HIRDETÉS BEZÁRÁS

Hogyan éltek az emberek egy középkori várban: tények, amik meglepnek

A középkori várak a legkülönfélébb eseményeknek voltak szemtanúi – cselszövéseknek, lovagi tornáknak, fényűző lakomáknak.

    HIRDETÉS

    Bár eredetileg erődítményként szolgáltak, a várak önellátó ökoszisztémát alkottak, szinte egyfajta mini várost jelentettek, egyedi infrastruktúrával, amely biztosította a mindennapi élethez szükséges funkciókat!

    Ahhoz, hogy bejuthass egy várba, át kellett haladnod egy kisebb településen, ahol a köznép élt – kézművesek és a külső védelmi vonalat őrző katonák, az úgynevezett „várnép”.

    A barbakán a vár vagy a városfalak külső építménye, általában kör alakú, amelyet a várhoz közeledő támadások visszaverésére terveztek. Lényegében a barbakán egy kis, önálló erődítmény a felvonóhíd előtt, a fő várkapun kívül.

    A vár élén a hűbérúr állt, aki feleségével, gyermekeivel, unokáival és más rokonaival, valamint a szolgákkal együtt lakott a várban. Így a lakosok száma néhány tucattól akár több százig is terjedhetett.

    HIRDETÉS

    A X-XI. századi vár inkább egy megerősített táborra hasonlított. Az árokkal és sánccal körülvett területen, gyakran palánkkal is megerősítve, állt a donjon – a központi torony, amely nemcsak védelmi célokat szolgált, hanem lakóhelyként is funkcionált. A középkori vár többi épületét (felszerelés- és takarmányraktárak, istállók, lakomatermek, konyha) komoly veszély esetén egyszerűen lerombolták, és a vár lakói a donzsonba húzódtak vissza, hogy kiállják a hosszú ostromot.

    Donzson.

    A várban számos keskeny folyosó volt, amelyek egy bonyolult hálózatot alkottak. Megpróbálkoztak a tér felosztásával is: a valamelyes intimitás megteremtése érdekében szőnyegeket és paravánokat használtak.

    Sok filmnek köszönhetően azt hisszük, hogy a várak belső falai komorak voltak, de valójában a nemesek gyakran díszítették otthonaikat, a faliszőnyegeket pedig azért akasztották fel, hogy eltakarják a falak repedéseit.

    Középkori hálószoba.

    A XIII. századig a várakban nagyon hideg volt: a piciny ablakok miatt nem jutott be a napfény. Csak a gótikus stílus megjelenésével lettek nagyobbak az ablakok.

    HIRDETÉS

    A fűtéshez nyílt tüzet használtak: a központi teremben tüzet raktak, a füst pedig a mennyezeten lévő lyukon távozott. Képzeld el – a levegőben állandóan égett szag terjengett, a falakat pedig korom borította.

    donjon, egészségtelen, életmód, építészet, érdekességek, galéria, higiénia, hűbérúr, középkor, Kultúra, lakoma, lovagi torna, menestrel, szórakozás, történelem, vár, várélet, várnép
    Középkori kandalló.

    Különösen nagy problémát jelentett a középkorban az egészségtelen környezet: a vécék kis helyiségek voltak, amelyekben ülőkék kaptak helyet, lyukakkal a szükséglet elvégzéséhez. A vécé tartalmát csatornákon keresztül egy erre a célra kialakított emésztőgödörbe vezették. Ez az árok általában zárt volt, a bűz pedig elviselhetetlen, különösen nyáron. Egyébként egy vár elfoglalásához fel lehetett mászni ezen a csatornán is, reménykedve, hogy a vécé épp nem foglalt.

    A csatornázás mellett a középkori emberek nem ismerték a vízvezetéket sem: a mosakodáshoz vagy a főzéshez szükséges vizet kutakból vagy folyókból hozták – a vár elhelyezkedésétől és méretétől függően. A szolgák vödrökben hordták a vizet, majd elosztották a vár lakói között.

    Középkori WC.

    A vécéket egyébként gardróbnak is nevezték, mivel ott tárolták a ruhákat – úgy tartották, hogy a bűz távol tartja a molyokat és a bolhákat.

    Meg kell említeni a pestist, a tífuszt, a skarlát, a leprát is: az általános egészségtelen környezet és az alapvető orvosi ismeretek hiánya további kockázatot jelentett a vár lakói számára.

    HIRDETÉS

    De ne szomorkodjunk! A középkori vár lakói értettek a szórakozáshoz: a gazdag hűbérurak megengedhették maguknak, hogy lovagi tornákat rendezzenek – a katonai bátorság és becsület igazi ünnepeit. Mindenki részt akart venni rajtuk, vagy legalábbis nézni: a résztvevők faltól-falig zsúfolódtak, némelyek súlyos sérüléseket szenvedtek, vagy akár meg is haltak, a körülöttük gyülekező tömeg pedig – a lovagok, fegyverhordozóik és szolgáik mellett – kovácsokból, árusokból, pénzváltókból és bámészkodókból állt.

    Természetesen az ünnepségek alkalmával fényűző asztalokat terítettek. A gazdagok változatos ételeket fogyasztottak: húst, halat, gyümölcsöt és zöldséget, de gyakran egzotikus fogások is szerepeltek az asztalon: például édességek (egyébként a gyümölcsökkel nem volt egyszerű a helyzet: északon a választék az almára, körtére, szilvára és eperre korlátozódott.

    Délen ismerték a citromot, a narancsot, a gránátalmát és a szőlőt, de ezek az ínyencségek csak kevesek számára voltak elérhetőek).

    donjon, egészségtelen, életmód, építészet, érdekességek, galéria, higiénia, hűbérúr, középkor, Kultúra, lakoma, lovagi torna, menestrel, szórakozás, történelem, vár, várélet, várnép
    Középkori lakoma.

    A középkori vár szolgái általában az asztalról leesett maradékokkal vagy levesekkel táplálkoztak.

    A lovagi tornák és lakomák mellett a középkori emberek a vadászattal is szórakoztatták magukat, különösen népszerű volt a solymászat.

    HIRDETÉS

    A szép hölgyek is vadásztak, és néha ügyesebbek voltak a férfiaknál: ennek az volt az oka, hogy egy speciális nyeregben kellett üldözniük a zsákmányt, amelyben oldalt ültek. Az üléshez egy fellépő volt rögzítve, ahová a lovasnő a lábát tette.

    A vadászat a gazdagok szenvedélye volt.

    Az esti híradó nézése helyett őseink a menestrelek – hivatásos zenészek, mesemondók és szavalók – dalait hallgatták.

    Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vár személyzete igen változatos volt: a szolgák mellett a várban laktak méregkóstolók, piócafogók, sőt még „bűnbak” fiúk is – ha a fiatal örökös rosszul viselkedett, akkor helyette a szerencsétlen fiút büntették meg. Ezek és sok más pozíció alakította ki a középkori háztartás egyedi szerkezetét.

    donjon, egészségtelen, életmód, építészet, érdekességek, galéria, higiénia, hűbérúr, középkor, Kultúra, lakoma, lovagi torna, menestrel, szórakozás, történelem, vár, várélet, várnép
    Menestrelek.

    Mit gondolsz, szerinted jó életük volt az őseinknek a középkori várakban? 🙂

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni