HIRDETÉS BEZÁRÁS

Hogyan bántak a japán katonák a fehér nőkkel a háború alatt?

Az 1904-1905-ös orosz-japán háború volt Japán első háborúja egy európai hatalommal.

    Az akkori szokások szerint a hadszíntér szó szerint tele volt külföldi tudósítókkal. E két ok miatt a katonai vezetés kénytelen volt illedelmesen viselkedni, hogy jó benyomást keltsen magáról.

    HIRDETÉS

    Mindemellett nagy összegű hitelt kaptak a Rothschild bankárok közreműködésével, és a japánok igazolni akarták nyugati támogatóik bizalmát, megmutatni nekik, hogy ők civilizált emberek, nem pedig holmi ázsiai barbárok.

    Ázsia, erőszak, háború, Hadifoglyok, hadsereg, japán, Kizsákmányolás, nők, történelem, világháború

    Ezért akkoriban az orosz hadifoglyokkal és a polgári lakossággal is egészen jól bántak. Még fizettek is az „éjszakai pillangóknak” az általuk nyújtott szolgáltatásokért. Mivel a hadsereg mindenekelőtt fiatal férfiak közössége, a szláv nők pedig egzotikumnak számítottak a japánok szemében, a felkelő nap országának sok katonája élt a lehetőséggel, hogy így szórakozzon.

    De vagy ennek a szigetországnak a lakói voltak fogékonyabbak az európai betegségekre, vagy egyszerűen a konzervatív Japánban ezek kevésbé voltak elterjedtek – akárhogy is, sokan azok közül, akik pirospozsgás szláv lányok társaságában töltötték az idejüket, nemi betegségekkel fertőződött meg és haza is vitte magával a betegséget. Később a parancsnokság kiszámította, hogy az ebből adódó veszteségek nagyobbak voltak, mint a közvetlen harci cselekmények okozta veszteségek.

    Az Első világháború alatt Japán az Antant oldalán harcolt. Azonban a győztes Anglia, az USA és Franciaország hátrányosan bánt vele, amikor a zsákmányt osztották. Akárhogy is, e két hadjárat eredményeként a helyi parancsnokok két következtetést vontak le: a) többé nem kell túlzottan kíméletesen bánniuk az európai hadifoglyokkal; b) a katonák szabadidős tevékenységének kérdését szabályozni kell.

    HIRDETÉS
    Ázsia, erőszak, háború, Hadifoglyok, hadsereg, japán, Kizsákmányolás, nők, történelem, világháború

    Pontosan ez magyarázza a japánok hozzáállását az európai és ázsiai nőkhöz a Második világháború alatt. Ez vezetett az úgynevezett „vigasztaló állomások” megjelenéséhez, ahol minden katona és tiszt rendelkezésére álltak kínai, koreai, indonéz és fülöp-szigeteki szépségek. Erővel vitték őket oda, és gondosan ügyeltek az egészségi állapotukra, hogy elkerüljenek minden lehetséges problémát.

    Az európai hölgyekkel kissé más helyzet alakult ki. Az 1940-es években a japán hadsereg számos brit, holland és francia gyarmatot foglalt el – fehér lakosságuk pedig, csekély létszámuk miatt, történelmileg összetartott és nagyon nemzetközi volt.

    Többek között sok angol, holland, francia nő esett fogságba, de portugálok, svédek, svájciak, sőt németek is. A háború utáni becslések szerint legalább 30 ezer európai nő ment át a japánok kezén. Közülük mintegy 400-an kerültek be az említett „vigasztaló állomásokba”, vagy egyes parancsnokok személyes ágyasává váltak.

    Ázsia, erőszak, háború, Hadifoglyok, hadsereg, japán, Kizsákmányolás, nők, történelem, világháború
    HIRDETÉS

    Ez a szám nem foglalja magában a Kínai Keleti Vasút (KVZhD) övezetéből, Harbinból és Kína egyes északkeleti régióiból származó orosz nőket, ahol számos, az Orosz Birodalomból származó emigráns élt. A nyugati országok kormányainak nem volt lehetőségük statisztikát gyűjteni erről, a Szovjetuniónak pedig sürgősebb problémái voltak.

    Ami azokat a „szerencséseket” illeti, akik hadifogolytáborokba kerültek, velük úgy bántak, ahogyan a hadifogolytáborokban szokás. Igaz, szigorú germán szellemiségű dolgok általában nem fordultak elő, de a fogva tartás körülményei rendkívül súlyosak voltak. A rossz táplálkozás, a gyógyszerek és mindenféle higiénia hiánya, a legkisebb vétségért, sőt akár egy rosszalló pillantásért is járó kegyetlen büntetések mindennaposak voltak.

    Például az indonéziai Szumátra szigetén lévő egyik táborban a fegyelmezésnek egy sajátos módja dívott. Az ott fogva tartott európai hölgyeket megkötözve, nagy hőségben térdepeltették. A helyzetváltoztatási kísérleteket a földbe vert hegyes karók és a térdhajlat mögé helyezett vastag bambuszszárak akadályozták.

    Ázsia, erőszak, háború, Hadifoglyok, hadsereg, japán, Kizsákmányolás, nők, történelem, világháború
    HIRDETÉS

    Ezek a nők azonban később kórust alapítottak, ahol ismert dalokat énekeltek, sőt, maguk is szereztek zenét. Még a legszigorúbb japán tisztek közül is akadtak, akik eljártak meghallgatni őket. Voltak köztük előkelő társasági hölgyek, gazdag férjek feleségei és munkásosztálybeli lányok is. Többségüknek sikerült megérnie a háború végét – ezekről az eseményekről több könyvet is írtak, 1997-ben pedig az események alapján készült el a „Láger az édenkertben (Paradise Road)” című ausztrál film. A film tanácsadói maguk is volt rabok voltak.

    De nem mindig alakult ilyen szerencsésen a gyönyörű fogolynők sorsa. Az egyik szigeten a japánok viking módjára „szórakoztak” az apácákkal, egy másikon a „Vöröskereszt” ápolónőivel, egy harmadikon pedig a Német Klub látogatónőivel – nem zavarta őket, hogy szövetségesekről van szó.

    Ázsia, erőszak, háború, Hadifoglyok, hadsereg, japán, Kizsákmányolás, nők, történelem, világháború

    A Jáva szigetén folyó harci cselekmények idején a fehér nőket két, egymás melletti házban szállásolták el egy út mentén, amelyen a japán katonák a frontra vonultak. Így menet közben mindegyikük be tudott ugrani hozzájuk egy „teára”.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni