- Duropolimerből;
- MDF-ből;
- Alumíniumból (ez nem a legjobb választás);
A cikk különösen hasznos lesz azok számára, akik saját kezűleg szeretnék berendezni a lakásukat. Vágjunk is bele!
Nagyon sokan valamiért úgy gondolják, hogy a belső tér kialakításával csak egy dizájner foglalkozhat, és hogy egyedül valószínűleg nem tudod stílusossá varázsolni a lakásodat.
De van egy jó hírem: a cikk végére megismersz 10 olyan megoldást, amelyeket könnyedén megvalósíthatsz, és amelyek nem igényelnek sem komoly anyagi ráfordítást, sem mélyreható dizájnismereteket.
A tapasztalat azt mutatja, hogy azok többsége, akik előre alaposan átgondolják lakásuk kialakítását, olyan enteriőröket hoznak létre, amelyek bátran szolgálhatnak mintaként. Ahhoz pedig, hogy a te lakásod legyen ez a minta a barátaid és szeretteid számára, mutatok néhány egyszerű, de nagyon stílusos megoldást, amelyeket könnyedén megvalósíthatsz.
1. megoldás: A szegélyléc színe egyezzen a beltéri ajtók keretének színével
Ez talán a legegyszerűbb, de nagyon hatásos dizájntrükk, amely nem igényel korlátlan anyagi forrásokat. Sokan a padló színéhez illő szegélylécet választanak, de ez nem a legszerencsésebb döntés.
Tökéletesen a padló színével megegyező szegélylécet úgysem lehet találni, mivel ezek az elemek többnyire különböző anyagokból készülnek. Ha pedig a belmagasság hagy némi kívánnivalót maga után, a sötét szegélylécek még inkább kihangsúlyozhatják ezt a hátrányt.

Ha alaposan megnézed az ajtókat, láthatod, hogy a szegélyléc vizuálisan az ajtókeret folytatásának tűnik, amely aztán simán átvezet a következő ajtó keretébe. A fehér ajtók és a fehér szegélylécek a leguniverzálisabb választásnak számítanak.
2. megoldás: Nagy formátumú csempe a konyhai hátfalon
Függetlenül attól, milyen stílusban szeretnéd kialakítani a konyhádat, a hátfalhoz érdemes nagy formátumú csempét választani, vagyis 120×60 cm-est vagy 60×60 cm-est. Egy ilyen csempe nem kerül majd egy vagyonba.
Egy minőségi greslap átlagos ára nagyjából 10 ezer forint, és mivel a hátfal területe meglehetősen kicsi, ennek a résznek a burkolása anyagilag teljesen vállalható lesz.

A leginkább bevált és időtálló textúrák a következők: kő, márvány és ónix. Minél nagyobb formátumú a csempe, annál értékesebbnek tűnik.
A munkalap és a felső szekrények közötti távolság leggyakrabban 60 cm, ami azt jelenti, hogy így teljesen elkerülhetjük a vízszintes fugákat a hátfalon, ami rendkívül praktikus megoldás.
3. megoldás: Egyszínű függönyök és rejtett karnis
A függönyök az enteriőrben vizuálisan a falfelület részének tekinthetők, hiszen meglehetősen nagy helyet foglalnak el. Annak érdekében, hogy a kialakítás bármely stílushoz passzoljon, magukat a függönyöket érdemes egyszínű, minta nélküli változatban választani.
A függönyök színe alapvetően bármilyen lehet, de kifejezetten ajánlott, hogy az árnyalat ne legyen túl élénk, inkább visszafogott, tompa. A leginkább bevált és univerzális színek a következők: szürke, bézs, barna.

Ahhoz pedig, hogy a függönykarnis rejtett legyen, a mennyezet kialakításakor érdemes a mennyezetburkolatot a külső faltól 150−200 mm-rel beljebb kezdeni, hogy létrehozz egy mélyedést (fülkét), ahová pont elrejtheted a rejtett karnist.
Ilyen mélyedéseket (fülkéket) feszített mennyezettel és gipszkarton mennyezettel is ki lehet alakítani. Ha már elkészültél a mennyezet kialakításával, de nem gondoltál a mélyedésre, akkor megoldás lehet, ha egy dekoratív mennyezeti díszlécet (stukkót) rögzítesz a faltól kissé távolabb – e mögé könnyedén elrejthető a rejtett karnis.
4. megoldás: Ablakkávák burkolása MDF lappal
Az ablaknyílás ilyen módon történő kialakítása meglehetősen ritka, de viszonylag megfizethető megoldás. Az esztétikai megjelenés mellett gyakorlati haszna is van.
A legtöbb esetben az ablakkávákat vakolják, glettelik, majd lefestik. Ennek a megoldásnak is van létjogosultsága, de ha az ablak résnyire nyitva van, huzat esetén az ablakszárny nekiütődhet a kávának, ami gyakran repedésekhez vezet.

Persze a sérült kávákat könnyen ki lehet javítani, de használhatsz MDF-et is a teljes kerület mentén. Ez a megoldás nemcsak nagyon stílusos lesz, de az ablakkávákat gyakorlatilag tönkretehetetlenné teszi.
Ha a kivitelező fehér műanyag ablakpárkányokat épített be, és nem szeretnéd ezeket kicserélni, akkor az MDF lapot is választhatod fehér színben, és ez a megoldás semmivel sem lesz kevésbé stílusos.
Az ablakkávákban további konnektorokat is elhelyezhetsz, hogy például a karácsonyi fényfüzért hosszabbító nélkül tudd csatlakoztatni, vagy hogy éjjeli lámpát tehess oda, ha gyerekszobáról van szó.
5. megoldás: Dekoratív világítás
A dekoratív világításra általában kevesebb figyelmet fordítanak, mint a fővilágításra, pedig éppen a dekorfények tehetik az enteriőrt nemcsak látszólag értékesebbé, de praktikusabbá is.

A dekoratív világítás alkalmazásának legegyszerűbb módja, ha függesztékeket szerelsz fel az étkezőasztal fölé. Természetesen ezek a lámpák önmagukban nem biztosítják a helyiség teljes bevilágítását, de nem is ez a céljuk.
A kiegészítő dekorfény stílusosabbá és világosabbá teszi az étkezőrészt, különösen este. A lényeg, hogy előre gondoskodj a kábelkiállásról a mennyezeten.
6. megoldás: Fürdőszobai tükrök háttérvilágítással
A tükör mögötti fény szintén dekoratív elem a fürdőszobában, ugyanakkor az ilyen tükrök sokkal praktikusabbak és az áruk is teljesen megfizethető. Például: egy 80 cm átmérőjű, beépített világítású kerek Cersanit tükör ára – üzlettől függően – 40-50 ezer forint között mozog.

Azt is érdemes észben tartanod, hogy a fürdőszoba (legtöbbször legalábbis) egy zárt, természetes fény nélküli helyiség, ennek ellenére erős, de lágy megvilágításra van szükség, hogy a mindennapi tisztálkodási rutin kényelmes legyen számodra.
Az egyetlen dolog, amiről előre gondoskodnod kell, az a kábelkiállás a falban. Ennek legoptimálisabb magassága a padlótól számított 1,5 méter.
7. megoldás: Az ajtókilincsek színével megegyező konnektorok és kapcsolók
Vizuálisan a konnektorok és kapcsolók apró pontokként jelennek meg, amelyek az ajtókilincsekkel összhangban a legapróbb részletekig átgondolt enteriőr benyomását keltik.
Természetesen a modern enteriőrökben egyre gyakrabban használnak matt fekete konnektorokat és kapcsolókat, és ez a megoldás – bár csak kis mértékben – de értékesebbnek láttatja a belső teret.

Ha fekete konnektorokat és kapcsolókat szeretnél használni, akkor az ajtókilincseket is célszerű matt fekete kivitelben választani. Ez a megoldás egyszerre lesz praktikus és igazán stílusos.
A fémhatásúra festett műanyag konnektorok és kapcsolók továbbra is csak festett műanyagnak látszanak. Ez a megoldás árulkodóan leleplezi az utánzatot, ezért az ilyen szerelvényekről inkább mondj le.
8. megoldás: Matt frontok a bútorokon
A matt konyhák, tárolórendszerek és polcok valóban értékesebbnek láttatják az enteriőrt. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a bútort kizárólag a meglehetősen drága „Fenix” típusú frontokkal kell megrendelned.
Rendelhetsz konyhát festett MDF vagy laminált forgácslap frontokkal is. Ez a megoldás sokkal praktikusabb lesz a fényes műanyag frontoknál, amelyeken minden ujjlenyomat meglátszik.

Talán az egyetlen olyan fényes front, amelyen kevésbé látszanak meg az ujjlenyomatok, a fehér, de manapság az ilyen frontok iránt egyre csökken a kereslet.
9. megoldás: Dekoratív falpanelek
Sokan úgy vélik, hogy a falpanelek nagyon drága mulatságnak számítanak, és komoly anyagi ráfordítást igényelnek – és igazuk is van, de csak részben.
A leginkább megfizethető és egyben nagyon stílusos megoldást a duropolimerből készült panelek jelentik, amelyek magassága 270 cm. Ez a magasság lehetővé teszi, hogy vízszintes illesztések nélkül szereld fel őket.

Egy négyzetméternyi ilyen panel átlagosan kb. 10 ezer forintba kerül, a minta bonyolultságától és a gyártótól függően. Ezeket a paneleket akár egy már kész enteriőrbe is felszerelheted utólag, ezért ha szeretnéd felfrissíteni a lakásodat, ez a megoldás nagyon jó választás lehet.
10. megoldás: Élvédelem a falsarkokon
A külső falsarkokat bátran nevezhetjük a falfelület egyik legsérülékenyebb pontjának, függetlenül attól, hogy tapéta vagy festék borítja-e a falat.
A tapasztalat azt mutatja, hogy egy friss felújítás után már egy évvel gondok adódhatnak a külső sarkokkal, de létezik egy rendkívül egyszerű megoldás, amely segít orvosolni ezt a problémát, akár utólag is, egy már kész lakásban.

Napjainkban a burkolóanyagok piacán elég sokféle típusú élvédő profil kapható a falakhoz, így különösebb nehézség nélkül megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb változatot.
Az élvédők készülhetnek:

Ha az enteriőrben a beltéri ajtók és a szegélylécek fehérek, akkor az élvédőket is érdemes fehér színben választani. Vizuálisan ezek a dekoráció (szegélylécek, ajtókeretek) részévé válnak, és kiegészítik azokat.
A túl vékony élvédők olcsó hatást keltenek, ezért a kiválasztásukkor próbálj olyanokat találni, amelyek szélessége megegyezik az ajtókeret szélességével (azaz legalább 8 cm), vagy a válaszfal szélességével (10−12 cm).
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK