A foglalkozás, a hobbik, a társadalmi helyzet, sőt még az ország is nyomot hagy az ember életén. Néha ránézel egy házra vagy lakásra, és olyan, mintha egy könyvet olvasnál.
A régi konyhabútorok (azokon, amiket 30-40 éve nem cseréltek) a változások iránti közömbösségről árulkodnak. Az antik tárgyakban a múlt iránti tiszteletet és a nép történelmének megbecsülését fedezed fel. A hangulatos erkélyen látod, hogy az illető tud időt szakítani a pihenésre. A málladozó tapéta pedig szerény, anyagi helyzethez igazodó életvitelre utal.
Ezek a következtetések persze lehet, hogy köszönőviszonyban sincsenek a valósággal, de azért segíthetnek levonni bizonyos következtetéseket.
Ma egy svéd nyugdíjas tanárnő lakását szeretném bemutatni nektek. Nem akarok semmilyen előzetes feltételezést megfogalmazni. Csak megosztok néhány alapvető információt: a hölgy 62 éves, egyedül él egy kétszobás, 44 négyzetméteres lakásban Stockholm egyik külvárosában (ez egy kis, 83 ezer lakosú környék). Egész életében állami iskolában tanított, a lakás mellett van egy nyaralója is, ami autóval egy órányira van a várostól.
Így néz ki a ház, ahol a mai főszereplőnk lakik (az ő lakása a másik oldalra néz). Ez a háromemeletes épület (a tetőtérben is lakások vannak) 1944-ben épült.

A lakásban két szoba van: egy nappali, aminek az egyik fala tele van könyvespolccal, és egy kisebb hálószoba (a bejegyzés végén megmutatom a lakás alaprajzát is).

A berendezés elég visszafogott, a tulajdonos már évtizedek óta itt lakik, és van, ami még a fiatalkorából maradt meg (például néhány kép).

A balkon, ami egy terebélyes juharfára néz, igazi felüdülés a nyugalmazott tanárnő számára. Imád itt ücsörögni egy könyvvel.

Még egy paradicsombokor is nő itt! Látjátok?

Nézzétek csak meg ezt a mozaik asztalt! Régóta szerettem volna már nektek ilyen dohányzóasztalokat mutatni (már egész gyűjteményem van a fotóikból). Nekem nagyon bejönnek, főleg a színesek. A héten majd csinálok egy külön posztot róluk.

A hidegebb időszakban a tulajdonos otthon olvas. De mindig fotelben ülve! Valamiért számára nem illik a kanapén fekve olvasni.

Kilátás a pihenősarkra, ahol egy kis kanapé is van. Egyébként feltűnt nektek, hogy nincs tévé?

A képek és a könyvek a fő díszítőelemek ebben a lakásban.

A nappalitól jobbra nyílik a bejárat a kis hálószobába (tényleg nagyon pici, mindjárt meglátjátok).

A szoba szinte teljes területét egy hatalmas ágy foglalja el. És persze itt is ugyanazok a képek lógnak a falakon.

A patchwork takaró igazi otthonos hangulatot teremt a hálószobában. Képzeljétek csak el, milyen lenne helyette egy sima takaró vagy ágytakaró!
A konyhába a folyosóról lehet bemenni.

A konyhapult mögött fekete mozaik van csempe helyett (szerintem nagyon jól néz ki). A mosogató pedig, a legjobb skandináv hagyományokhoz híven, az ablak alá került.

Bár a konyhabútor viszonylag új (2020-ban szerelték be), a szemközti falon lévő fehér-kék szekrények még a ház építésekor kerültek ide, szóval majdnem 80 évesek.

Ezekben a szekrényekben tartja a tartós élelmiszereket.

A fürdőszobát 2017-ben újították fel (akkor cserélték ki a szanitert). A csempék még a 80-as évekből származnak. Az ablak viszont mindenképp nagy plusz ebben a fürdőszobában. Nagyon szeretem, ha nappali fényben zuhanyozhat vagy fürödhet az ember (ki hogy szereti).

Ami a fotókról lemaradt: a hálószobába a nappaliból és a konyhából is be lehet jutni. Az előszobában van egy nagy beépített szekrény. A konyhában pedig a hűtő a 40-es évekből származó szekrények mellé került.

Nos, ilyen lakásban él tehát egy svéd nyugdíjas tanárnő. Mit szóltok az otthonához? Szegényes? Hangulatos? Otthonos? Kíváncsi vagyok, kinek mi a véleménye… Írjátok meg!
Változatos az élet Svédországban. Ahogy egyébként nálunk is.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK