Mi ösztönözte az írónőt eme könyvsorozat megírására? Valós emberek alapján mintázta meg a karaktereket? Vajon milyen lehetett a múltja?
1. Első munkaévei nem sok sikert hoztak számára
Mikor Rowling kilépett az élet iskolájába – annak ellenére, hogy franciát és klasszika-filológiát tanult – nem nagyon talált rá kezdetben önmagára. Lakása fűtés nélküli, állása nincs, egyetlen pénz-segedelme a szociális segély. Ekkor tette meg az első lépést a hírnév felé: egy közeli kávézóba beülve kezdett el (oldalán pólyás gyermekével) dolgozgatni a történeten. Írógépre pénz nem lévén, kézzel kezdte el papírra vetni az ifjú varázslótanonc kalandjait.
2. Az ihlet vonaton jött
J. K. Rowling fejében először 1990 nyarán, egy Manchesterből Londonba tartó vonaton zötykölődve született meg a nem mindennapi ötlet; egy varázslófiú, aki 11 éves koráig mit sem sejt kivételes képességeiről, mégis varázslóiskolába kezd járni…mire leszállt a vonatról a King’s Cross pályaudvaron, már több karakter és helyszín öltött testet a képzeletében.
Plusz érdekesség, hogy az írónő azért választotta a Roxfort Expressz kiindulópontjaként a King’s Cross-t, mert erős kötelék fűzi hozzá; a szülei itt ismerkedtek meg egymással.
3. Gyermekkori emlék: a “Potter” név nem véletlen
Gyermekkorában az írónő szomszédjai között volt két Potter vezetéknevű gyerek, s Rowlingnak annyira tetszett ez a név, hogy egyszerűen megjegyezte. És lám, milyen nagy hasznát vette később!
4. Hermione Granger karaktere
Egy interjújában említette, hogy nagyon kevés karaktert mintázott valódi személyekről, de Hermione Granger ezek közé tartozott. Ugyanis a kissé minden lében kanál, ám bátor, jószívű és éles eszű boszorkánynövendék karakterét saját 11 éve énjéről mintázta. Bár ahogy azt szerényen megjegyezte, Hermione sokkal bölcsebb akkori önmagánál, a tudásszomj ugyanolyan mértékű volt, mint nála.
5. A dementorok eredete
Közismert, hogy J. K. Rowling kétszer házasodott, s miután elvált első férjétől (Jorge Arantes-től) húszas évei végén, egy darabig klinikai depresszióval küzdött. De az írónő még ezt is, úgymond, “hasznára” fordította; ekkor születtek meg képzeletében az életet és minden életkedvet elszívó, félelmetes dementorok.
6. A “J. K.” rövidítés sem véletlen
Rowling születési neve Joanne Kathleen Rowling. A “Kathleen” keresztnevet utólag tette hozzá (ez a nagymamája keresztneve), de az ok mindössze annyi volt, hogy a kiadó egy két betűből álló rövidítést tehessen a könyvei borítójára. Ugyanis az írónő úgy vélte, hogy a fiatal fiúk szívesebben veszik a kezükbe a sorozat köteteit, ha nem tudják, hogy egy nő írta.
7. A könyvet rengeteg nyelvre fordították le
Az első kötet megjelenése óta eltelt több mint húsz évben a “Harry Potter és a bölcsek kövét” kb. 70 nyelvre fordították le, köztük méghozzá latinra, és ősi görögre is!
8. Az írónő szinte több, mint gazdag
J. K. Rowling percenként 136 fontot (azaz megközelítőleg 50 000 forintot) keres. Az 53 éves írónő a Harry Potter-könyveknek, illetve a belőlük készült filmadaptációknak köszönheti a rendkívüli bevételt. Ezenkívül a Robert Galbraith álnéven is publikál.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK