És figyeld meg, hogy bárhogy is változnak a játékszabályok a divat arénájában (más néven trendek), a zakókat és öltönyöket mindig hordták, hordják és hordani is fogják. Ezért magától értetődő, hogy mindenkinek ismernie kell az alapvető szabályokat.
Ebben a cikkben nemcsak arról a bizonyos „felesleges” gombról lesz szó, hanem az üzleti stílus más fontos részleteiről is.
Függetlenül attól, hogy naponta vagy csak különleges alkalmakkor viselsz öltönyt, az öltözködési etikett íratlan szabályainak ismerete segít abban, hogy stílusosan és magabiztosan nézz ki. Hiszen ezek a szabályok nem véletlenül jöttek létre. Mindennek megvan a maga oka.
Férfiakra és nőkre egyaránt vonatkozik!
Történelmileg az úriemberek mindig is nagy jelentőséget tulajdonítottak a divat apró részleteinek, például a zakó alsó gombjának. Vagyis annak, hogy ne gombolják be.
Soha.
Ez a gesztus nemcsak szabálynak számított, hanem a jó modor és a környezet iránti tisztelet jelének is egyben. Mint minden, amin az etikett alapul.
Ez apróságnak tűnhet, hiszen csak egy gombról van szó. De először is, a helyesen begombolt zakó garantálja, hogy a megjelenésed teljes és ápolt legyen.
Másodszor, ez egyfajta hagyomány, ami azt mutatja, hogy „képben vagy”, és ennek a világnak, ennek a közösségnek a része vagy, érted és ismered a szabályokat. Egyszóval „közülük való” vagy.
Ez elsősorban a férfiakra vonatkozik, de a nők által viselt zakóknál (igen, zakóknál, nem pedig a női szabású blézereknél) is az az elvárás, hogy az alsó gomb ne legyen begombolva. Hiszen ez a sziluett a férfi ruhatárból érkezett hozzánk, tehát ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá.
Harmadszor, a kényelem a lényeg, és az, hogy a zakó hogyan befolyásolhatja a megjelenésedet. Például egy két- vagy háromgombos zakón begombolt alsó gomb kellemetlen feszülést okozhat a csípő tájékán, ami esetlenné teheti a megjelenésedet. A kigombolt alsó gomb viszont mozgásszabadságot és elegáns megjelenést biztosít.
Negyedszer, az alsó gomb „ne gombold be” szabály nemcsak a zakókra vonatkozik, hanem a kabátokra és a mellényekre is. Ezért ne feledkezz meg erről az elvről a felsőruházat kiválasztásakor és viselésekor sem. Ez nemcsak stílust kölcsönöz, hanem megóv attól a látszattól is, hogy nem értesz a divathoz. És igen, kényelmesebb lesz viselni.
Egyébként a drága öltönyökön az ujjakon lévő gombok is működnek, vagyis be- és kigombolhatók. És néhány férfi, aki szeretné megmutatni az öltönye árát, kigombolja az alsó gombokat az ujjakon.
Szóval honnan ered az a szabály, hogy az alsó gombot nem szabad begombolni?
A választ a múltban kell keresni…
A XX. század elején VII. Edward brit király jelentős változtatásokat vezetett be a férfi zakók és mellények gombjainak begombolására vonatkozó szabályokban. Ezek a változások jelentős hatással voltak az akkori etikettre és az öltözködési stílusra általában.
És figyelembe véve, hogy az öltözködéssel kapcsolatos összes konzervatív szabály (és nem csak azok) a Ködös Albionból terjedt el az egész világon, nem lehet őket figyelmen kívül hagyni.
Tehát VII. Edward király híres volt kifinomult ízléséről az ételek és italok terén. Az 1901-es koronázása előtt annyira meghízott, hogy a mellénye utolsó gombját már nem tudta begombolni. Ráadásul lovaglás közben is kényelmesebb volt számára, ha kigombolta ezt a gombot.
Az udvaroncok fokozatosan elkezdték másolni a király viselkedését, kigombolva hagyva zakójuk alsó gombját. Ez a furcsa gesztus a stílus és a luxus szimbólumává vált.
Idővel ez a divat bejáratott hagyománnyá vált a nemesek és a divatszakemberek körében, fokozatosan beépült az általánosan elfogadott világdivat etikettjébe.
A királyi család személyes szabója, Sir Hardy Amis hangsúlyozta, hogy gyakorlatilag az összes, a gombok begombolásával kapcsolatos etikett szabály VII. Edward kezdeményezésének köszönhetően vált népszerűvé a világban és a különböző országokban.
Érdekes, hogy a király által javasolt szabályváltozások nemcsak az öltözködési stílusra, hanem az általánosan elfogadott viselkedési normákra is hatással voltak, tükrözve a társadalmi trendeket és a kultúra evolúcióját.
A férfi ruházaton lévő gombok begombolásának története csak egy példa arra, hogy még az apró részletek is a kulturális örökség és a generációról generációra öröklődő hagyományok részévé válnak.
A modern szabók továbbra is követik ezt a szabályt a zakók szabásakor, figyelembe véve, hogy az alsó gomb NEM lesz begombolva.
Egyébként van egy másik magyarázat is, ami a Vadnyugat cowboyaihoz kapcsolódik: lövöldözés közben a zakón kigombolt gomb néhány másodperc előnyt jelentett. Ez pedig élet-halál kérdése lehetett.
Nehéz megmondani, hogy melyik elmélet hihetőbb, de azt hiszem, hogy mindkettő közre játszhatott ennek a szabálynak a kialakulásában. Szóval kik vagyunk mi, hogy ne tartsuk be? 🙃
Különböző zakók. Különböző szabályok.
Kezdjük azzal, hogy a zakóknak különböző típusai vannak, például egy- és kétsorosak. És ez gyakran zűrzavart okoz.
Az egysoros zakóknak általában 1-3 gombja van, egy sorban elhelyezve. A kétsoros zakóknak viszont 2 sor gombja van, soronként 2 vagy 3 gombbal.
• Egygombos egysoros zakó (általában szmoking): egyszerűen gombold be, amikor állsz, és gombold ki, amikor ülsz. Ülő helyzetben ki kell gombolnod ezt a gombot, hogy elkerüld a csúnya gyűrődéseket a zakón.
• Kétgombos egysoros zakó: mindig gombold be a felső gombot álló helyzetben, és gombold ki ülő helyzetben. Az alsó gombnak ebben az esetben mindig kigombolva kell maradnia a harmonikus sziluett megőrzése érdekében.
• Háromgombos egysoros zakók. Itt érvényesül az „Időnként. Mindig. Soha” szabály, amely lehetővé teszi az optimális begombolási lehetőség kiválasztását minden helyzethez. Ha három gomb van a zakón, begombolhatod a felső két gombot, vagy csak a középsőt, a felső és az alsó gombot pedig kigombolva hagyhatod. Ez a szabály különösen akkor aktuális, ha a zakónak keskeny hajtókája van, ahol a begombolt gombok jobban kiemelhetik a ruhadarab szerkezetét és formáját.
• A kétsoros zakók gyakran 4, 6 vagy 8 gombbal rendelkeznek, és mindegyiket be kell gombolni, kivéve a legalsót, még akkor is, amikor ülsz. Ez a típus úgy van kialakítva, hogy a tulajdonosok begombolva viselhessék a zakót még ülő helyzetben is.
A kétsoros zakók a férfi ruhatár klasszikus elemei, és különleges bájt és eleganciát kölcsönözhetnek a megjelenésnek. Fontos, hogy a zakó tökéletesen illeszkedjen az alakhoz, kiemelve a férfi sziluett előnyeit, és ápolt és stílusos benyomást keltsen.
Anyagok
A zakó típusa mellett fontos odafigyelni az anyagválasztásra is. Az üzleti stílushoz az optimális választás a gyapjú, de léteznek más lehetőségek is, mint például a pamut, a len, a selyem és a vikunya (a legdrágább fonal).
Vásárláskor figyelj a fonal sodrási indexére is. Általában Super 100-ként jelölik (lehet 80 és 250 közötti szám). Minél magasabb az index, annál puhább és kellemesebb a szövet, de annál kevésbé kopásálló. Ezért nincs egyértelmű válasz arra, hogy melyik index lesz a legjobb a te esetedben és az öltönyöd esetében. Erről a butikban és az üzletben kell tájékoztatniuk téged a próba és a vásárlás során.
Sokan félnek a lentől, pontosabban a könnyű gyűrődésétől, pedig nem kellene. Amikor lenvászon üzleti öltönyökről van szó (és éppen ezek a legjobbak nyáron az üzleti stílushoz), a gyűrődések és a gyűröttség a lenvásznon teljesen normális és elfogadható. Nem kell félni tőle. Azonban a kevert len (például len-pamut) általában kevésbé gyűrődik. És ha ez számodra fontos, akkor koncentrálj ezekre az anyagokra.
Az öltöny szabása
A zakó kiválasztásánál fontos a szabása: hagyományosan ez angol, olasz, amerikai (american sack – amerikai zsák), valamint német és francia.
Mindegyiknek megvannak a maga sajátosságai, és a különböző testalkatokhoz illeszkednek.
Például az amerikai szabás egyenes sziluettű, laza zakó lejtős vállakkal és redők nélküli nadrággal. Az angol (brit) szabás klasszikus – a bő amerikai és a szűkebb olasz között van. Az olasz pedig karcsúsított szabás és „karcsúbb” sziluett (lehet, hogy valamivel kevésbé kényelmes, mint a többi, de mindenképpen stílusosabb). Az olyan márkák, mint a Zegna, Brioni, Armani ilyen öltönyöket készítenek.
Inspiráció
Manapság nem olyan gyakoriak azok a szakterületek, ahol az üzleti öltönyök viselésének nagyon szigorú szabályai létfontosságúak. Hagyományosan ezek a konzervatív területek (politika, pénzügy, jog), és még ott is vannak enyhítések és kivételek. Az öltöny kiválasztása ebben az esetben általában nem okoz nehézséget, mivel vannak bizonyos szabályok (többek között a szín).
De ha egyszerűen csak tetszik a „klasszikus” és a klasszikushoz közeli stílus, és így akarod kifejezni magad és a stílusodat, akkor nézd meg a Pitti Uomót – a leghíresebb férfi divat- és ruhamárka kiállítást. A kiállítás vendégei igazán szemet gyönyörködtetőek, és inspirációt adnak a saját stílusod fejlesztéséhez.
Azoknak a nőknek, akik szintén közel állnak ehhez a férfias stílushoz, nagyon hasznos lesz átnézni az utcai fotókat erről az évente megrendezett olasz rendezvényről.
Ez annyira gyönyörű!
És bárhogyan is öltözködsz, ne felejtsd el, hogy a választott ruházat egy bizonyos dinamikát teremt, és minden ruhadarabnak megvan a maga célja. Vannak ruhák a mindennapokra, vannak sportolásra, vannak pihenésre. És vannak munkára.
A zakók és öltönyök nem véletlenül váltak az üzleti stílus alapjává világszerte. Ezek az összpontosításról, a koncentrációról, a stabilitásról és a professzionalizmusról szólnak. És ha ez az, amit szeretnél közvetíteni a környezeted felé, akkor a klasszikus üzleti stílusnak mindenképpen helyet kell kapnia a ruhatáradban.
Még egy vicces történet a végére.
Emlékszem, egyszer az egyik ügyfelemmel öltönyt választottunk. Megtaláltuk a megfelelőt. Ő a tükör előtt állva elkezdett bokszolni benne. Én értetlenül álltam. Az eladóval együtt. Az ügyfél közölte, hogy csak ellenőrizni akarta, mennyire kényelmes… De hát ember…ez a ruha egészen más célra való.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK