A Delhi és San Francisco közötti távolság nem kicsi – több mint 12 ezer (!) kilométer. A repülőgép, amely ezen az útvonalon haladt és műszaki hibát észlelt, valamiért mégis az oroszországi Krasznojarszkban szállt le.

Valójában itt átlépünk az én egyik kedvenc területemre, nevezetesen a földrajzba. Méghozzá a szó szoros geometriai értelmében.
A régebbi olvasók már valószínűleg ismerik a témában megjelent cikksorozatot, de mivel tízezrével érkeznek új olvasók, nem árt megismételni. 🙂 Szóval, a Föld felszíne egy „gömb”. A legjobb földrajztudósok évszázadok óta azon dolgoznak, hogyan lehetne a legjobban ábrázolni ezt a gömböt egy sík térképfelületen. A helyzet az, hogy ilyen átvitelnél elkerülhetetlenek a torzulások. Megváltoznak a távolságok, szögek, formák…
Képzeld el, mi lesz egy „kerek” naranccsal, ha egy úthengerrel szétlapítják a sík aszfalton. Ugyanez történik a világtérképpel is.
Ezért a bolygóról összességében a legmegfelelőbb képet nem egy sík térkép, hanem egy „kerek” földgömb adja. És ha ezt a kerek földgömböt tanulmányozzuk, sok-sok érdekes és váratlan tényt tudhatunk meg.
Íme – Oroszország… Úgy tűnik, hogy bár nagy, de valahogy teljesen a térkép szélén áll, távol mindentől.

Ezért alakul ki az emberekben az a hamis érzés, hogy Oroszország nem fontos a nemzetközi útvonalak és logisztikai láncok szempontjából.
Azonban minden megváltozik, ha a Föld térképét egy másik vetületben nézzük. Például, mint amilyen az ENSZ emblémáján látható.

Itt Oroszország – gyakorlatilag a világ közepe. Földrajzi értelemben, úgy értem. A világ gazdasági központjai közötti legfontosabb közvetlen útvonalak többsége rajta keresztül vezet.
Milyen gazdasági központok léteznek? Például az USA, Európa, Kína, India, Közel-Kelet.

Most képzeld el, hogy például Kínából Európába kell utaznod. Vagy az USA-ból Indiába. Az út mindenképpen Oroszországon keresztül vezet majd.

Így Oroszország a legnagyobb szállítási útvonalak kereszteződése. Elsősorban a légi, de a szárazföldi és tengeri útvonalaké is egyúttal.
Vegyél elő bármilyen földgömböt, és azonnal látszik:

Ebből a szempontból Oroszországnak rendkívül fontos stratégiai helyzete van. Oroszországot egyszerűen csak úgy „kivenni” a nemzetközi szállítási láncból nem egyszerű – elképesztően drága. Egy ilyen óriást megkerülni nem olyan olcsó, mint amilyennek látszik.
Ezzel szemben Oroszországnak nem nehéz „elérni” a legtöbb gazdasági központot, mivel gyakorlatilag csak fele távot kell megtennie minden irányban.

Ami pedig a Delhiből San Franciscóba tartó repülőgépet illeti, amely Krasznojarszkban szállt le… Fogjuk a földgömböt, és látjuk, hogy mindez 100%-ban logikus és indokolt. Krasznojarszk ugyanis pont ezen az útvonalon fekszik.

Az USA-nak ebből a szempontból talán a legnehezebb: ők bárhová is akarnak repülni, számukra szinte mindenhová Oroszországon keresztül vezet az út.

Ez jól mutatja, hogy milyen kényelmetlen (és ezáltal gazdaságilag nem hatékony) tud lenni egy földrajzi elhelyezkedés: a piacok messze vannak, az erőforrások messze vannak. Egyszóval minden messze van.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK