Van, aki a tökéletes tisztaságért küzd, és minden nap fényesre súrolja a ház minden felületét: elvégre, ahol kosz van, ott baktériumok is!
Mások viszont szkeptikusak a ragyogó mosogatókkal és fényesen csillogó kilincsekkel kapcsolatban: mivel úgysem lehet minden mikrobát kiűzni a házból, akkor meg miért is pazarolnánk fölösleges szélmalomharcra a drága szabadidőnket?!
Napi takarítást igénylő területek:
Minden házban vannak olyan kritikus pontok, ahol minden nap takarítani kell. Ez nem tart tovább 5 percnél, de jelentősen csökkentheti a fertőzés terjedésének kockázatát.
Vágódeszka
A legpraktikusabb választás egy műanyag vagy üveg vágódeszka. Minden nap mosd el – ez legyen olyan megszokott dolog, mint a reggeli fogmosás. Elég, ha szappanos vízzel és szivaccsal átdörzsölöd, majd alaposan leöblíted. Ezután leforrázhatod forró vízzel is. Ha mosogatógépet használsz, tedd bele a vágódeszkát minden mosogatásnál. Emellett érdemes külön vágódeszkát használni a nyers húshoz és minden máshoz.
Háziállatok tálja
Valószínűleg nem felejted el megetetni a macskádat vagy kutyádat, de az etető- és itatótálakat nem mindenki mossa el a száraz eledel után. Még ha a tál kívülről teljesen tisztának is tűnik, az E. coli és a staphylococcus baktériumok könnyedén elszaporodhatnak rajta, amelyek mind az állat, mind a gazdája számára mérgezést okozhatnak. Mosd el a háziállatok tányérjait minden nap, ugyanúgy, ahogy a sajátodat is.
Konyhai mosogató
A konyhai mosogató igazi melegágya a kórokozó baktériumoknak. Az E. coli az ételmaradékokkal táplálkozik, a nedves környezet pedig ideális feltételeket teremt a baktériumok, penész és gombák szaporodásához. Hogyan tartsd tisztán? Először is, alaposan tisztítsd meg a mosogatót és távolítsd el az ételmaradékokat minden mosogatás után. Másodszor, két-három naponta öblítsd le a mosogatót forró vízzel. Nagyon fontos, hogy a mosogatót beépítsd a napi takarítási rutinodba.
Konyharuhák
Ha a konyhában ugyanazzal a törlőkendővel törlöd a kezed, az edényeket és a munkafelületeket, akkor a baktériumok (például a szalmonella és az E. coli) a szövetről a tányérokra vagy a megmosott zöldségekre és gyümölcsökre kerülhetnek. Ráadásul a nedvesség ideális környezet a mikrobák számára, és a nedves törlőkendők különböző mikroorganizmusokat vonzanak magukhoz. Mindez ételmérgezést okozhat. A kockázat minimalizálása érdekében használj különböző törlőkendőket a kezedhez, az edényekhez és a munkafelületekhez. Az edényekhez használt törlőkendőt cseréld minden nap, mivel elsősorban ezen gyűlnek össze a káros baktériumok. Mosd ki az összes konyharuhát a megengedett legmagasabb hőmérsékleten, majd vasald ki vagy szárítsd meg szárítógépben.
Heti takarítást igénylő területek:
Most őszintén, mikor mostad meg utoljára a vezetékes telefont vagy fertőtlenítetted a tévé távirányítóját? Pedig ezt is rendszeresen kéne csinálnod!
Kilincsek
A család minden tagja naponta több tucatszor megérinti őket, a baktériumok pedig szaporodnak és terjednek miatta az egész házban. Elég egy koszos kilincshez nyúlni, majd a szemhez vagy a szájhoz érni, hogy elkapj valami fertőzést. Minden héten mosd le a kilincseket szappanos vízzel. Ha pedig valaki beteg otthon, gyakrabban töröld le a kilincseket, akár fertőtlenítő oldattal is.
Csaptelepek a fürdőszobában
Először megérinted őket koszos kézzel, hogy kinyisd a vizet, majd tiszta kézzel zárod el. Persze így már nem biztos, hogy tényleg olyan tiszta az a kéz. Alaposan mosd le a csapokat szappanos szivaccsal – legalább hetente egyszer. Ha valaki beteg otthon, érdemes ezt gyakrabban megtenni. Ugyanezek a szabályok vonatkoznak a WC-öblítőgombjára is.
Kanapé
A legfontosabb szabály: ne engedd, hogy a család a nappaliban egyen! Hetente egyszer porszívózd ki az összes kárpitozott bútort egy speciális fejjel. Ha a kanapékon és foteleken vannak levehető huzatok, mosd ki vagy vidd el a tisztítóba két-három havonta.
Ágynemű
A poratkák a leggyakoribb oka a háztartási allergiának, az ágynemű pedig az egyik kedvenc élőhelyük. Az allergén folyamatos jelenléte esetén az allergiás reakció akár felnőttkorban is kialakulhat. Hetente mosd ki az ágyneműt a lehető legmagasabb hőmérsékleten. Ugyanezt csináld a takarókkal, plédekkel és párnahuzatokkal is.
Távirányító
Kutatások szerint a szállodai szobákban a fertőzés legfőbb forrása a távirányító. Természetesen otthon csak a családtagok használják a távirányítót, de ennek ellenére itt is káros mikroorganizmusok élhetnek rajta. Hetente egyszer töröld le a távirányítót nedves törlőkendővel, ha mindenki egészséges otthon. Ha valaki megfázott a családban, akkor minden nap kell csinálni.
Villanykapcsolók
Ezeket legalább annyiszor megérintjük, mint a kilincseket. Hetente egyszer mosd le a kapcsolókat meleg, szappanos vízzel, különös figyelmet fordítva a bejárati ajtó mellett lévő kapcsolókra, amiket akkor használsz, amikor belépsz az otthonodba, még mielőtt kezet mosnál.
Telefon
A telefon a bőrrel való érintkezés során szennyeződik, és ha használsz kozmetikumokat, akkor a baktériumok még gyorsabban szaporodnak a telefon felületén, különösen a gombok környékén. Töröld le a telefont speciális törlőkendővel legalább hetente egyszer.
WC-ülőke
A WC-ülőkén (és különösen alatta) rengeteg mikroba halmozódik fel – ez nyilvánvaló. Hetente egyszer kötelező a WC tisztítása.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK