HIRDETÉS BEZÁRÁS

Mit történik, ha egy varrótűt teszünk a sínre? Azt mondják, hogy a fizika törvényei szerint a sín eltörik és a vonat kisiklik

Ez a városi legenda hosszú múltra nyúlik vissza.

    Sziasztok, kedves követők és vendégek a csatornámon! Ez egy rövid cikk lesz, amiben elmesélem, mi történne valójában egy vonattal, ha egy kíváncsi idióta varrótűt tenne a sínekre.

    HIRDETÉS

    Mielőtt belemennénk a részletekbe, nézzük meg, mit mond a „városi legenda” erről a témáról. Ha rákeresünk az interneten, szinte minden link különböző fórumokra vezet, ahol a topikindító (a témát elindító személy) felteszi a kérdést: mi történne?

    A válaszok között gyakran találkozhatunk azzal az érveléssel, hogy a tű edzett, emiatt nem lehet hosszában eltörni, és mivel a sín törékeny (nem tudom, hogy ezt honnan veszik), a tű ékként fog viselkedni és széthasítja a sínt.

    fém, kísérlet, mítosz, sínek, szénacél, terhelés, varrótű, vasút, Videó, vonat
    Az elvileg várható eredmény.

    Az egyetlen igazságtartalom ebben az állításban az, hogy a tű edzett. Valójában ez a legenda már évtizedek óta létezik, és még mindig akadnak, akik hisznek benne. Ez nem más, mint egy mítosz, ami az információhiány korszakában született.

    Kezdjük azzal, hogy a legtöbb vasútvonalon használt sínek szénacélból készülnek. A szénacélok szilárdak, és jellemzi őket, hogy a felületi rétegük keményebb, míg a belső részük kellően lágy és rugalmas.

    HIRDETÉS

    A tűvel kapcsolatos tévhit valószínűleg azon a tényen alapul, hogy minél keményebb egy fém, annál törékenyebb. Azonban, mint már említettem, a sín belső része meglehetősen rugalmas és képlékeny. A sínek eltörése természetesen lehetséges, és ez a gyárakban gyakran meg is történik teszteléskor és ellenőrzéskor, de ezt nem varrótűkkel végzik.

    Tehát, a varrótű a sínekre helyezve nem okozhat katasztrófát. A vonat kerekei egyszerűen áthajlanak rajta, anélkül, hogy bármilyen kárt okoznának. Legfeljebb egy kis csattanást hallhatunk, de ennyi.

    fém, kísérlet, mítosz, sínek, szénacél, terhelés, varrótű, vasút, Videó, vonat

    Egy másik érv is felmerülhet: ha a sín puhább, mint a tű, akkor a tűt benyomódik a sínbe. Ha pedig a sín és a tű nagyjából azonos keménységű, akkor a tű egyszerűen összetörik a dinamikus terheléstől, és a darabjait valahol a zúzottkőben kell keresni.

    Összességében a vonat gond nélkül áthalad a tűn (ha még pontosabbak akarunk lenni, a második-harmadik kocsi áthaladása után valószínűleg el is repül), a tűt nem nyomja be a sínbe, de csak egy kis nyomot hagy maga után. Még egy érme is nagyobb és észrevehetőbb nyomot hagyna a sínen.

    HIRDETÉS

    Hallottam már történeteket arról, hogy egy alkoholista pénzt kért a vasutasoktól italra, és ha nem adtak neki, azzal fenyegetőzött, hogy varrótűt tesz a sínekre. A vasutasok ettől megijedtek és adtak neki pénzt. Természetesen ez teljes mértékben ostobaságnak hangzik, de ez a legenda (a tűről, nem az alkoholistáról) még ma is él.

    fém, kísérlet, mítosz, sínek, szénacél, terhelés, varrótű, vasút, Videó, vonat

    Egyébként találtam egy videót a YouTube-on, amely kísérletileg alátámasztja a szavaimat. A szerző valamilyen oknál fogva úgy döntött, hogy ellenőrzi, amit egyébként is tudunk. Ha érdekel, megtekintheted, az alábbi linken keresztül:

    VIDEÓ

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni