HIRDETÉS BEZÁRÁS

Mi az a „halál jeges ujja” pontosan? Miért fagyaszt le mindent, amihez hozzáér

A halál jeges ujja egy természeti jelenség az Antarktisz hideg vizeiben. Tengeri jégcsap néven is ismert.

    HIRDETÉS

    A halál jeges ujja olyan akár egy víz alatti cseppkő, de megfagyaszt mindent, amihez „hozzáér”, maga után hagyva a megfagyott tetemek nyomát. Most részletesebben is bemutatjuk ezt a jelenséget.

    A név eredete

    Az angol brinicle szó két szóból tevődik össze: brine (sós víz) és icicle (jégcsap) – magyarázza a The Guardian.

    Hogyan alakul ki?

    Antarktisz, fagyás, halál jeges ujja, óceán, sós víz, tengeri élővilág, tengeri jég, tengeri jégcsap, természeti jelenség, víz alatti jégcsap

    Ezek a jégcsapok a jégtakaró aljáról nőnek lefelé, valahogy így:

    • A fagyás során a só és a különböző ionok kimosódnak a jégből – pontosítja a Live Science. Így egy nagyon hideg, sós víz keletkezik, ami a magas sókoncentráció miatt nem fagy meg. Ez a víz felgyülemlik a tengeri jég repedéseiben és üregeiben. Amikor a tengeri jég megreped, a sűrű, sós víz kifolyik.
    • A magas sótartalmú víz alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg (ezért télen néha sózzák az utakat, hogy megakadályozzák a jegesedést).
    • Ez a víz nehezebb, mint a normál tengervíz, ezért „lesüllyed”. Ugyanakkor annyira hideg, hogy a hozzáérő normál tengervíz megfagy. A mélybe süllyedve a sűrű, sós víz egyfajta csövet formál – a belső fala olvad, a külső pedig fagy.
    HIRDETÉS

    Megfigyelések története

    A halál jeges ujjának kialakulása meglehetősen bonyolult folyamat. Először az 1960-as években figyelték meg, de csak 2011-ben sikerült videóra venni egy BBC stábnak, akik az Antarktiszon, a Ross-szigetcsoport közelében merültek.

    Antarktisz, fagyás, halál jeges ujja, óceán, sós víz, tengeri élővilág, tengeri jég, tengeri jégcsap, természeti jelenség, víz alatti jégcsap
    HIRDETÉS

    Méret és növekedési sebesség

    A halál jeges ujja akár 25 cm átmérőjű is lehet, és naponta több métert is nőhet. Miután eléri a tengerfeneket, szétterül, és úgynevezett fenékjeget hoz létre. Ennek a területe is meglehetősen gyorsan növekszik. Áldozatai lehetnek tengeri csillagok, tengeri sünök és más lassan mozgó tengeri élőlények. A fenékjég „elnyeli” és azonnal megfagyasztja őket.

    Antarktisz, fagyás, halál jeges ujja, óceán, sós víz, tengeri élővilág, tengeri jég, tengeri jégcsap, természeti jelenség, víz alatti jégcsap

    Veszélyes az emberre?

    Andrew Thurber, az Oregon Állami Egyetem (USA) óceánökológiai és biogeokémiai docense szerint a víz alatti jégcsapok nem jelentenek veszélyt a nagyobb fajokra, például a fókákra és a bálnákra, és nem jelentenek különösebb veszélyt az emberekre sem, még akkor sem, ha a közvetlen közelükben merülnek.

    „Magam is láttam a halál jeges ujjának érintése után elpusztult állatok sokaságát. De maga a probléma meglehetősen lokális. Ezek a jelenségek kizárólag sekély vízben fordulnak elő, ahol jellemzően csak a legnépesebbb tengeri élőlények élnek. Tehát a tengeri jégcsapoknak kicsi a szerepük a tengeri élőlények populációjának csökkentésében, ha egyáltalán van” – állítja Thurber.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni