- Azzal, hogy az ágy fejvégéhez csak felmászva lehet hozzáférni. Ezt a nagydarab, erős testalkatú férfiak biztosan értékelni fogják.
- Akik szeretnek nyitott ablaknál, hűvösben aludni, kényelmetlenül fogják érezni magukat, mert a friss levegő csak legutoljára jut el ebbe a zugba. Egyszerűbben fogalmazva: ott fülledt a levegő. Ha pedig mindezt üvegajtókkal zárták le, akkor aztán tényleg fülledt lesz a levegő.
A tervezőket gyakran kritizálják a furcsa ötleteik miatt. Mondván, hogy túlbonyolították. Most pedig elmesélem, milyen tervezési megoldásokat nem alkalmazok soha.
1. Ágy a beugróban. Biztosan láttad már kis lakások alaprajzait. Gyakori igény, hogy egy kanapét és egy ágyat is el kell helyezni kis területen.
Mit tesz ilyenkor egy tapasztalatlan dizájner? Az ablakhoz teszi a kanapét, az ágyat pedig begyömöszöli a beugróba.

Sőt, van, aki ezt a beugrót még üvegfalakkal is lezárja. Biztos, ami biztos alapon.

Elmondom, mi a hátulütője ennek a megoldásnak. A gyakorlatban a következő problémákkal fogsz szembesülni:
Hogyan oldom meg én az „ágy és kanapé” problémát?
Ha van lehetőség a helyiségek szétválasztására, akkor létrehozok egy aprócska, átjárható nappalit, egy különálló hálószobát és egy gardróbszobát. Gyakorlatilag a gardrób segítségével alakítok ki egy beugrót egy adott kanapétípusnak. Igen, így egy átjárható mini-nappali jön létre. De a hálószoba ablakos lesz.

Vendégeket csak hébe-hóba ültetünk le a kanapéra, aludni viszont minden nap alszunk. A tervező feladata, hogy a megrendelő életvitelét érthető, rövid szakaszokra bontsa, hogy az ügyfél helyesen tudja meghatározni a prioritásokat.
Amikor egyáltalán nincs lehetőség külön nappali és külön hálószoba kialakítására áttervezéssel, akkor egy átalakítható kanapét szoktam javasolni. Ez, mint a mesebeli Békakirálylány, nappal kanapé, éjjel pedig egy egyszerű kézmozdulattal teljes értékű ággyá válik. (A lényeg, hogy vastag laminált faforgácslapból (LDF) készüljön, a vékonyak az illesztéseknél eltörhetnek.)


2. Laminált padló.
Főleg az úsztatott módszerrel lerakott változat, hogy jó visszhangosan kopogjon, és az illesztései egy év múlva elkezdjenek szétcsúszni. Panelházakban, saroklakásokban, egyszóval ott, ahol a lakás hűvös lehet, ez a lehető legrosszabb megoldás.
Csúszós, hideg tapintású anyag, ami mára teljesen idejétmúlt.
Én inkább a kvarc-vinil padlót (LVT) ajánlom, ami tapintásra sokkal melegebb és kellemesebb. Vagy a rétegelt valódi fa padlót, akár a legolcsóbb változatot is. De ezeket az anyagokat csakis ragasztással szabad lerakni!
Most pedig jöjjenek azok a megoldások, amelyek szükségességét mindig érdemes alaposan átgondolni.
Kanapéágy.
A gyakorlatban szinte azonnal hallom az igényt: „De hát valahol aludniuk kell a vendégeknek.” Egy ágyazható kanapé többe kerül, mint egy sima. De mennyire van értelme egy kis lakásban, ha évente csak egyszer jönnek vendégek?

A kihúzható/bővíthető asztal.
Hasonló a helyzet. A megrendelő fejében általában ilyen lakomák és nagyszabású vendégségek jelennek meg ilyenkor:

A gyakorlatban azonban egy ilyen vendégség egy 40 m²-es lakásban inkább valahogy így néz ki:

A gyakorlatban ráadásul az első, második, harmadik fogás és a mennyei desszert csak a megrendelő álmaiban létezik. 3-4 barát számára sokkal inkább helyénvaló egy pizza-parti vagy egy büfé jellegű vendégség.

Egymás fölé épített sütő/mikrohullámú sütő. Kétségtelenül kényelmesebb kivenni belőle a süteményt, és a torony maga stílusosnak hat, de kis alapterületen nem a legjobb megoldás. Egy ilyen torony ugyanis azt a helyet foglalja el, ami munkalap lehetne, ha a sütőt a „tankönyvi” példa szerint a főzőlap alá helyeznénk.
Dupla mosogató, vagy csepegtetőtálcás mosogató.
Ha rákérdezel, kiderül, hogy mindenkinek nagyon kell, de hogy pontosan mire is jó, azt már kevesen tudják…
Olyan helyzetben, amikor nincs túl sok munkalap a konyhában, és van mosogatógép (aminek a beszerelését egyébként nem érdemes kihagyni, rendkívül hasznos dolog!), egy nagy, dupla mosogatóra egyszerűen nincs szükség. A plusz munkalap egyértelműen fontosabb.

Tolóajtós szekrények.
Valamiért a férfiak különösen kedvelik. Most nem a dizájnra gondolok – vannak kifejezetten tetszetős, síkban záródó (komplanáris) rendszerek –, de tudnod kell, hogy egy ilyen szekrény mindig kevésbé tágas, mint egy hagyományos, zsanéros ajtajú. Ennek oka a szerkezetben rejlik: a sínrendszer, amelyen az ajtók futnak, 8-10 cm helyet elvesz a mélységből. Ez a pár centiméter néha kritikus lehet, különösen, ha a beépítésre szánt fülke nem túl mély.

Nagyon ajánlom azt is, hogy gondold át alaposan az üvegajtós konyhaszekrények kérdését.
Igen, a nagyméretű konyhákban ezek remekül mutatnak. Azonban egy dolgot figyelembe kell venned.

Az ilyen szekrények tartalma jól látható. Ez előnyére és hátrányára is válhat a térnek. Szép poharakat kihelyezni a felső polcokra – rendben van.
De összevissza dobozokat, sütiscsomagokat, zacskós gabonaféléket, konyhai eszközöket és egyéb „vizuális zajt” tárolni benne – az már nem jó ötlet. Az eredmény egy kaotikus, tarka összevisszaság lesz. Ez nem minden stílus esetében elfogadható.

Én bizonyos dolgokat inkább előre többször is átgondolok, hogy később ne kelljen bosszankodni az elhibázott döntések miatt. Másoknak is ezt ajánlom.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK