A légiutas-kísérők a XX. század elején jelentek meg a repülőgépeken, és akkoriban kizárólag férfiak töltötték be ezt a szerepet. Az első stewardess egy 25 éves ápolónő volt 1930-ban, és 1936-ra a nők szinte teljesen kiszorították a férfiakat ebből a szakmából.
Az évek során a stewardessekkel szembeni elvárások egyre szigorúbbak lettek, és nemcsak a fizikai felkészültségre és a szakértelemre vonatkoztak, hanem a megjelenésre is. Nézzük meg, hogyan változtak a szabályok a stewardessek számára, és milyen külső megjelenési kritériumok vannak érvényben napjainkban.
A múlt század szigorú szabályai
Még 50-60 évvel ezelőtt is sokkal szigorúbbak voltak az elvárások: a stewardesseknek kontrollálniuk kellett a súlyukat, az alakjukat, és be kellett tartaniuk egy szigorú öltözködési szabályzatot, amely többek között az 1960-70-es években kötelezővé tette a rövid, testhezálló szoknyák viselését.
Egy akkoriban dolgozó stewardess elmesélte, hogy régen a stewardesseket arra kényszerítették, hogy a ruhájuk alatt egy speciális övet viseljenek, hogy a megfelelő formát adják az alakjuknak. Ha egy stewardess felszedett néhány kilót, elérte a 32-35 éves kort, vagy férjhez ment, egyszerűen elbocsátották.
A mai toleráns világban a légitársaságok nem kontrollálják többé az alkalmazottaik magánéletét, és nem támasztanak irreális követelményeket, de a stewardesseknek mégis megfelelően kell kinézniük. Íme a modern légiutas-kísérők megjelenésével kapcsolatos főbb elvárások:
Nem kellenek topmodellek
A közhiedelemmel ellentétben egy stewardessnek nem kell modellalkatúnak lennie. A minimális magasság 160 cm, ugyanakkor kinyújtott kézzel el kell érnie a 210-212 cm-es magasságot. Erre azért van szükség, hogy a csomagokat fel tudja helyezni a repülőgép poggyásztartóira, és le is tudja onnan venni őket.
A stewardess súlyát a testtömegindex alapján számítják ki, amelynek 18,5 és 24,9 között kell lennie. Az elvárások légitársaságonként eltérőek lehetnek.
A kor fontos, de nagymamák is repülhetnek
A minimális életkor a légiutas-kísérői munkához 18-21 év. A maximális életkort általában nem említik, mert ez diszkriminációnak számítana, de 30-32 év után a hölgyeknek általában földi munkát kínálnak. De ez nem mindig van így, és nem minden légitársaságnál.
Csak tiszta és szép bőr
A stewardess a cég arca. Ezért fontos, hogy ne legyenek csúnya hegek az arcán vagy a ruházat által nem takart testrészein. Ugyanez vonatkozik a pattanásokra, anyajegyekre és tetoválásokra. A legtöbb légitársaság megengedi a tetoválást a háton vagy a combon, de még egy kis minta a bokán, a csuklón vagy a nyakon is ok lehet arra, hogy valakitől megtagadják a hőn áhított utaskísérői állást.
A sasszem kötelező
A légiutas-kísérőknek 100%-os látással kell rendelkezniük. Ellenkező esetben kontaktlencsét kell viselniük. A légitársaságok általában engedélyezik a munkavégzést szemüvegben is, ha az megfelel a cég imázsának. Vannak azonban olyan cégek is, amik a kontaktlencsét részesítik előnyben, és csak akkor engedélyezik a szemüveg viselését, ha az alkalmazottnak orvosi ellenjavallata van a kontaktlencse viselésére.
Hollywood-i mosoly
A stewardessek mindig mosolyognak az utasokra, és a mosolyuknak szépnek kell lennie. A fehér, egyenes fogak ideálisak. A fogszabályzót egyes légitársaságok engedélyezik, mások nem ennyire toleránsak. De ami sehol sem elfogadott, az a nagyon görbe fog vagy a hiányzó fog. Még ha a fog csak ideiglenesen is hiányzik, a stewardesst valószínűleg nem engedik majd dolgozni ilyen állapotban.
Világos színű haj – csak nyugdíjasként
A stewardess haja nem érhet a gallérjához, de a haj színére is vannak előírások. Csak természetes árnyalatokra lehet festeni a hajat, és időben be kell festeni a lenőtt hajtöveket. Néhány stewardess mégis bevállalja az ombre festést, de akkor trükközniük kell, és ügyesen kell feltűzniük a hajukat, hogy ne látszódjanak a világosabb tincsek, és a konty színe ne térjen el a hajtövek színétől.
Semmi extrém színű körömlakk
A stewardesseknek kötelező a manikűr. A körmök hosszát és színét az egyes légitársaságok szabályai határozzák meg. Általában klasszikus manikűrről van szó: nem túl hosszú, piros vagy natúr színű körmök, esetleg francia manikűr.
Smink, mint egy profi sminkesnél
A smink szintén kötelező. Természetesnek kell lennie, de a műszempilla és az élénk színű rúzs megengedett. Egyes légitársaságoknál kizárólag piros rúzst engedélyeznek, méghozzá bizonyos árnyalatokban.
Más cégek megkövetelik az alkalmazottaiktól, hogy a rúzs és a szempillaspirál mellett feltétlenül használjanak alapozót, szemceruzát, szemhéjfestéket és pirosítót.
A repülőtéren csak magassarkúban
A légitársaságok szabályzatai eltérőek lehetnek, de a legtöbbjük kötelezi a stewardesseket, hogy a repülőtér épületében magas sarkú cipőben jelenjenek meg. Ez szép és reprezentatív, bár nem feltétlenül kényelmes. A repülés alatt a lányok kényelmesebb és stabilabb cipőre váltanak.
Semmi csingilingi, de az óra kötelező
Csak a legszükségesebb ékszerek: 1 pár kicsi fülbevaló színes kövek nélkül, és legfeljebb 2 gyűrű, beleértve a karikagyűrűt. De a legfontosabb az óra. A stewardesst nem engedik dolgozni, ha elfelejti felvenni ezt a kiegészítőt. A személyzet minden tagjának van órája, hogy vészhelyzet esetén nyomon tudják követni az időt, hiszen a kiürítés nem tarthat tovább 90 másodpercnél.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK