Amikor a feleségemmel az első lakásunkat választottuk, hihetetlenül csábítónak tűnt a gondolat, hogy egy tízemeletes ház legfelső emeletén éljünk.
Panorámás kilátás – az egész város, mintha a kezedben lenne, magány, kevesebb utcai zaj, tisztább levegő, ráadásul a felső lakások mindig egy kicsit olcsóbbak, mint az alsók. Elképzeltük, ahogy a napfelkeltét egy csésze kávéval az ablaknál köszöntjük, miközben új terveket szövögetünk az életünkre.
De minden éremnek két oldala van. Ma, a kanapén ülve a harmadik emeleti lakásunkban, el akarom mesélni, miért nem merek többé olyan magasan lakni. És nem csak a tériszonyról van szó, bár meg kell hagyni, hogy egy kicsit az is hozzájárult.
A magas emeletek romantikája: mítosz vagy valóság?
Ahogy az lenni szokott az életben – a romantikát gyorsan felváltják a hétköznapi problémák. A valóságban minden csupa megpróbáltatás. Próbáld meg például lemosni az ablakokat a 10. emeleten: remeg a lábad, izzad a tenyered, és a fejedben makacsul motoszkál a gondolat – „Mi van, ha megcsúszom?”. Gyorsan rájössz, hogy az élet többet ér a tiszta ablakoknál.
Ráadásul a magas emeleteken való élet igazi erőpróba az idegrendszernek. Képzeld el: elromlik a lift, vagy kikapcsolják a villanyt, ami gyakran előfordul az új építésű házakban. Felmenni gyalog a 10. emeletre? Ugyan már, ki találta ezt ki?
Emlékszem, a ház átadásának első évében kikapcsolták a villanyt a lépcsőházunkban, és leálltak a liftek. A lépcsőházban az első emeleten találkoztam egy nővel, aki babakocsiban tolta a kisbabáját, épp sétából jöttek. Az anya nagyon ideges volt, mert a 8. emeleten laktak. Nem volt mit tenni, felajánlottam, hogy segítek felcipelni a babakocsit a lépcsőn, de ő nem fogadta el, mondván, hogy „ő nem kérhet ilyet”. Végül elment a közös képviselőt nyaggatni a problémával. Én pedig elindultam a 10. emeletre, gyalog.
A biztonság kérdéses
A magas emeletekhez biztonsági kérdések is kapcsolódnak. Képzeld el: tűz, evakuálás. Ilyen esetekben a lifteket leállítják, a lépcsőházakat pedig gyorsan betölti a füst. A legfelső emeletről lemenni a lépcsőn pánikhelyzetben – messze nem a nap legkellemesebb forgatókönyve.
A meleg nem szereti a magasságot
Egy másik szempont, amit nem vettünk figyelembe a lakásválasztásnál, a fűtési problémák. Mint később kiderült, a ház felső emeletein érezhetően hidegebb van, mint az alsókon. Ki gondolta volna, hogy minél magasabb az emelet, annál hidegebbek a radiátorok.
Télen állandóan fáztunk, nyáron pedig a hőségtől szenvedtünk, mert a tető nagyon felmelegedett, és felülről a meleg tovább fűtötte a plafonunkat. Klímaberendezés? Igen, ez kicsit javított a helyzeten, de megint csak – plusz költségek.
Egészségügyi problémák
Nem hagyhatom ki azt sem, hogy magasan lakni fizikailag is kellemetlen. Szédülés, „bezártság” érzés, hirtelen nyomásváltozások a liftben – mindez, mint kiderült, ez nem nekem való. Igen, lehet, hogy túl érzékeny vagyok, de idővel az ilyen apróságok felhalmozódnak, és valóban befolyásolják az életminőséget.
És mi a helyzet a szomszédokkal?
Azt gondolnánk, hogy ha magasan laksz, akkor legalább a csend a jutalmad minden kellemetlenségért. De még ha feletted senki sem lakik, az sem garantálja a nyugalmadat. Hallod az alattatok lakó szomszédok bútorainak csattogását, amiket hirtelen úgy döntöttek, hogy éjfélkor átrendeznek. És persze nem is lenne teljes az élet bulik nélkül – dübörgő zenével és vidám hangokkal, a kiadó lakásokban a felső szinteken.
A magasan éléssel kapcsolatos szomorú tapasztalataink után rájöttünk, hogy a legkényelmesebb az alacsonyabb emeleteken lakni, mondjuk a 4. emeletig.
A kilátás ugyan itt nem mindig olyan lehengerlő, mint a magasabb emeleteken, de könnyebb megoldani a hétköznapi problémákat. Nem vagy függve a lifttől, ráadásul melegebb, biztonságosabb és nyugodtabb is.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK