- A társadalom a teljes bizalomra épül. Norvégiában ingyen „kibérelhetsz” egy házat a hétvégére, és elvárják, hogy az ott tartózkodás után, egyszerűen add vissza a kulcsokat a tulajdonosnak.
- A közös bútorvásárlás fontos lépés egy kapcsolatban. A norvégok körében az „intimitás” fogalma más, mint a világ többi részén. Ott a párkapcsolat egyik legfontosabb lépése az IKEA-ban tett látogatás, hogy bútorokat vásároljanak az együttéléshez.
- Bűnnek számít, ha valaki fizet helyetted. Ez nőkre és férfiakra egyaránt vonatkozik: mindenki a függetlenséget részesíti előnyben, és egy ilyen gesztust nem biztos, hogy megfelelő módon vesznek.
- A norvégok nagyon szeretik a személyes teret. Befelé fordulóak, és nem szeretnek beszélgetni csak azért, hogy elüssék az időt. Számukra normális, hogy a buszon két helyet foglalnak el egyszerre, miközben zenét hallgatva bámulnak ki az ablakon. Soha ne ülj egy norvég mellé a buszon, mert azt fogják hinni, hogy valami baj van a fejedben. Ez alól az íratlan szabály alól csak akkor van kivétel, ha a többi páros ülőhely már nem maradt.
- A helyiek mértékletesen fejezik ki érzéseiket. Mivel az emberek ebben az országban nagyon nagyra értékelik a személyes teret, ezért rideg népnek tűnhetnek. A skandinávok a barátságot és a szimpátiát többek között például azzal fejezik ki, hogy megveregetik a hátadat: számukra ez a gesztus több mint elég.
- Az orvosi ellátás sokba kerül. Mielőtt Norvégiába utazol, akár látogatóba, akár üzleti útra, menjen el a fogorvoshoz kivizsgálásra, és ha szükséges, kezeltesd magad még itthon. A fogászati szolgáltatások Norvégiában nagyon drágák.
- Nem fogsz tudni elmenni a gyógyszertárba, és megvenni a szükséges gyógyszert. Vény nélkül csak néhány egyszerű fájdalomcsillapítót vásárolhatsz, semmi mást. A legtöbb skandináv, beleértve az orvosokat is, meg van győződve arról, hogy tízből kilenc egészségügyi probléma három dolog segítségével megoldható: testmozgás, halolaj és paracetamol vagy ibuprofen.
- Nem olyan egyszerű mentőt hívni. Ha valami fáj, nem biztos, hogy azonnal orvoshoz tudsz menni. Először időpontot kell kérni az orvostól, és lehet, hogy csak 2-3 héttel későbbre ad időpontot. „Majdnem halottnak” kell lenned ahhoz, hogy mentőt kérj: valami nagyon súlyosnak kell történnie.
- A városokon belül is vannak fizetős utak. Ha például egy másik városrészbe akarsz menni vásárolni vagy dolgozni, fizetned kell az úton való áthaladásért. Az ár alacsony, de azok számára, akik sokat mozognak, ezek az egyszeri kiadások szépen lassan jelentős összeggé válhatnak.
- A norvégok törődnek a környezettel. Oslóban sok az elektromos jármű, és egyre többen térnek át az autókról az elektromos közlekedésre. Mivel a fő energiaellátás a vízerőművekből származik, ezért ez az utazási mód a lehető legkörnyezetbarátabb.
- Norvégiában rövid a munkanap. Általában reggel 8 órától délután 3 óráig, vagy reggel 9 órától délután fél 5-ig tart. A munkaidő nem haladja meg a napi 7,5 órát, azaz a heti 37,5 órát. A szabadság 5 hétig tart.
- Az önéletrajzfotón szereplő arcnak vidámnak kell lennie. Ajánlott, hogy a jelölt mosolyogjon a fényképen, hogy a munkáltató azonnal kedvet kapjon az állásinterjúra való behíváshoz. Norvégiában az önéletrajzhoz általában nem csatolnak komoly fényképet, például útlevélképet.
- Az ünnepnapokat mindig júniusban fizetik ki. Nem számít, hogy a munkavállaló melyik hónapban veszi ki a szabadságot, nem számít, hogy a szabadságot hány részre osztják, a szabadságpénzt csak júniusban lehet megkapni. Minden más hónapban a munkavállaló a szokásos fizetését kapja.
- Nagyra értékelik a kétkezi munkát. Minden kézzel végzett munkát bőkezűen megfizetnek. Ide tartozhatnak a kézzel készített dolgok és a szolgáltatási szektorban dolgozó szakemberek munkája is: felújítás, autószerelés és más hasonló jellegű feladatok.
- A norvégok szeretik a hangulatos környezetet. Minden lehetőséget megragadnak, hogy ilyeneket teremtsenek maguk körül. Ez egyaránt vonatkozik a lakberendezésre és a nyilvános terekre. Hétvégén szívesebben mennek a hegyekbe, hogy víz és villany nélküli házakban szálljanak meg. Norvégiában a következő képen látható módon díszítik a tömegközlekedési megállókat.
- Norvégiában drágák az áruk. Igen, az átlagfizetés Norvégiában havi 4000 euró körül van. Egy pincér körülbelül 2000, egy vízvezeték-szerelő körülbelül 3500, egy könyvelő pedig körülbelül 5600 eurót keres. Ugyanakkor egy háromtagú család számára az élelmiszer ára megközelíti a 180 EUR-t hetente.
- A helyiek spóroláshoz való hozzáállása meglehetősen szokatlan. Egy norvég nem veszi a fáradságot, hogy kedvezményt kérjen egy ház vásárlásakor, de hajlandó néhány száz kilométert autózni a szomszédos Svédországba egy üveg borért, mert ott 5-6 koronával olcsóbb.
- A műanyag palackokat pénzért cserébe visszaváltják. Az üzletek hajlandóak formálisan is visszaváltani őket. A csomagoláson feltüntetik, hogy mennyi pénzt lehet érte visszakapni. A gép leolvassa a vonalkódot, és kinyomtat egy blokkot a visszaváltási értékkel. Ezt rendszerint levonják a következő vásárlásnál, akárcsak egy kedvezményes utalványt. Ezt a pénzt jótékonysági szervezeteknek is lehet adományozni. Az ENSZ adatai szerint Norvégiában a műanyag palackok több mint 97%-át újrahasznosítják. Norvégia ezen a téren az egyik leghatékonyabb a világon.
- A nők meghatározott időpontokban próbálnak szülni. „Amikor a norvégok babát terveznek, nem nézik meg a horoszkópot. Igyekeznek szeptember 1-je előtt megszülni, hogy legyen helyük az oviban. A munkatársam még több akupunktúrás kezelésen is átesett, csakhogy a gyerek egy kicsit a határidő előtt szülessen” – írta blogján a több éve Norvégiában élő Froginthefjord.
- A gyerekekkel nagy odafigyeléssel bánnak. A szülési szabadságot kilenc hónapban állapították meg, a maximálisan adható szabadság egy év. Ezután a gyermek óvodába megy. Az első héten az egyik szülő (vagy ha lehet, mindkettő) elmegy a gyerekkel, és egyre több időre hagyják őt egyedül, míg végül egy teljes napot lesz ott egyedül a gyermek. A beszoktatás stresszmentes, a pedagógusok megtanítják az anyukáknak és az apukáknak, hogyan kell megfelelő módon elbúcsúzni a gyermektől, hogy a gyermek ne érezze rosszul magát a távollétükben.
- Az óvodákban ritkán szolgálnak fel meleg ételt. A skandináv óvodákban hetente egyszer, például csak pénteken szolgálnak fel meleg ételt. A más országokból érkezőknek ez a szabály meglehetősen furcsának tűnhet.
- A gyerekek minden időjárás esetén sokat járnak ki a szabadba. Egy Tachplanet felhasználónevű anyuka a YouTube-csatornáján elmondta: „Az egyik gyerek ül a pocsolyában, és a másikat locsolja a vödrével, ez normális, hiszen mindketten vízálló ruhát viselnek, és mindenki boldog.
- A kisgyerekek gyorséttermi etetése itt normálisnak számít. Egy Norvégiába költözött és 10 éve ott élő nő szerint Norvégiában sok anya undorodik a szoptatástól az első év után. Számukra a McDonald’s a tökéletes hely a kicsik etetésére.
- A gyerekek a hideg ellenére kint alszanak. A skandinávoknak van egy meglehetősen ellentmondásos szokásuk: a babakocsiban hagyják a babákat, hogy kint aludjanak a szabadban. Ezt akkor is megteszik, ha a hőmérséklet fagypont alatt van. Néhány norvég anyuka meg van győződve arról, hogy így a gyermek hozzászokik a hideghez, és a szervezete jobban ellenáll a különböző vírusoknak. Ennek a hagyománynak nincs tudományos alapja, amely megerősítené, hogy valóban működik.
Egy Sarah nevű nő, aki Norvégiába költözött, elmesélte, hogyan találkozott először ezzel a gyakorlattal egy újszülött anyákkal való beszélgetés közben: „Megkérdeztem, hol vannak a gyermekeik. Az egyik nő a teraszajtóra mutatott, és azt mondta: ‘Mind kint alszanak.’ Odakint -5°C volt és havazott. Teljesen megdöbbentem: mit képzeltek? De kiderült, hogy ez itt teljesen normális gyakorlat. A gyermeket gyapjú takaróba burkolják, és így hagyják kint a hidegben. A lányommal még nem próbáltam ki. A férjem valószínűleg nem fogja értékelni, ha úgy jövök haza, hogy a gyerek orrából jégcsapok lógnak.” - Hagyományosan a gyerekek legkésőbb este 7 órakor fekszenek le aludni. „A kicsiknek este hét órakor vagy korábban kell lefeküdniük, így öt órakor kell vacsorázniuk. Hogyan lehetséges ez úgy, hogy 16:30-kor hazaérünk haza a munkából, és 17:00-re valami húst és zöldséget vagy halrudacskákat kell készítenünk? Teljesen lehetetlen. És miért kell a gyerekeknek ilyen korán lefeküdniük? A legtöbb szülő, akit megkérdeztem, nem tudott konkrét választ adni” – írta blogján a Norvégiában élő és fiát nevelő Froginthefjord.
Általában 55%-kal többe kerülnek a dolgok, mint más európai országokban. Természetesen a bérek is magasak, így ennek ellenére is lehetővé teszik a tisztességes életszínvonal fenntartását. Az emberek itt tudják, hogyan kell dolgozni, pihenni és élvezni az életet egyszerre.
A Liked.hu-nál most olyan emberek videóit és bejegyzéseit néztük meg, akik Norvégiába költöztek, vagy ott születtek és nőttek fel, hogy további érdekes tényeket tudjunk meg erről a különleges nemzetről. Az ország kultúrájáról szóló némelyik megjegyzés felnyitotta a szemünket, hogy mennyire tévedésben éltünk idáig:
Norvég óvoda.
„Élelmiszer az óvodánkban. Minden nap egy konyhai dolgozó (esetünkben Eva a neve) megterít egy hosszú asztalt, ahol a gyerekek kiválaszthatják, hogy mit szeretnének enni. Ezek szendvicsek – nem kell megijedni! Hetente egyszer meleg ételt szolgálnak fel. Itt minden gyerek egészségesnek, jóllakottnak tűnik, és semmi rossz nem történik, pedig nem kapnak naponta háromszor fő fogást, második fogást, italt és desszertet”.
Neked mi az ami tetszik, vagy mi az amit furcsának találsz ebben az országban? Meséld el nekünk hozzászólásban!
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK