- Svédország az EU élén áll a kiadott szabadalmak számát tekintve. Különösen nagy hangsúlyt fektetnek a digitális technológiákra, de a svédek találmányai között van a hárompontos biztonsági öv, a pacemaker, a zabtej, a villáskulcs, a járóka és még sok más hasznos dolog.
- A svédek nagyon odafigyelnek a környezetre. A szemétnek csak 1%-a kerül hulladéklerakóba, 52%-át energiatermelésre használják, 47%-át pedig újrahasznosítják. Az ország annyira jól kezeli a hulladékot, hogy más országokból is importálnia kell, hogy az energiatermelő üzemek folyamatosan működhessenek.
- A svéd társadalomban szinte nincsen semmiféle hierarchia. Mindenki a keresztnéven szólítja egymást, a beosztástól és a társadalmi helyzettől függetlenül. A diákok a tanáraikkal beszélgetve nem használják a tudományos fokozatukat.
- Különösen tisztelik a személyes teret. Még véletlenül se szólíts meg egy járókelőt, vagy kérdezd meg, hogy van, a pénztárostól! Ez ott igazi rémületet okozna.
- Nem illik személyes kérdéseket feltenni a családról, a korábbi munkahelyről stb.
- A svédek nagyon félénkek. Ha valaki feldühíti vagy irritálja őket, inkább levelekkel és üzenetekkel bombázzák, de soha nem mondják el a szemébe a panaszukat.
- Röviden és lényegre törően. A svédek nem szeretik a felesleges fecsegést. Itt még egy baráti találkozó is gyakran tartogat hosszú, csenddel töltött szüneteket. Senki sem siet kitölteni a csendet felesleges fecsegéssel.
- Könnyű Svédországba költözni, de nehéz barátokat szerezni. Sok külföldi panaszkodik, hogy hónapok vagy akár évek elteltével sem jutnak túl az udvarias „helló”-n és „viszlát”-on. A svédek nagyon válogatósak a barátaikkal kapcsolatban. Sok időre és türelemre van szükség ahhoz, hogy elnyerd a helyiek bizalmát.
- A legjobb módja a barátságok kialakításának, ha találsz egy hobbit, és csatlakozol néhány helyi csoporthoz. A közösségi médiában rengeteg ilyen csoport van. Egy másik lehetőség, hogy kiválasztod a kedvenc sportodat, és beiratkozol egy sportklubba. A svédek sok időt töltenek aktív testmozgással. Ráadásul a munkaidő-beosztásuk is lehetővé teszi ezt.
- A lakáskérdés még nem tette tönkre a svédeket, de minden esélye megvan rá, hogy alaposan megkeserítse az életüket. A legrosszabb a helyzet Stockholmban, ahol szinte lehetetlen megfelelő lakást találni a központi kerületekben. Vannak, akik évekig várólistán vannak, remélve, hogy megtalálják az álomotthonukat. A kisebb városokban sokkal könnyebb a helyzet. Az ingatlanárak magasak, de legalább a legtöbb ingatlan állapota kiváló.
- A svédek azt mondják, hogy mindenki álma a három „V”-ből áll: villa, Volvo és kutya (Villa, Volvo, Vovve). Még ez is elérhetőbb, mint a saját mosógép és szárítógép. Ezért mindenki közös mosodákat használ, amelyek az épületek alagsorában találhatók. A mosodák egyébként teljesen ingyenesek. Mosás előtt azonban meg kell ismerkedni a házirenddel. Néhány helyen tilos bizonyos időpont után használni a gépeket. A legfontosabb, hogy alaposan takaríts ki magad után, tisztítsd ki a szűrőt és a dobot a mosási ciklus végén. Különben rengeteg dühös cetlit kaphatsz a szomszédaidtól.
- A papírpénz ciki. Minden apróságért kártyával fizetnek. Néhány helyen egyáltalán nem fogadnak el készpénzt. Szóval az érmékre csak maximum az italautomatákban lesz szükséged.
