HIRDETÉS BEZÁRÁS

Az első éjszaka joga: középkori horrormese vagy igazi rémálom?

Biztosan te is hallottál már erről a népszerű középkori legendáról.

    HIRDETÉS

    Képzeld el: egy fiatal parasztlány vagy a középkori Európában. Holnap van az esküvőd, boldog életről álmodozol a szerelmeddel. És hirtelen – a helyi báró bejelenti az „első éjszaka jogát”. Rémálom, nem igaz? De vajon valóság volt ez a rémálom?

    Feudalizmus, hatalom, házasság, jog, középkor, legenda, mítosz, Tévhit, történelem, visszaélés

    Az „első éjszaka jogának” legendája (latinul „jus primae noctis”) nagyrészt a későbbi századok kitalálmánya. Állítólag a földesúr megjelenhetett a jobbágya esküvőjén, és azt mondhatta: „Éjszakára a menyasszony az enyém. Te, vőlegény, addig menj dolgodra.” Durván hangzik, nem igaz? De ássunk mélyebbre!

    Tények vagy fikció?

    A történészek tonnányi poros levéltári anyagot átnéztek – egyetlen hiteles dokumentumot sem találtak, amely igazolná ennek a jognak a létezését.

    Ehelyett a következőkre bukkantak:

    • Védelmező törvények: Számos középkori törvény védte a menyasszonyok becsületét. Az erőszak büntetőeljárást vonhatott maga után.
    • Az Egyház mint erkölcsi őr: A katolikus egyháznak akkoriban nagyobb hatalma volt, mint a világi hatóságoknak. És kategorikusan tiltotta a házasságon kívüli kapcsolatokat. Természetesen (elméletileg) az egyház nem hagyhatta jóvá, hogy egy lányt egy idegen férfi fosszon meg a szüzességétől.

    Egyébként ez a jog azért sem érvényesülhetett a gyakorlatban, mert fennállt a veszélye, hogy a vagyon nem a férj fiára, hanem a helyi báró fiára száll (ennek elméletileg megvolt az esélye). A szülői vagyon mindig az elsőszülött fiút illette. Itt pedig előfordulhatott volna, hogy az elsőszülött fiú a helyi bárótól származik.

    Feudalizmus, hatalom, házasság, jog, középkor, legenda, mítosz, Tévhit, történelem, visszaélés
    Az első éjszaka joga, Adolfo Feraguti Visconti (1850-1924)

    Akkor honnan ered ez a történet? Mint oly sokszor, most is a pénzről van szó!

    Házassági adó: A parasztok adót fizettek a házasságkötés jogáért. Lehetséges, hogy a bárók azzal fenyegetőztek, hogy elveszik a menyasszonyt, ha az adót nem fizették meg a házasságkötés előtt. Pontosan ez az elméleti fenyegetés (a menyasszony elvételével való fenyegetés) lehet az oka az első éjszaka jogáról szóló történetek felbukkanásának.

    Egyébként ma is fizetni kell illetéket a házassági anyakönyvezés kérelmezéséért.

    Különös rituálék: Néhány helyen a báró rátehette a lábát az ifjú pár ágyára. Nem, nem azért, amire gondolsz! Ez egy szimbolikus gesztus volt: „Megáldalak titeket, éljetek együtt.”

    HIRDETÉS

    De miért ennyire népszerű ez a legenda?

    Lásd be, a gonosz báró és az ártatlan parasztlány története kész forgatókönyv egy szappanoperához.

    Amikor az emberek be akarták mutatni, milyen rossz volt az élet a feudalizmusban, azt mondták: „Látjátok, még a parasztok menyasszonyait is elvették!”

    Feudalizmus, hatalom, házasság, jog, középkor, legenda, mítosz, Tévhit, történelem, visszaélés

    A kutatók úgy vélik, hogy a „primae noctis” jogáról szóló történetek 1526-ban, a skót Hector Boece tollából erednek, aki megírta „Skócia történetét”. Ebben a kelta korszaktól kezdve tárgyalja a történelmet, és megemlíti a III. Malcolm Canmore király (XI. század) uralkodása alatt végrehajtott reformokat.

    „…eltörölték azt a szörnyű és szégyenletes szokást, amelyet Evenus zsarnok vezetett be, miszerint a hatalommal bíró urak élvezhették területük minden asszonyának szüzességét. Ettől kezdve a vőlegény megválthatta ezt az éjszakát fél márka ezüst lefizetésével az úrnak; ezt az összeget, amit általában „mercheumwomen”-nek neveznek, máig kötelesek fizetni.”

    Ezt a soha nem létezett Evenusról szóló legendát készpénznek vették, és senki sem vette a fáradságot, hogy utánajárjon.

    Feudalizmus, hatalom, házasság, jog, középkor, legenda, mítosz, Tévhit, történelem, visszaélés

    Sokan elhiszik, hogy az úgynevezett történelmi filmek vagy regények eseményei igazak lehetnek. Olyan gyakran használták fel ezt a motívumot, hogy az mélyen bevésődött az emlékezetünkbe. Gondolj csak például a „Rettenthetetlen”-re Mel Gibsonnal!

    Feudalizmus, hatalom, házasság, jog, középkor, legenda, mítosz, Tévhit, történelem, visszaélés

    Az „első éjszaka joga” tehát kitaláció. De! Ez nem jelenti azt, hogy a középkorban minden rózsás és csodálatos lett volna. A középkornak is megvoltak a maga problémái – pestis, háborúk, éhínségek… Ami azonban ezt a konkrét jogot illeti, úgy tűnik, őseink egy kicsit kiszínezték a dolgokat.

    HIRDETÉS

    Az első éjszaka jogának olaszországi legendái

    Olaszországban is van néhány hely (falu és vár), amelyek alapítási legendáiban megemlítik ezt az állítólagos jogot. Ilyen például Fumone, Roccascalegna, Dolceacqua, Fiuggi és Avigliano. E helyek egyikére sincs azonban történelmi bizonyíték arra vonatkozóan, hogy ez a jog valaha is érvényben lett volna.

    Feudalizmus, hatalom, házasság, jog, középkor, legenda, mítosz, Tévhit, történelem, visszaélés

    Mindenesetre nem beszélhetünk a „jus prima noctis”-ról mint a középkori jog általános jelenségéről. Amellett, hogy hiányoznak a hivatalos polgári vagy egyházi törvényi hivatkozások, meg kell jegyezni, hogy a középkorban számos parasztfelkelés zajlott, amelyek során a lázadók követeléseit és panaszait írásba foglalták. Ezekben a szövegekben soha nem esik szó az első éjszaka jogáról vagy bármiféle más szexuális visszaélésről.

    A források említést tesznek arról, hogy egyes földesurak részéről történtek szexuális zaklatások és erőszakos cselekmények az esküvő után, de ezeket visszaélésként és bűncselekményként írják le, nem pedig bevett jogként: ez két teljesen különböző dolog.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni