei között. A tapasztalt medvék jól szigetelik a téli szállásukat száraz fűvel és szeméttel.
A fiatalok viszont úgy telelnek, ahogy sikerül – a barlangépítés képessége a tapasztalattal jár. A vemhes medvék különösen igyekeznek, hiszen a leendő kölyköknek melegben kell lenniük. A mackók októberben vonulnak aludni. Körülbelül egy héttel korábban abbahagyják az evést, hogy teljesen kiürítsék a gyomor-bél traktust, és felkészítsék magukat a hosszú böjtölésre.

Egyébként a mackó emésztőrendszeréhez egy kényes pletyka kapcsolódik. Azt mondják, az erdő ura egy speciális dugót készít magának. Fűvel, ágakkal, agyaggal tömi tele magát, hogy szándékosan elzárja a salakanyagok útját. Nos, ez nem teljesen igaz. A székletdugó – így hívják ezt a dolgot – valóban létezik. De emésztetlen táplálékmaradványokból és a medve saját szőréből képződik a végbélben – alvás közben néha nyalogatják is.

Amikor a mackó téli álomba merül, a testhőmérséklete 3-10⁰C-kal csökken, az anyagcseréje pedig majdnem a felére lassul. Ebben az időszakban a medve szervezete „zárt rendszert” alkot – nem járnak WC-re, nem esznek és nem isznak. Az energia kizárólag arra fordítódik, hogy az állat életben maradjon.

Közben körülbelül 10 000 gén aktiválódik, amelyek megsemmisítik a téli álom kellemetlen következményeit. Az embernél 6-7 hónap folyamatos alvás után felfekvések keletkeznének, a csontok elsorvadnának, az izmok elgyengülnének, az agy pedig a tápanyaghiány miatt elkezdene leállni. Nekünk hosszú rehabilitációra lenne szükségünk, a medvéknek viszont meg se kottyan a téli álom – ebben az időszakban még nyugodtan szülnek is.

Körülbelül februárban a medvéknél megszületnek a bocsok. Teljesen védtelenek és tehetetlenek, így az anya időbeosztásába az alvás mellett bekerül az újszülöttek gondozása is. A medvék nyalogatják, melegítik és tejjel etetik őket.
Emiatt a nőstények kétszer annyit fogynak, mint a hímek – akár testsúlyuk 40%-át is elveszíthetik. Ráadásul sok energiát használnak fel közvetlenül az ébredés után is. Ahhoz, hogy az álmos szervezetet visszaállítsák a normál állapotba, a medvének körülbelül 2 hétre van szüksége.

Így aztán már látszik, hogy bár egy év alatt a mackó először majdnem a duplájára hízik, de aztán leadja szinte az összes súlyfelesleget, mivel 6 hónapig éhezteti magát a téli álom alatt, úgy, hogy egyáltalán nem mozog, ráadásul egy hatalmas dugót is tárol a fenekében. Szóval, még mindig úgy gondolod, hogy te is téli álmot akarsz aludni, mint egy medve?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK