Néha a leghihetetlenebb tények teljesen hétköznapi dolgok mögött rejtőznek, máskor pedig egyetlen fénykép képes teljesen felforgatni a megszokott dolgokról alkotott képünket.
Ebben az összeállításban pont ilyen fotókat gyűjtöttem össze neked – érdekeseket, váratlanokat, és helyenként egyszerűen csak lenyűgöző pillanatokat a természet, a tudomány és a történelem világából. Készülj fel, hogy új szemszögből nézz az ismerős dolgokra, és fedezz fel valami újat magadnak!
1. Ez a világ legnagyobb egysejtű élőlénye
Nézd meg, milyen érdekes dolog! Pont olyan, mint egy nagy, zöld szőlőszem, nem igaz? Valójában ez a természet egyik lenyűgöző rekordere. Előtted a Valonia ventricosa, vagy más néven buborék alga – egy tengeri alga fajta. Néha „tengerész szemének” is hívják. A legmegdöbbentőbb az egészben, hogy ez a teljes gömb, amely akár 5 centiméter átmérőjű is lehet, egyetlen óriási sejtből áll! Képzeld el! Ezért is tartják a bolygónk egyik legnagyobb egysejtű élőlényének. Ez a különlegesség meleg, trópusi vizekben található meg.

2. Így nézett ki a Mount Saint Helens a hegy 1980-as kitörése előtt és után
Igen, a különbség egyszerűen döbbenetes! A felső képen a gyönyörű, szinte tökéletes kúp alakú Mount Saint Helens csúcsát látjuk, ami az USA-ban található. Az alsó fotó pedig már az 1980 májusában bekövetkezett hatalmas kitörés után készült. Ez a kataklizma szó szerint lerobbantotta a hegy északi oldalát és a csúcsát, mintegy 400 méterrel csökkentve a magasságát, és egy óriási krátert hagyva maga után. Szemléletes példa arra, milyen pusztító erővel bír a természet.

3. Dario Campanile festőművész a kép mellett, amelyet a Paramount 75. évfordulójára festett
Sokan természetesen felismerik ezt a híres hegyet – a Paramount Pictures filmstúdió szimbólumát. És itt van a művész, Dario Campanile, aki a műve mellett áll. Ezt a lenyűgöző festményt a stúdió megrendelésére készítette annak 75. évfordulójára, amelyet 1987-ben ünnepeltek. Bár a hegy már a kezdetektől a Paramount jelképe volt, pontosan ez a fenséges tájkép lett az alapja annak a megújított, általunk ismert logónak, amely hosszú éveken át felvezette a filmjeiket.

4. Így néz ki egy kerékpáros lába a Tour de France után
Nézd csak meg ezt! Ez valóban egy profi kerékpárversenyző lábáról készült fotó, valamilyen kimerítő verseny után, mint amilyen a Tour de France. Ez a megdöbbentő kidomborodás és az erek láthatósága a rendkívül alacsony testzsírszázalék és a lábizmokba áramló hatalmas vérmennyiség kombinációjának eredménye, amelyek a teljesítőképességük abszolút határán dolgoznak. Ez világosan megmutatja, milyen hihetetlen fizikai megterhelést viselnek el a sportolók ebben a sportágban.

5. A tragikus szeptember 11.: New York az űrből nézve
Ennek a felvételnek különleges, szomorú története van. A Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről készült 2001. szeptember 11-én. Előttünk New York panorámája látható, és ha jobban megnézed Manhattan déli csücskét, egy jól kivehető füstoszlop látszik. Ez a Világkereskedelmi Központ tornyai elleni támadás következményeinek szörnyű bizonyítéka, amelyet Frank Culbertson űrhajós örökített meg az űrből. Egy képkocka, amely emlékeztet annak a tragédiának a méreteire, amely még az űrből is látható volt.

6. A plasztikai sebészet évszázada: példák az 1920-as évekből
Úgy tűnik, a plasztikai műtétek az utóbbi évtizedek találmányai? Hát nem! Vess egy pillantást ezekre a képekre egyenesen az 1920-as évekből. Már akkor, majdnem egy évszázaddal ezelőtt, a sebészek olyan beavatkozásokat végeztek, amelyek ma is népszerűek: arcplasztikát, hogy fiatalabbnak tűnjenek (ahogy írják, „mínusz 25 év”!), orrforma-korrekciót és még az elálló fülek javítását is. Persze akkoriban ez bonyolultabb és kockázatosabb volt, de az emberek vágya a külsejük javítására mindig is létezett. Elképesztő, milyen régen kezdődött ez, és ennek az iránynak a népszerűsége csak növekszik! Azonban már akkor is egészen jól nézett ki.

7. Mínusz évek, plusz elegancia: arcplasztika a „féktelen húszas években”
És ismét tekintsünk vissza a plasztikai sebészet múltjába! Itt van még egy pár „előtte-utána” kép a viharos 1920-as évekből. Nézd meg, milyen észrevehetően megváltozott ennek a hölgynek a profilja: az arc oválisa határozottabb lett, eltűnt a nyak petyhüdtsége. Egyszerűen elképesztő, hogy már száz évvel ezelőtt az orvosok képesek voltak ilyen fiatalító műtéteket végezni.

8. Így néz ki a Koreai-félsziget az űrből
Előtted a Koreai-félsziget éjszakai műholdfelvétele, és ez önmagáért beszél. Nézd meg, micsoda óriási különbség! Dél-Korea alul szó szerint ragyog a városok és utak fényeitől, míg Észak-Korea felül szinte egybefüggő sötét folt. Az egyetlen észrevehető fénysziget ott, ahová a nyíl mutat, a főváros, Phenjan. Ez a fénykép nagyon élénken és fölösleges szavak nélkül illusztrálja a két szomszédos állam közötti villamosítási szint és gazdasági fejlettség különbségét.

9. Szépségmaszk a múltból: bizarr találmány az 1920-as évekből a sima bőrért
Kicsit ijesztőnek tűnik, nem igaz? De ez nem egy karneváli kellék, hanem egy valódi szépségápolási „kütyü” az 1920-as évekből! A képen egy gumi kozmetikai maszk látható. Alkotói azt ígérték, hogy segít megszabadulni a ráncoktól, javítja az arcszínt és egészségesebbé teszi a bőrt egyfajta masszázshatás révén. Hogy ez mennyire működött valójában, az nagy kérdés, de az emberek találékonysága a fiatalság és szépség hajszolásában minden korban lenyűgöző.

10. Néhány tyúk fehér sárgájú tojást tojik
Megszoktuk, hogy a tojássárgája élénksárga vagy narancssárga, igaz? De – meglepetés! A fotón látható sárgáják szinte teljesen fehérek. És ez nem valami rendellenesség vagy trükk. Kiderült, hogy a sárgája színe közvetlenül a tyúk táplálkozásától függ. Ha a takarmányában kevés a természetes színezőanyag, a karotinoid (amelyekből sok van a kukoricában, a fűben, a speciális adalékokban), akkor a sárgája is ilyen halvány lesz. Tehát ezek teljesen normális tojások, csak a tyúkocska „színtelen” diétán volt.

11. A Titanic törékeny rakománya: Ép tányérok egy évszázaddal a víz alatt
El tudod képzelni, hogy ezek a felvételek a Titanicról készültek, amely majdnem négy kilométer mélyen fekszik! Elképesztő, de még egy ilyen szörnyű hajótörés és évtizedekkel a víz alatt töltött idő után is találnak ott ép dolgokat. Itt van például egy rakás tányér a polcon – nem törtek össze, szépen ott állnak. Valószínűleg egy erős kredencben vagy szekrényben tárolták őket, amely megvédte őket, amikor a hajó a tengerfenékre süllyedt. A hideg, a sötétség és az óriási nyomás ilyen mélységben mintegy konzerválta őket.

12. A hely, amely megváltoztatta a világot: obeliszk az első atomrobbantás helyén
Ez a zord kinézetű, sötét kőből készült obeliszk egy sivatag közepén áll Új-Mexikóban, az USA-ban. És azt a pontot jelöli, ahol 1945. július 16-án eldördült a „Trinity” robbanás – a történelem legelső nukleáris fegyvertesztje. Lényegében itt lépett be az emberiség az atomkorszakba. Az emlékmű csendes, de nagyon nyomatékos emlékeztetőül szolgál arra az eseményre, amely örökre megváltoztatta a történelem menetét és magát a hadviselés természetét.

13. Üdvözlet a bronzkorból: a képen a bolygó legrégebbi nadrágja látható!
Na, ez aztán az igazi lelet, nem? Gondolj csak bele, ez a gyapjúnadrág több mint háromezer éves! Régészek találták meg Kína nyugati részén, és jelenleg ez a tudomány által ismert legrégebbi nadrág. Kinézetre persze megviselte az idő, de még a minták is kivehetőek rajta. A tudósok úgy vélik, hogy ez a fazon, a széles ülepével, kényelmes volt lovagláshoz, így valószínűleg egy ősi lovas nomádhoz tartozott.

14. Hát ilyen a helyzet: Vágatlan pálmafák és titkos lakóik
Gyakran látjuk a pálmafákat karcsúnak, sima törzzsel, különösen parkokban vagy utcákon. De ez azért van, mert gondozzák őket, levágják a régi leveleket. Ezen a fotón viszont olyan pálmák láthatók, amik úgymond, a „természetes ruhájukban” vannak! Amikor a száraz leveleket nem távolítják el, azok ott maradnak lógva, létrehozva ezt a sűrű „szoknyát”. Különösen néz ki, de ebben a sűrű „bundában” nagyon szeretnek megtelepedni a különféle apró élőlények, a rovaroktól a rágcsálókig. Tehát nemcsak a szépség miatt nyírják meg őket!

15. Ecet a strandon? Ausztráliában ez az elsősegély medúzacsípés esetén!
Képzeld el, sétálsz egy gyönyörű ausztrál tengerparton, és ilyen piros oszlopokat látsz. Belül pedig – egy üveg közönséges ecet! Váratlan, igaz? Kiderült, hogy egyes régiókban, különösen Queensland északi részén, ahol veszélyes medúzák, például a kockamedúza („tengeri darázs”) élnek, az ecet nélkülözhetetlen elsősegélynyújtó szer. Ha megcsípett egy ilyen medúza, a csípés helyét ecettel leöntve semlegesítheted a csalánsejteket, és megállíthatod a méreg további kibocsátását. Íme, ilyen az elővigyázatosság!

16. Szokatlan látvány: A belugának mintha térdei lennének a víz alatt!
Nézd meg ezt a belugát, alulról fényképezve! Nagyon érdekes nézőpont, egyetértesz? A zsírredők és izmok elhelyezkedése miatt teljesen az az illúzió, hogy ennek az aranyos cetnek lábai vannak, sőt, térdei is! Persze anatómiailag semmiféle térde nincs a belugáknak, ez csak optikai csalódás. De nagyon viccesen és váratlanul néz ki, nem igaz?

17. Nézzünk a föld alá: így születik egy felhőkarcoló alapja!
Amikor a magasba törő felhőkarcolókban gyönyörködünk, ritkán gondolunk arra, mi rejtőzik a föld alatt. Pedig ott – egy egész mélység! Nézd meg ezt a hatalmas munkagödröt. Pontosan így kezdődik egy óriás építése: először kiásnak egy ilyen gödröt a masszív alapozáshoz. Ahhoz, hogy egy több száz méter magas épület stabilan álljon, a „gyökereinek” mélyen a talajba kell nyúlniuk. Az alul látható apró emberalak segít felmérni a méreteket – lenyűgöző, nem igaz?

18. A mélytengeri farkashalak egyszerűen szörnyűek
Ez egy atlanti farkashal. A megjelenése tekintélyt parancsoló, sőt kissé hátborzongató – nem véletlenül nevezték el így. Ez a nagy hal tekintélyes mélységben él az Atlanti-óceán hideg vizeiben. És micsoda erős állkapcsa van! Ezekkel könnyedén összeroppantja a rákok páncélját és a puhatestűek héját – a fő csemegéjét. Valóban lenyűgöző tengeri élőlény, bár nem kifejezett szépség.

19. Fenyőtoboz lekvár – ez tényleg létezik!
Nem fogod elhinni, de a fenyőtobozokat valóban meg lehet enni! Pontosabban, nem akármelyiket, hanem a fiatal, még teljesen zöld és puha tobozokat. Pontosan ilyen kis tobozokból főzik ezt a szokatlan, de nagyon aromás lekvárt. Az íze édes, kellemes fenyős jegyekkel, kissé fanyar. A népi gyógyászat szerint ez a finomság ráadásul nagyon hasznos is, különösen az immunrendszer számára és köhögés esetén. Maguk a tobozkák is megpuhulnak és ehetővé válnak a lekvárban.

20. Nézd csak, a fókáknak és az oroszlánfókáknak is vannak körmeik!
Ki gondolta volna, ezekre az erős uszonyokra nézve! De ez a színtiszta igazság: mind a fókáknak, mind a rokonaiknak, az oroszlánfókáknak vannak valódi karmaik, amelyek nagyon hasonlítanak a körmökhöz. A fényképen jól láthatók ezek a kis szarulemezkék az uszony „ujjainak” végén.

21. Bunda és báj nélkül: Így néz ki egy mosómedve a szőre nélkül!
Különös látvány, egyetértesz? Úgy néz ki, mint valami földönkívüli, nem pedig az általunk ismert aranyos csíkos állatka. De ez valóban egy mosómedve, csak teljesen elvesztette a sűrű bundáját. Ilyesmi előfordulhat bizonyos betegségek miatt, például alopecia vagy rühösség esetén. Szinte fel sem lehet ismerni! Ez a felvétel kiválóan mutatja, mennyire megváltoztatja a szőrzet egy állat megjelenését. Pelyhes bundája és jellegzetes maszkja nélkül a mosómedve teljesen másképp, sőt, kissé esetlenül néz ki.

22. A szelíd óriás Uránusz: milyen a valódi színében
Íme, az Uránusz, Naprendszerünk hetedik bolygója, teljes pompájában és valódi színében. Ezt a kellemes, halványkékes türkiz árnyalatot a légkörében található metángáz adja neki. A metán elnyeli a napfény vörös sugarait, és visszaveri a kékeket és zöldeket. Érdekes, hogy az Uránuszon szinte semmilyen feltűnő részlet, sáv vagy híres folt nem látható, mint mondjuk a Jupiteren. Ilyen sima, nyugodt kékeszöld gázóriás.

23. Ez egy ritka Chrysina limbata (krómbogár)
Nézd meg ezt a csodát! Mintha egy ékszer vagy egy csiszolt ezüstdarab lenne, pedig ez egy valódi bogár! A neve Chrysina limbata, és hihetetlen tükörfénye teljesen természetes jelenség. Külső burkolata olyan ravaszul van kialakítva, hogy szinte tükörként veri vissza a fényt, még a tükörképed is láthatod! Ezzel a ragyogó szépséggel Közép-Amerika nedves trópusi erdőiben találkozhatsz. Csodálatos teremtmény, igazi élő drágakő!

24. A pingvintojások főzés után átlátszóvá válnak
Nézd csak meg ezeket a tojásokat! Azt mondják, hogy a főtt pingvintojás fehérje átlátszóvá válik, de ez nem teljesen igaz. Valójában nem lesz olyan tömör fehér, mint a megszokott tyúktojásé, hanem inkább félig átlátszó, kissé zselészerű. Viszont a sárgájuk valóban élénk, gyakran narancssárga vagy vöröses. Természetesen ma már szinte senki sem eszik pingvintojást – hiszen ezek a madarak védettek. De van egy ilyen érdekes tulajdonságuk.

25. A galambtollak különleges mintázatban világítanak ultraibolya fényben
Nézd, milyen érdekes kép! Normál megvilágításnál a galamb megszokott szürke tollait látjuk, de ha ultraibolya lámpával világítjuk meg őket, előtűnnek ezek az élénk, világító minták. Az a helyzet, hogy a madarak, velünk ellentétben, képesek látni az ultraibolya fényt. A tudósok feltételezik, hogy ez a szemünk elől rejtett színezet segíti a galambokat egymás megkülönböztetésében, a partnerek vonzásában, vagy akár az egészségi állapotuk demonstrálásában.

A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK