Az ember önkéntelenül is valami kataklizmára asszociál, egy tömeges kihalásra, pusztító járványra, vagy egy gigászi ütközetre, mint amilyen Sztálingrád ostroma volt a második világháborúban. De a valóság – ahogy az lenni szokott – jóval prózaibb.
Az amerikaiak, fogták magukat, rábiggyesztettek egy hangzatos nevet erre a szeletére a világnak, aztán jöhettek a turisták a világ minden tájáról, hogy kielégítsék a kíváncsiságukat. De mi is ez a völgy, ami ilyen drámai nevet kapott?
Először is, nézzük meg, hol is található ez a hely.
Érdekes földrajz
Ha ránézünk egy térképre, jól látszik, hogy az Egyesült Államok mintha két részre lenne osztva: a termékenyebb, síkvidéki keletre és a hegyvidéki, száraz nyugatra.
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0528.webp)
Ugyanakkor a nyugati részen a hegyek között különböző völgyek láthatók. A legnagyobb és legfeltűnőbb a Kaliforniai-völgy.
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0527.webp)
Tőle keletre fekszik a híres szórakoztató és kaszinóváros – Las Vegas.
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0526.webp)
Nos, a Halál-völgyet elég könnyű megtalálni – pont a Kaliforniai-völgyből Las Vegasba vezető úton fekszik. A térképen egy kis zöld foltként jelenik meg:
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0525.webp)
Azonban a „kicsi” és a „zöld” nem a legjobb meghatározás erre a területre. Először is, a területe 7800 négyzetkilométer. Gondolj bele, Budapest majdnem 15x elférne ezen a területen. Tizenötször!
Másodszor, a Halál-völgyben nincs túl sok igazi zöld…
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0524.webp)
Egyébként ez a legforróbb hely nemcsak az USA-ban, hanem az egész nyugati féltekén. Vagyis a Halál-völgyben melegebb van, mint például a Nyugat-Szaharában:
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0523.webp)
Az itt mért rekordhőmérséklet +56,7 °C volt. És ez annak ellenére van így, hogy a hely 3500 kilométerre van az Egyenlítőtől. Körülbelül Szíria és Dél-Korea szélességi körén.
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0522.webp)
De van itt még egy rekord: a Halál-völgy Észak-Amerika legalacsonyabb pontja. A Badwater-medencében található a mélypont, 86 méterrel a tengerszint alatt. Gondoljunk csak bele, hazánk legalacsonyabb pontja a Tisza partján, 75,8 méterrel a tengerszint felett van.
Szóval azt gondolhatnánk, hogy a völgy nem azért kapta a nevét, mert meghalt ott valaki, hanem azért, mert ott senki sem marad életben. Úgy értem, hogy amíg például a trópusi esőerdő az élet szimbóluma, addig a forró, köves sivatag a halál szimbóluma.
Ez azonban csak az én alternatív magyarázatom. Valójában a völgy nevét az amerikaiak adták ennek a helynek még 1849-ben. Addig a helyi indiánok előtte „Timbishának” nevezték, ami azt jelenti, hogy „kőfesték” (a völgyben vörös okker lelőhelyek találhatók, amelyet ősidők óta használnak festékként).
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/johannes-plenio-8UfXsRPubkM-unsplash.webp)
Na, de. Köztudott, hogy a kaliforniai aranyláz idején 300 000 ember költözött sietve az USA nyugati részére. Mindannyian aranyat kerestek. Akkoriban Kalifornia még nem is volt az USA tagállama, San Francisco pedig egy kis település volt az óceán partján.
Az aranyásók valóban lázasan kutatták és fedezték fel ezeket a helyeket az értékes fém után kutatva. És egy napon egy 15 ilyen kalandorból álló csoport behatolt az indiánok által rettegett Timbisha-völgybe.
Nem pontosan tudni, hogy mi történt velük, de az biztos, hogy bajba keveredtek, és meghaltak. Mindannyian, kivéve kettőt. A legenda szerint ez a két túlélő az utolsó erejével hagyta el a völgyet, és az egyikük így szólt:
– Ég veled, Halál-völgy…
Hogy ez a mondat valóban elhangzott-e vagy sem, azt nem tudni. Azonban a 13 elhunyt aranyásó emlékére a „kollégáik”, ha szabad így fogalmaznom, elkezdték Halál-völgynek nevezni ezt a területet.
![Miért olyan félelmetes a „Death Valley” az Egyesült Államokban? aranyláz, Badwater-medence, Death Valley, érdekességek, földrajz, Halál-völgy, hőmérséklet, kalifornia, nemzeti park, rekordok, sivatag, történelem, turizmus, usa, utazás](https://liked.hu/wp-content/uploads/2024/12/95x1y5215ch54h51sf4f0521.webp)
Visszatérve a cikk elejére, felmerülhet bennünk a kérdés: nem túlzás ez a drámai név 13 halott miatt? Végül is a történelem során számos helyszínen történtek ennél jóval nagyobb tragédiák. Gondoljunk csak Hirosimára, a II. világháborús csataterekre, vagy a közelmúlt borzalmaira. Akkor miért pont ez a völgy kapott ilyen égbe kiáltó nevet?
Nos, az amerikaiak hajlamosak a drámai megfogalmazásra, ez vitathatatlan. De talán van ebben a névben valami szimbolikus is. A Halál-völgy a természet erőinek és az emberi kiszolgáltatottságnak az emlékműve. Egy olyan hely, ahol a túlélésért folytatott küzdelem mindennél fontosabb. És talán éppen ezért vonzza a látogatókat a világ minden tájáról.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK