HIRDETÉS BEZÁRÁS
Egyéb

Amerika: amit nem mutatnak be a filmekben

Az Egyesült Államoknak is van egy kevésbé *csillogó* oldala.

    Az amerikai filmek hosszú évek óta elhitetik az európai és a világ más részein élő emberekkel, hogy Amerika egy mesebeli ország, ahol minden lehetséges.

    HIRDETÉS

    A filmvásznon gyönyörű nők láthatók drága ruhákban, erős és bátor férfiak, akik képesek megoldani bármilyen problémát, fényűző autók száguldoznak az utakon, és minden, még a legveszélyesebb kaland is boldog véget ér. Amerika látszólag egy olyan hely, ahol minden álmunk és vágyunk teljesül, hiszen nem hiába indulnak a számos film hősei az álmaik valóra váltása végett épp az Egyesült Államokba!

    Amerikai érdekességek 032
    Los Angeles, Amerika.

    Azonban a Hollywood által teremtett mesebeli országkép mégis némileg eltér a valóságtól, ahol az emberek – akárcsak az magyar állampolgárok – nem üldözik a bűnözőket (hacsak ez nem a közvetlen kötelességük), nem mentik meg a világot, és nem fejlesztenek ki vakcinát, ami a zombikat visszaváltoztatja élő emberekké. A hétköznapi amerikaiak leggyakrabban a mindennapi problémák megoldásába merülnek, amikről a filmek általában nem tesznek említést. Ezek közül ma bemutatok néhányat.

    Amerikai érdekességek 031
    Detroit, Amerika.

    Az élet egyik fontos aspektusa bármely országban a pénzügy, de szerintem nem kell különösebben hangsúlyoznom, hogy Amerikában minden nagyon drága. Ezt már úgy is tudod. A szolgáltatási szektorban dolgozók többsége órabérben dolgozik, és minden órájuk sokba kerül. Ezért a cégek és vállalatok igyekeznek minél kevesebb alkalmazottat felvenni (még ha egyébként kellene is extra munkatárs), és mindezt a takarékosság jegyében teszik.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Amerikai érdekességek 030
    Eladó egy szupermarketben.

    Emiatt az amerikai repülőtereken például néha hatalmas sorok alakulnak ki az útlevél-ellenőrzésnél, mert a szükséges 5 határőr közül csak kettő dolgozik. El tudod képzelni, milyen terhet raknak a nyakukba! Így az utasoknak a hosszadalmas repülőút után még órákat kell üldögélniük a repülőtéren, amíg az összes adminisztratív procedúrát le nem bonyolítják.

    Amerikai érdekességek 029
    Amerikai repülőtér.

    Ami a kártyás fizetést és a különféle mobilalkalmazásokat illeti, amik nélkül a hétköznapi magyar ember el sem tudja képzelni az életét, Amerikában ez a kérdés számos nehézséggel jár. Mi hozzászoktunk ahhoz, hogy az OTP Bank vagy más európai bankok alkalmazásai óramű pontossággal működnek, és ha elromlanak, azonnal hívhatjuk az ügyfélszolgálatot, hogy megoldást találjunk a problémánkra. Az Államokban nincs ilyen gyorsaság és precizitás, a pénzügyi mobilalkalmazások pedig meglehetősen bonyolultak, ami arra kényszeríti az amerikaiakat, hogy mindig legyen náluk fizikai bankkártya vagy, ami még jobb, készpénz.

    Amerikai érdekességek 028
    Tankolás.

    Bármilyen hihetetlen is, az amerikaiak a mai napig jobban megbíznak a készpénzben, valamint a papír csekkben és számlákban. Ezenkívül az Államokban rengeteg fizetős út, önkiszolgáló mosoda, benzinkút, kis élelmiszer- és háztartási szupermarket található, ahol kizárólag „negyeddollárosokkal” – 25 centes érmékkel – lehet fizetni. Nincs érme, nincs szolgáltatás, és a számos kártya és mobilalkalmazás itt nem segít!

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Amerikai érdekességek 027
    Önkiszolgáló mosoda.

    Amerikában továbbá úgynevezett „rejtett kifizetések” is léteznek, amelyekről sokan még csak nem is hallottak. Például egy éttermi ebéd után a végső számlán egészen más összeg szerepelhet, mint ami az étlapon szerepelt.

    Amerikai érdekességek 026
    Kávézó Amerikában.

    És nem arról van szó, hogy a „borravaló” már benne van, hanem arról, hogy az étterem étlapján az árak nem tartalmazzák az állami adót, ami általában a végső összeg 8-9%-át teszi ki. Ezenkívül sok amerikai étteremben a 6 fős társaságokra automatikusan 25%-os „szervizdíjat” számítanak fel, és természetesen a szokásos „borravalót” is szívesen fogadják!

    Amerikai érdekességek 025
    Mennyi borravalót hagysz?

    Általában az amerikai vendéglátásban a 15%-os borravaló magától értetődőnek számít, és ez a „jutalom” gyakorlatilag kötelezőnek minősül, még akkor is, ha az ember csak egy kávét iszik péksüteménnyel a bárpultnál. A fizetéskor a pincér vagy a barista azonnal hoz egy terminált, ahol a rendelés összege alatt szerepel a javasolt „borravaló” mértéke – 18%, 20% és akár 25%. Ilyen a kultúrájuk…

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Amerikai érdekességek 024
    Borravaló.

    A tömegközlekedés is a pénzről szól, de nem csak arról. Amerikában a taxi 5-8-szor drágább, mint Magyarországon, ezért a legtöbb átlagember a tömegközlekedést, az autóbuszt és a metrót választja. Ha láttál már felvételeket az amerikai metróról, akkor el tudod képzelni, milyen állapotban vannak nem csak az aluljárók és a peronok, de maguk a vonatok is.

    Amerikai érdekességek 023
    Amerikai metró.

    Budapesten és más európai nagyvárosokban, ahol a tömegközlekedés az utazás és a művészet ötvözete, még egy kis fekete folt is zavaró lehet, amit a cipők talpa hagy, nemhogy egy graffiti vagy a rengeteg szemét. Amerikában ez rendben van. A vasúti szerelvények, még ha nem is öregek, meglehetősen kopottaknak és elavultnak tűnnek, bár ez a legtöbb esetben csak a látszat.

    Amerikai érdekességek 022
    Amerikai metró.

    A peronokat festék borítja, tele vannak plakátokkal és reklámokkal, a padlón pedig szemét hever. Az aluljárókban utcai zenészek, árusok, kéregetők és igazi hajléktalanok tömege található, akik állandó jelleggel ott élnek.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

5 hozzászólás
Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest
  • 0
    igen láttam filmeket minden oldalról, még a cikkíró is hivatkozik ilyenekre. ezután csak a címet nem értem.
  • Értem én, hogy kell a kontraszt, de ez a cikk is kicsit negatív sztereotípia lett. Kezdjük ott, hogy azért jó pár realista film van, na persze nem Michael Bay-t, meg Roland Emmerich-et kell nézni. (Nem is művészfilmeket...) Igaz nem élek ott, de többször voltam pl New-York-ban, és a tapasztalataim szerint a 80-as 90-es évekhez képest rengeteget fejlődött tisztaság és közbiztonság terén. Jó sokat metróztam, de egy összegraffitizett szerelvényt sem láttam, se padokon fekvő hajléktalanokat. Harlemben is voltam, Bronx-ban is, (és nem turista helyeken...) és sehol nem éreztem, hogy mindjárt rám ugranak a feketék/spanyolok/bárki. Az emberek kedvesek és segítőkészek voltak, persze alapból a maguk dolgával foglalkoznak. Nagyvárosi gyorséttermekben mindenféle népek voltak, de az sem volt lepukkant. Mondjuk ott a Mc Donalds egy szinttel lejjebb van, mint Európában, inkább a csórók járnak oda, de hugyos csöves ott sem volt.  Kisvárosokban/elővárosokban meg nyoma sem volt ennek se. Az egészségügy valóban érdekesen amerikai, "ha nem dolgozol, ne is egyél" mentalitás amúgy általános. Általában jobb állásokhoz jár a cég részéről az egészségbiztosítási csomag, akár az egész családra.

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.