- A bankok és az üzletek meghatározott időpontig vannak nyitva. Nyáron, júliusban és augusztusban, a szabadságolások idején a legtöbb hely bezár, beleértve a kávézókat és az éttermeket is. Szóval ne tervezz munkahelyváltást, felújítást vagy más komolyabb dolgot erre az időszakra.
- A svédeknek van egy speciális vajkésük, ami fából vagy műanyagból készül. Ez minden asztalnál egy közös tulajdon. Ezért ha nem akkor veszed el a kést, amikor te vagy a soros, vagy ami még rosszabb, a tányérodra teszed, az szörnyű barbárságnak számít. Az sem illik, ha a kést bármilyen más anyagba mártod, vagy a saját késeddel nyúlsz a vajhoz.
- Az utolsó péksütemény, szendvics, keksz az asztalon marad. Jobb azt mondani, hogy nem bírsz többet enni, mint rávetődni az utolsó magányos sütire. Még ha senki nem is mutat érdeklődést az adott étel iránt, annak akkor is ott kell elszáradni a tányéron.
- Az áfonyalekvárt itt szó szerint mindennel eszik. De a pirítósra például nem szokták kenni.
- A sor egy szent vonal, amely elválasztja a svédeket a szolgáltatástól vagy az árutól. Sérthetetlen, csendes és türelmes. Előre tolakodni, beszélgetni vagy idegesen topogni illetlenség. Ha megszeged ezt a szabályt, senki sem fog szólni egy szót sem, mert akkor … hát beszélgetniük kellene egy idegennel. És ezt nem szeretik.
- Nem szabad felemelni a hangod. És soha ne kiabálj! Még akkor sem, ha örömödben kiabálsz, mert megtaláltad a megfelelő érvet a vitában.
- Az utcai cipőt a bejáratnál illik levenni. Cipővel járkálni a házban durva szabályszegés. Ezért a zoknik színét és állapotát néha komolyabban veszik, mint a ruhaválasztást.
- Elkésni vagy éppen korábban érkezni a megbeszélt időpontnál szörnyű hiba. Ez a szabály az élet minden területére vonatkozik, az üzleti találkozóktól kezdve a baráti összejövetelekig. A svédek nagyon pontosak, és ugyanezt várják el másoktól is.
- A tervezés mindennek az alapja. A legtöbb embernek van egy naptára, amelyben hónapokra előre be vannak írva a tervezett események. Munkahelyi megbeszélések, üzleti utak, rokonlátogatások, baráti találkozók – minden benne van ebben a dokumentumban. Kérdezd meg egy svédtől, hogy mit csinál két hét múlva szerdán délután 5 órakor, és könnyedén válaszolni fog.
- Az irodában mindenki, beleértve a cégvezetést is, részt vesz a napi rutinban, beleértve a takarítást is. Szóval ne lepődj meg, ha azt a választ kapod: „Elnézést, az igazgató most nem tud jönni, ma ő mosogat.”
- Megbeszélés a megbeszélések számának csökkentéséről. A svédek imádnak megbeszéléseket és üzleti találkozókat tartani. Ezeken bármelyik csapattag elmondhatja az ötleteit, beleértve a kritikusakat is. A nyílt véleménycsere és információáramlás üdvözlendő és támogatott.
- Minden telefonszám és e-mail cím nyilvánosan elérhető. Ha szükséged van valakinek az elérhetőségére, bármelyik alkalmazott szívesen megadja, anélkül, hogy előre egyeztetne.
- A munkanap általában 17:00-kor ér véget, és az iroda azonnal kiürül. A szülők korábban elmennek, hogy elhozzák a gyerekeket az iskolából vagy az óvodából, és erről nem kell szólniuk a főnöknek.
- Minden munkahelyi csapat szent hagyománya a „fika”. Ez egy különleges kávészünet. Svédországban ugyanis nem illik az irodai asztalnál kávét inni, sem visszautasítani a kollégákkal való kávézást. A fika alatt tilos üzleti hívásokat fogadni vagy e-mailekre válaszolni.
- Minden szülőpár 480 nap fizetett szülési szabadságot kap együttesen. Mindkét szülő 3 hónapot tölthet a gyermekével, a fennmaradó napokat pedig megosztják egymás között, és igény szerint felhasználják, amíg a gyermek el nem éri a 8 éves kort. Ha valaki nem veszi igénybe a szülési szabadságot, az általános elítélést vált ki. Senki sem értékeli ezt a „hőstettet”.
- A szülési szabadságon túl a szülők bármikor igénybe vehetnek gyermekgondozási szabadságot (bármilyen időtartamra), 80%-os fizetésmegtartással. A csapatban mindenki megérti ezt: jobb, ha a gyerek otthon marad, mintha megfertőzi az egész csoportot. A munkavállaló könnyedén mondhatja: „Elnézést, még nem láttam az üzenetedet: a gyerekem megfázott, el voltam foglalva.” És ez mindenki meg fogja érteni.
- A legtöbb svéd átlagosan 33 napot (legalább 4 hetet) tölt szabadságon évente. Általában júliusban vagy augusztusban veszik ki a szabadságukat. Nagy hiba lenne a főnöktől szeptemberben pihenőt kérni.
- A családi idő nagyon fontos a svédek számára. Ezért igyekeznek napi 6 óránál többet nem az irodában tölteni.
- A testi fenyítés 1979 óta törvényileg tilos Svédországban. Ezt a szabályt nagyon szigorúan veszik.
- A svédek nagyon édesszájúak: egy 4 fős család körülbelül 1,2 kg csokoládét és édességet fogyaszt hetente. De mindezt főleg szombatonként. Az 1940-es években az orvosok úgy döntöttek, hogy kísérletet végeznek, mi történik, ha az emberek csak hetente egyszer esznek édességet. A gyakorlat bevált, és hagyománnyá vált.
- Mielőtt nevet adnál a gyereknek, azt jóvá kell hagynia a Svéd Adóhatóságnak (Swedish Tax Agency) a baba születése utáni 3 hónapon belül. Az olyan „érdekes” neveket, mint az Ikea vagy a Metallica, a svéd újszülöttek legnagyobb örömére, tiltják.
- A svédek szívesen töltik a szabadidejüket a szabadban. A péntek általában rövidített munkanap, mivel a dolgozók a vidéki házikóikba sietnek, vagy kirándulni mennek.
- Az összes földterület, kivéve a házhoz tartozó és a mezőgazdasági területeket, mindenki számára hozzáférhető. Függetlenül attól, hogy kié. Lehet piknikezni, sátrazni. A lényeg, hogy takarítsd el magad után a szemetet.
- Kijött egy új Netflixes sorozat, és meghívnál egy svéd lányt, hogy nézzétek meg együtt. Vigyázz: a legjobb esetben a lány elpirul, és pár hétig ignorál, a legrosszabb esetben pedig pofont kapsz. A „nézzünk meg egy filmet együtt” kifejezés itt egyenértékű azzal, hogy „ölelkezzünk” a kanapén. Bár ha mázlista vagy, a lány igazából bele is egyezhet. Ebben az esetben azonban jobb, ha elfelejted a filmezést.
- Svédországban nem illik idegenekkel beszélgetni az utcán, a tömegközlekedésben, az üzletben – szóval sehol. Az idegenek közé tartoznak a szomszédok, azok, akik veled egy irodaházban dolgoznak, az eladók és így tovább. Az olasz Di Marco egy vicces történetet osztott meg: „A spanyol barátnőm 3 hónapig vonattal járt dolgozni. Vele szemben mindig ugyanaz a kedves úriember ült. Egyszer úgy döntött, hogy köszön neki, mire a férfi felugrott, és fejvesztve kirohant a kocsiból.”
- A svédek nagyon egyenes emberek, és ha választ kapnak a kérdésükre, nem teszik fel még egyszer. A flörtölés nem az erősségük. A mi kultúránkban udvariasságból elutasítjuk az első felkérést, és arra várunk, hogy újra próbálkozzanak. A svédek nem fognak. A görög Fэй diáklány az udvariassága miatt többször is kellemetlen helyzetbe került. Ezt a vicces esetet mesélte el a közösségi oldalán: „Vendégségbe mentem egy svéd ismerősömhöz, és ott aludtam. Felajánlotta az ágyát, ő pedig a kanapén akart aludni. Ironikusan azt mondtam neki: „Én a földön is el tudok aludni.” Na mit gondolsz, ki aludt a földön? Én. Egyszerűbbnek kellett volna lennem. Akkor az ágyat kaptam volna.”
- A nyár a bogyók és gombák gyűjtésének ideje. A Svéd Mezőgazdasági Egyetem még előrejelzést is közzétesz az év terméshozamáról a szezon elején, és tájékoztatja a helyi médiát a legfrissebb eseményekről. Szóval a reggeli újság átolvasása jó ok lehet arra, hogy elindulj gombászni és bogyózni.
- A svéd erdőkben rengeteg állat él, különböző veszélyességi fokozattal. A legismertebbek a jávorszarvasok és a farkasok. De a svédek egyáltalán nem félnek tőlük. A legnagyobb félelmet az olyan aranyos teremtmények váltják ki belőlük, mint a borzok. A svédek úgy hiszik, hogy ha ez a vadállat megharapja az embert, addig szorítja az állkapcsát, amíg el nem töri a csontot.
- Télen, amikor a nappalok elkeserítően rövidek, a svédek minden alkalmat megragadnak, hogy kimenjenek az utcára, és élvezzék a napsugarakat. Hogy a helyiek ne essenek depresszióba, a buszmegállókban speciális lámpákat szereltek fel, amelyek a napfény hatását keltik.
- Bár itt nem szokás hevesen kimutatni az érzelmeket, néha még a zord skandinávokat is szétszakítják az érzelem. Ezért az Uppsalai Egyetemen bevezettek egy nagyszerű hagyományt. Pontosan este 10 órakor minden diák kinyithatja az ablakot, és telitorokból üvöltéssel vagy hangos sikoltással töltheti meg a környéket. Így a fiatalok kiengedhetik a fáradt gőzt a tanulás vagy a sikertelen dolgozatok és vizsgák után.
Svédország adta a világnak a biztonságos és kényelmes Volvo autókat, az olcsó és stílusos IKEA bútorokat, a menő Minecraft és Battlefield videojátékokat, és még sok más klassz dolgot. A HSBC rangsor szerint a világ 5 legvonzóbb országa közé tartozik a külföldiek körében.
Az ingyenes oktatás, a remek egészségügyi ellátás, a tiszta levegő és az érintetlen természet mind-mind vonzza az új állampolgárokat Svédországba. Utánajártunk, hogy mit gondolnak azok, akik a közelmúltban vagy akár évekkel ezelőtt Svédországba költöztek, és rengeteg meglepő dolgot fedeztünk fel erről a nagyszerű országról.
Zseniális találmányok és környezettudatosság
Társadalmi szokások és viselkedés
Barátságok és társasági élet
Lakhatás és háztartás
Pénzügyek és vásárlás
Étkezés és asztali etikett
Sorban állás és kommunikáció
Otthon és vendégségben
Munkahelyi kultúra
Gyermeknevelés és családi élet
Édességfogyasztás és névadás
Szabadidő és természetjárás
Randevúzni nehéz
Beszélgetés idegenekkel
Egyenes beszéd és őszinteség
Természet és állatvilág
Sötét tél és érzelmek
Svédország tele van meglepetésekkel. Ha nyitott vagy az újra, és szereted a természetet, biztosan jól fogod magad érezni ebben a különleges országban.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK