Ha ötleteket keresel a következő felújításodhoz – ez a cikk neked szól! Összegyűjtöttünk néhány megoldást, amelyek bármilyen enteriőrben jól jöhetnek.
Távolítsd el az áthidalókat

Ha nem tervezel ajtót beépíteni, akkor nem érdemes meghagyni a klasszikus ajtónyílást. Emlékszel rá, nem is olyan régen divatosak voltak a boltíves nyílások? Ez ma már nem igazán aktuális, kivéve, ha megmarad az ajtó – abban az esetben igen, a lekerekített ajtók épp divatosak.

Az üres ajtónyílásokat viszont érdemes teljesen szabaddá tenni, egyszerűen nyitott teret hagyva a falak között. Az áthidaló elhagyása egyrészt több fényt enged be a folyosóra és az előszobába, másrészt javítja a levegő áramlását. Tehát, ha egy régi lakásban kiszeded az ajtókat, érdeklődd meg az áthidaló kibontásának lehetőségét is. Új építésű lakásoknál pedig fontold meg azt a lehetőséget, hogy alapból ne legyenek felesleges ajtónyílások ott, ahol sosem lesz ajtó.
A hagyományos erkélyajtó-egység cseréje
A legtöbb lakásban a hagyományos erkélyajtó-egység egy fix ablakból és egy erkélyajtóból áll, amelynek alsó részében szendvicspanel van, felül pedig hőszigetelt üveg. Kétféleképpen cserélheted ki ezt az egységet, és biztos lehetsz benne, hogy nem fogod megbánni.

Az első lehetőség, hogy csak a szendvicspanelt cseréled hőszigetelt üvegre. Ha maga az egység egyébként megfelel neked, akkor érdemes megkérdezni a műanyag nyílászárókat gyártó cégektől, ki tudják-e cserélni csak az erkélyajtó alsó részét. A második lehetőség az ablak alatti mellvédfal kibontását jelenti.

Itt két lehetőséged adódik: kétszárnyú franciaerkélyajtó vagy egyszárnyú egység beépítése. A tolóajtós megoldás drágább lesz, és nem minden alaprajzhoz illik. Ha így cseréled ki az erkélyajtó-egységet, az nemcsak több fényt enged be a szobába, hanem lehetővé teszi, hogy teljesen legálisan „egyesítsd” az erkélyt a vele szomszédos helyiséggel. Elég nyitva tartani az ajtót az erkélyre, hogy például a konyha részeként használd. A franciaerkélyajtós megoldás még nyitott erkélyes lakásoknál is megvalósítható, ha a szabályzat nem tiltja a mellvédfal kibontását.
Használj réses szegélylécet
A minimalizmus ötletei sokaknál visszhangra találtak, nem azért, mert mindenkinek tetszik a tér puritánsága, hanem számos megoldás praktikussága miatt. Például a rejtett vagy árnyékfugás szegélylécek nemcsak a bútorok elhelyezésének problémáját oldják meg, hanem megkímélnek attól is, hogy a szegélyléceket törölgetni kelljen a por miatt.

Csakhogy az árnyékfugás szegélyléc ára nem nevezhető pénztárcabarátnak, ahogyan a süllyesztett (rejtett) szegélylécé sem. Itt javasoljuk, hogy figyelj oda egy olyan dologra, mint a réses szegélyléc, ez ugyanis jelentősen olcsóbb.

Lényegében ez csak egy fémprofil speciális „rugókkal” a bepattintáshoz, ezt a fal és a padlóburkolat közötti résbe kell beépíteni, ahol speciális módon rögzül. Két változata van: az elsőnél nincs a falhoz simuló perem, csak egy vékony fémcsík (általában 16 mm) fut végig a padlón a fal mentén. A második, peremes változat L-alakú, akkor alkalmas, ha fontos a fal alsó szélének takarása. Fontos szempont: a réses szegélyléchez tökéletesen sík falakra van szükség.
Kombináld a falfestést más anyagokkal
Nagyon gyakran elfelejtjük, hogy az enteriőr kialakításában nincsenek mindenkire érvényes, szigorú szabályok, különösen a különböző felületképző anyagok kombinálásakor. Itt inkább a költségvetésre, a saját ízlésedre és a helyiség használatának jellemzőire érdemes támaszkodni.

Sok tervező a projektjeiben aktívan alkalmazza a festett falak és hangsúlyos tapéták kombinációját. Szintén gyakran találkozhatsz a fali csempe és a festés kombinációjával, méghozzá nemcsak a fürdőszobákban, hanem erkélyeken és előszobákban is. A fal alsó részének lambériázása a felső rész festésével kombinálva már régóta klasszikusnak számít.

Ezért mindenképpen fontold meg a legkülönfélébb kombinációkat, nem kell feltétlenül csak a festésnél maradnod.
Használj falpaneleket
Az MDF falpanelek vagy bútorlapok már remek alternatívát jelentenek a falburkolásra, különösen a nagy forgalmú területeken. Az előszobák és folyosók falai, ahol a legnagyobb a közlekedés, és ahol a leggyakrabban érnek hozzá a falakhoz (a szűk hely miatt), szenvednek leginkább a burkolat kopásától.

A festést persze könnyű itt megújítani, de ez nem véd meg a foltok megjelenésétől. A tapétával ugyanez a helyzet. A falpaneleket viszont nagyon nehéz „átkoptatni”, és bármilyen szennyeződés könnyen, nyom nélkül eltávolítható róluk egy egyszerű nedves ronggyal.

Itt persze figyelembe kell venni az árat: a panelek drágábbak lehetnek a festésnél, de biztosan tartósabbak lesznek. Egyébként ma már nemcsak MDF, hanem laminált gipszkarton panelek is kaphatók a piacon.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK