Nem is gondoltam volna, hogy ilyen sokan egyszerűen tévednek, de bevallom, én sem voltam kivétel. Hogy ez hogyan történhetett, azt fel sem fogtam. Én egyszerűen évekig nem a saját méretemet vettem, amíg váratlanul meg nem világosodtam, és aztán nagyon meglepődtem, hogy egyáltalán hogy követhettem el ilyen hibát.
Valójában a podológusok (lábgyógyászok) legtöbb páciense 2 hibát követ el: rosszul választják meg a cipőméretüket és… a zoknijukét. Igen, ezekről is mindenképpen mesélni fogok, és azt tanácsolom, hogy e cikk után végezz el egy ellenőrzést és egy szigorú felülvizsgálatot, különösen, ha olyan problémáid vannak, mint a lábujjfájdalom, a körömágy környéki fájdalom, vagy pláne a benőtt körmök.

Mellesleg, érdemes felhívni egy létező és komoly problémára a figyelmet: sok nő egyszerűen SZÉGYELLI a lábméretét. És nekik tényleg lelkileg könnyebb, ha például a 39-es számot látják, nem pedig a 40-est vagy 41-est. De hát a női lábfej nem feltétlenül Hamupipőke lábacskája, és ez teljesen normális. És természetes! Szeresd magad, fogadd el magad, és dobd el ezeket a komplexusokat, ha esetleg vannak ilyenek!
A lábfejek összességében óriási szerepet játszanak, nem szabad túl kicsi cipőt választani, és ezzel szándékosan ártani nekik. A te egészséged múlik ezen.
Nem minden cipő tesz jót a láb egészségének
Természetesen először is szeretném megjegyezni, hogy létezik anatómiailag helyes cipő, és létezik káros is. Amikor cipőkről beszélek, igyekszem kitérni a láb egészségének szempontjára is. Hiszen nem minden divatos cipő való mindenkinek.

És míg a fiatal, egészséges lábakon szinte észre sem venni a kényelmetlenséget, addig a problémásabbakat már nem lehet becsapni! Azonnal megérzik a turpisságot, na.
Így például a slingback cipőket és a balerinákat csak mértékkel hordom, és nem hosszú sétákra. A kedvenc New Balance cipőmről viszont akkor sem mondanék le, ha felkerülne a legcikibb antitrend listákra. Mert nekem ezek a kényelemről, a komfortról és az egészségről szólnak. Jól érzem magam bennük.

Ma pontosan az olyan cipők kiválasztásának alapvető szabályairól fogok mesélni neked, amelyek a lehető legkényelmesebbek és legkíméletesebbek a lábadhoz.
Mit tanácsolnak a podológusok cipőválasztáskor?
Az első és legfontosabb tanács: a cipőnek megfelelő méretűnek kell lennie. Az ember lábfeje ülő vagy álló helyzetben, illetve abban a helyzetben, amikor lépni készül, teljesen különböző. Szükség van egy kis helyre elöl, hogy a lépés kényelmes legyen, és ne okozzon kárt.
Ezt te magad is láthatod, ha megméred a lábad ezekben a helyzetekben.
Ezért a podológusok azt tanácsolják, hogy hagyj körülbelül 1 cm helyet hosszában. Ha a többi feltétel teljesül, nem fog lötyögni, viszont maximálisan kényelmes és jó lesz a lábadnak.
Nekem keskeny a lábam, és nekem elég egy mérettel nagyobb, nem kell az 1 cm, de ez egyénfüggő.
További feltételek: formatartó, kemény sarokrész, valamint fűzők/tépőzárak, amelyek rögzítik a lábfejet.

És mindkét lábfejet le kell mérni, mert lehet köztük különbség.
A cipő nem lehet szűk, a lábujjaknak szabadon el kell férniük. Mostanában egyre népszerűbb az úgynevezett „mezítlábas” cipő. Ha széles a lábfejed és emiatt szenvedsz, olvass utána.
Az én tapasztalatom és a hibáim
Éveken át 36-os méretű átmeneti cipőt vettem, abból kiindulva, hogy a szandáljaim, magassarkúim és sportcipőim is ekkorák voltak. És a hosszabb viselés után mindig fájtak a lábujjaim.
Aztán valahogy megvilágosodtam… és úgy döntöttem, felpróbálom a 37-es méretet, és annyira kényelmes és jó volt! A 36-oshoz többé nem is tértem vissza. Aztán a sportcipőkből is a 37-esre váltottam, és ez volt a legjobb döntésem!

Korábban azt hittem, hogy némelyik sportcipőmben azért fájnak a lábujjaim, mert túl merevek. Meg sem fordult a fejemben, hogy egyszerűen kicsik. Hiszen próbáláskor nem éreztem kényelmetlenséget, és a lábujjaim nem értek hozzá a cipő orrához, vagyis nem volt annyira egyértelmű. De járás közben már kiütközött.
Sokan hordanak túl kicsi zoknit
És akkor, jöjjenek a zoknik. Ha a zoknit a lábfejedhez illeszted (pontosan azt a részét, amelyik a talpadat fedi), akkor a méretének meg kellene egyeznie a lábfejed hosszával, de gyakran jóval előbb véget ér. Nem ritkán a lábujjak teljesen kilógnak.
És igen, még ha az anyag nyúlik is, az sem elég! A zokninak feszülés nélkül kellene elérnie a lábujjak végéig.
A túl kicsi zoknik összenyomják a lábfejedet, ami káros! Különösen, ha egész nap ilyen zokniban vagy.

És hányan hordanak már-már gyerek méretű zoknikat, amelyek a mosástól mentek így össze. Ráadásul a bolti címkén szereplő méret sem mindig pontos. Különösen az ilyen „36-40”-es méretezésűek, amelyek a valóságban sokszor a 40-es méretet meg sem közelítik.
Azt javaslom, válogasd át a zoknijaidat, és ellenőrizd, hogy tényleg mind a te méreted-e.
Remélem, érdekesnek találtad. Köszönöm a figyelmedet, és mindenkinek egészséges lábakat kívánok! 🫶
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK