Wi-Fi router ma már gyakorlatilag minden otthonban megtalálható, de nem mindenki gondol bele abba, hogy hol és milyen tárgyak közelében kellene elhelyezni. A legtöbb esetben a helyzet általában a következő:
— Kijött a szolgáltató szerelője, behúzta a kábelt, és elhelyezte a routert a folyosón. A szerelőnek nincs kedve magyarázkodni és vesződni, ezért úgy csinálja, ahogy neki a legegyszerűbb.
Ebben a cikkben megbeszéljük, milyen dolgok és tárgyak nem kerülhetnek a Wi-Fi router közelébe. Biztos vagyok benne, hogy ez az információ sokaknak hasznos lesz.

Könnyen gyulladó tárgyak
A gyakorlatban előfordult olyan eset, hogy a Wi-Fi routert a folyosón egy szekrénybe, a ruhák mögé tették. Amikor átmentem a szomszédasszonyomhoz megnézni, mi a helyzet az internetével, meglepődtem – az eszköz több helyen meg volt olvadva. A router erősen felmelegedett, mivel még a levegő sem tudta hűteni, és a műanyag burkolat olvadni kezdett. Rejtély, hogy nem történt nagyobb baj.
Ne feledd, hogy a router működés közben felmelegszik. A melegedés mértéke függ az eszköz típusától (a régebbi modellek annyira felforrósodtak, hogy akár tojást is lehetett volna sütni rajtuk) és a terheltségtől is. Minél több eszköz csatlakozik Wi-Fi-n keresztül, annál erősebben melegszik a router.

Fontos! A router és a tápegysége közelében ne legyenek könnyen gyulladó tárgyak. Nem szabad az eszközt háztartási holmikkal és ruhákkal letakarni. Nyílt térben kell lennie!
Fémtárgyak és tükrök
Ha a Wi-Fi router közelében egy nagyobb fémtárgy van, például egy széf vagy egy ajtó, akkor a jel sokkal gyengébb lesz. A fém visszaveri a rádióhullámokat, ami negatívan hat a jel minőségére. A tükrök hátoldalán is gyakran van fém bevonat, ami szintén gyengíti a jelet.

Akvárium vagy vízzel teli edények
A víz erősen elnyeli a rádióhullámokat. Semmiképpen ne tedd a routert akvárium vagy vízzel teli edények közelébe. Te magad is elvégezhetsz egy kísérletet. Tölts meg egy ötliteres palackot vízzel, és tedd a router mellé.
Telepíts az okostelefonodra egy alkalmazást, ami mutatja a Wi-Fi jelerősséget – a palack mögött azt fogod látni, hogy a jel gyengébb lesz.

Különféle műszaki eszközök
A számítógépek, nyomtatók, játékkonzolok és más eszközök elektromágneses sugárzásuk révén interferenciát okozhatnak. A mikrohullámú sütők, hűtőszekrények, televíziók, vezeték nélküli telefonok és más, a Wi-Fi-hez hasonlóan 2,4 GHz-es frekvencián működő eszközök elektromágneses interferenciát okozhatnak.
Tipp: Ha a routered külső antennákkal rendelkezik, kísérletezz azok helyzetével. Például egy többszintes házban a jobb lefedettség érdekében az egyik antennát állítsd függőlegesen, a másikat pedig vízszintesen.

Fénycsövek
Ezek elektromágneses interferenciát okozhatnak, különösen, ha a router közvetlen közelében helyezkednek el.
Vastag könyvek vagy tömör tárgyak
Bár ezek nem okoznak interferenciát, fizikailag akadályozhatják a jelet, különösen, ha a router és a csatlakoztatott eszközök között helyezkednek el. Valójában már egy szekrénysor fa oldalfala is rontja a Wi-Fi router jelét.

Tipp: Ha társasházban laksz, ahol sok szomszédos Wi-Fi hálózat található, próbáld meg a Wi-Fi csatornát egy kevésbé terheltre váltani. Ezt a router beállításain keresztül teheted meg. A 2,4 GHz-es sáv esetében a legjobb az 1-es, 6-os vagy 11-es csatornát választani, mivel ezek nem zavarják egymást (nem fedik át egymást).
Akkor hát hová tedd a Wi-Fi routert?
Úgy 15 évvel ezelőtt még nem volt ilyen probléma. A folyosóra telepített router tökéletes lefedettséget biztosított az egész lakásban. De manapság már túl sok eszköz működik a Wi-Fi routerével azonos vagy közeli frekvencián.
A legjobb a routert a lakás központi részére telepíteni. Minél magasabbra teszed, annál jobb. Ne tedd az ablak közelébe, mert akkor az eszköz az utcán sétáló emberek okostelefonjainak jelét is érzékelheti, ami ronthatja a saját hálózati kapcsolatod minőségét. Tudnod kell, hogy a falak és a nagyobb tárgyak gyengíteni fogják a jelet.

És igen, ma már érdemes átállni az 5 GHz-es Wi-Fi-re – sokkal hatékonyabban működik, mivel ezen a frekvencián még kevesebb eszköz üzemel. Épp most ellenőriztem a saját környezetemben: körülbelül 50 szomszédos Wi-Fi hálózatot látok, de ebből csak 10 működik az 5 GHz-es frekvencián. Ők az ilyen eszközök szerencsés tulajdonosai. Azonban van egy hátulütője is: az 5 GHz-es Wi-Fi még érzékenyebb az akadályokra.
Bár a router elektromágneses sugárzásának emberi egészségre gyakorolt hatását még nem vizsgálták teljeskörűen, sok szakértő javasolja ennek a hatásnak a minimalizálását, különösen éjszaka. Ezért ne helyezd el a routert a hálószobában vagy az ágyad közvetlen közelében.
És a te Wi-Fi routered hol található?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK