A Marson csupán egy vékony, gyenge légkör található, aminek a nagy részét (95%-át) szén-dioxid teszi ki.
Amikor beköszönt a marsi tél, a CO2 megfagy, és vastag jégréteget hoz létre a talajon a sarki területeken. Ez a jég több hónapig nyugalmi állapotban van, majd gejzírek formájában tör fel, pókszerű foltokat alkotva.

Ahogy közeledik a tavasz, a hőmérséklet fokozatosan emelkedik, és a napfény áthatol a félig áttetsző, fagyott CO2 rétegen.
A felmelegedő talaj a fagyott CO2-t gőzzé alakítja, ami a szilárd CO2 alatt halmozódik fel. Végül a gáz a jég gyenge pontjain keresztül szabadul fel. Ez gejzírek formájában törhet ki, amelyek sötét anyagot lövellnek a fagyott felszínre.

A NASA Mars Reconnaissance Orbiter nevű űrszondáján található HiRISE kamera 2018 októberében készített felvételt a marsi gejzírekről. Néhány közülük kitör, és akár 1 km átmérőjű sötét foltokat hoz létre. Ezek jelentős energiával rendelkeznek, és akár 160 km/h sebességgel is képesek kitörni. Néha a kitörések a jég alatt pókokra emlékeztető sötét területek kialakulásához vezetnek.
A kutatók ezeket a jelenségeket pókszerű vagy pókos területnek nevezik. Ezek csoportosan fordulnak elő, ami ráncos megjelenést kölcsönöz a felszínnek. A NASA tudósai laboratóriumi kísérletekben hozták létre újra ezeket a mintázatokat, hogy megértsék a kialakulásuk mögött álló folyamatokat.
„A pókok önmagukban is különleges és gyönyörű geológiai képződmények” – mondta Lauren McKeown a NASA Jet Propulsion Laboratory-jából Dél-Kaliforniában.

A folyamatot, amely elmagyarázza, hogyan hozza létre a CO2 körforgása ezeket a jelenségeket, Kieffer-modellnek nevezik. Hugh Kieffer az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatánál dolgozott, amikor 2006-ban ő és a kollégái a Nature folyóiratban megjelentettek egy cikket, amelyben ezt a modellt magyarázták el. A cikk címe: „CO2-csóvák, amelyek a Mars szezonális déli-sarki jégsapkájában lévő félig áttetsző jégréteg alatti szublimáció révén keletkeznek”.
„Feltételezzük, hogy a szezonális jégsapka egy áthatolhatatlan, félig áttetsző CO2-jégréteget alkot, amely az aljáról szublimál, és így nagy nyomású gázt halmoz fel a réteg alatt” – írják Kieffer és szerzőtársai a cikkükben.
„Ez a gáz megemeli a jeget, ami végül megreped, és nagy sebességű CO2-kibocsátásokat eredményez, amelyek homokszemcse méretű sugarakat lövellnek ki, foltokat hozva létre és csatornákat erodálva.”

Ami a CO2-gejzíreket és az általuk létrehozott természetes mintázatokat illeti, a Mars rendelkezik valamivel, amivel a Föld nem. „Ezek a folyamatok egyáltalán nem hasonlítanak a Földön megfigyelhető jelenségekhez” – állítják a 2006-os cikk szerzői.
A Mars kutatása folyamatosan zajlik. A NASA Curiosity nevű marsjárója 2012 óta vizsgálja a bolygót, és nemrég bizonyítékokat talált ősi, jégmentes tavak és kisebb tavak létezésére a felszínén. Kis egyenetlenségeket fedezett fel, amelyek hasonlítanak a Földön a tavak homokos aljzatán látható képződményekhez.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK