New York City, a Nagy Alma, a város, ami sosem alszik, a Hudson folyó Hongkongja, a világ legnagyobb városa: ezzel a várossal nem lehet betelni. Bár nyilvánvalóan senkinek sem kell bemutatni ezt a várost, a zajos csillogás mögött mégis egy teljesen másik város lakozik – szó szerint.
New York otthont ad jó pár világhírű épületnek és olyan műemléknek, amivel sehol máshol nem találkozhatunk. De ki gondolta volna, hogy a díszes homlokzatok mögött olykor ál-épületek rejlenek? És nem is kevés, teszem azt hozzá. A kérdés már csak az, hogy miért van szükség ezekre az épületekre?
New York a világ egyik legdinamikusabban fejlődő helye, ahol óriási infrastruktúrára van szükség a mozgáshoz és a mindennapi élethez. Ez azt is jelenti, hogy minden nagyobb kerületben bonyolult infrastruktúra és hatalmas ipari épületek szolgálják a lakosság igényeit. Ha azonban valami, akkor New York aztán tényleg leginkább a különleges épületeiről és a város sajátos dizájnjáról ismerhető fel, szóval képzeld el, hogyan nézne ki ez a város, ha a kedvenc környékbeli pizzéria vagy hotdogos mellett egy hatalmas ipari épület állna?
A tervezők előre gondoltak erre, ezért úgy döntöttek, hogy az ipari infrastruktúra épületeit hamis épületeknek álcázzák. Ezek legtöbbször annyira beleolvadnak a városba, hogy egyszerűen észre sem veszik őket az emberek. Úgy néznek ki, mint bármelyik jó öreg lakóház, bejárati ajtóval és valódi ablakokkal, némelyik homlokzatán pedig még bájos erkélyek is helyet kaptak. Az egyetlen különbség a valódi házakhoz képest, hogy itt a homlokzat mögött nincs semmi, vagy legalábbis nem lakóházak.
Az egyik legnépszerűbb ilyen hamis épület Brooklynban található, a Joralemon Street 58. szám alatt. A ház első ránézésre teljesen tipikus, de a bérházak között megbúvó ház színe azért láthatóan eltér a többitől. A hatalmas ablakai jól beolvadnak a környék dizájnjába, kivéve, hogy mindegyik sötétített üveggel van felszerelve. Ha csak elmész mellette taxival valószínűleg észre sem veszed, de ha jobban megnézed, kicsit olyan, mintha valamiféle hiba egy videojátékban.
A ház eredetileg 1847-ben épült, de 1908-ban átalakították hamis épületté. Hogy miért? Azért, hogy létrehozhassák a környéken haladó metró hatalmas szellőzőrendszerének részét. Egyúttal vészkijáratként is szolgál, ha valamilyen oknál fogva ki kellene menekíteni az embereket a metróalagútból.
A jóval távolabbi Bronxban szintén található egy ikonikus épület. Ez a Bruckner Boulevard 415. szám alatt található. Ezt a lakóépületet a Switzer Group tervezte, ami egy igazán komoly belsőépítész cég. Ez jóval hatalmasabb, mint az imént említett brooklyni ál-épület, ami nem véletlen: itt rejtették el ugyanis a város jelentős részének villanyáramot biztosító egyik elektromos állomást. Egy olyan hatalmas metropoliszban, mint New York, elengedhetetlenek az ilyen elektromos állomások, ám jócskán rontanák a város turisztikai megítélését, ha ál-homlokzat nélkül, csak az ipartelepeket látnák az emberek.
Nem minden hamis épület sikerül azonban ennyire tökéletesre. Némelyik szemmel láthatóan kilóg a sorházak közül. A manhattaniek például a Mulry Square hamis házait csak szimpla szeméttelepnek nevezik. Bár az épületeket többször is újratervezték és átalakították, az itt élő helyieknek még mindig nagyon szemet szúr, ahogy azt az alábbi képen is láthatjátok.
Legközelebb tehát, amikor New Yorkban jársz és a helyi épületekben gyönyörködsz, feltétlenül nézd meg őket alaposan, a gyanús ablakok és kilógó részletek ugyanis könnyedén arról árulkodhatnak, hogy valójában nem is egy ikonikus New York-i lakóházat, hanem valamilyen ügyesen elrejtett ipari épületet csodálsz éppen.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK