HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

Annyi radioaktív hulladékot dobtak ebbe az orosz tóba, hogy a Föld legszennyezettebb helyévé vált

Egy óra napozás is halálos lehet a Karacsáj-tó partján.

    A második világháború sok mindent megváltoztatott a világban, különösen azt, hogy a különböző országok hogyan és milyen módszerekkel védik magukat. Az Amerikával mindig is versengő Oroszország a háború végére kezdte el a nukleáris energia és fegyverek előállítását.

    HIRDETÉS

    Ehhez egy titkos nukleáris létesítményt építettek, melynél a közeli tavak vizét használták hűtésre és a hulladékok lerakására. Az egyik ilyen tavat, a Karacsáj-tavat 1990-re már olyan mértékű radioaktív hulladék borította, hogy a tó mellett állva is halálos mértékű radioaktív dózist kapott az ember.

    A Közép-Oroszországban, a déli Urál-hegységben található Karacsáj-tó a Szovjetunió atomfegyver-létesítményeinek, különösen a Majakból származó radioaktív hulladékoknak a lerakóhelyéül szolgált.

    Karacsáj tó radioaktív nukleáris 013

    A Kyzyltash-tó volt a legnagyobb természetes víztest, mely képes volt a közelben biztosítani a reaktorok hűtővizéhez szükséges vízmennyiséget. A nyílt ciklusú rendszer miatt azonban hamar elszennyeződött, így a reaktorokhoz sokkal közelebb található Karacsáj-tó vette át a szerepét, melynek vizéből földalatti tárolómedencéket hoztak létre, egyúttal pedig villámgyors lerakóhellyé is vált.

    A Karacsáj-tavat eredetileg a rendkívül energikus anyagok tárolására tervezték, hogy legyen hol tartani őket, míg vissza nem tudják szállítani őket a majaki tárolókádakba. Erről később kiderült, hogy lehetetlen feladat a rendkívül magas, halálos szintű sugárzás miatt. Ezt tovább súlyosbította az 1957-es Kistim-tragédia, amit a földalatti tartályok felrobbanása okozott, és amely az egész Majak-környéki területet beszennyezte.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    A Majak üzem volt az első olyan reaktor, amit titkos plutónium előállítására építettek a szovjetek, a maguk atombomba-projektjük részeként, miután az Egyesült Államok sikerrel robbantott atombombát Hirosimában és Nagaszakiban.

    Karacsáj tó radioaktív nukleáris 012

    Az 1945 és 1948 között nagy sietséggel és titokban épített Majak erőmű célja az volt, hogy a szovjetek valahogy felvegyék a versenyt az Egyesült Államok nukleáris erejével, vagy legalább lépést tudjanak vele tartani. A japán atombombák ledobása után ez vált priortássá a Szovjetunió számára.

    A nagy sietségben nem fordítottak azonban elegendő figyelmet a dolgozók biztonságára és a nukleáris hulladék ártalmatlanítására. A reaktorokat egytől-egyig plutónium előállításra optimalizálták, eközben pedig több tonna szennyezett anyag keletkezett. Nyílt ciklusú hűtőrendszert használtak, vagyis a reaktorok hűtésére használt víz naponta több tízezer literrel szennyeződött.

    A Majak erőmű létezésére hivatalosan csak 1990-ben derült fény, amikor a rákos megbetegedések 21 százalékos, a születési rendellenességek 21 százalékos, a leukémia pedig 41 százalékos növekedést mutatott a környező régióban.

    Karacsáj tó radioaktív nukleáris 011

    Két évvel azután, hogy kiderült a létezése, Borisz Jelcin, az akkori orosz elnök aláírt egy rendeletet, mely lehetővé ette a nyugati tudósok számára a hozzáférést. A tó üledéke a becslések szerint 3,5 méter mélységig teljes egészében különösen radioaktív hulladékokból állt. A tudósok úgy vélték, hogy körülbelül 5 millió liter szennyezett víz szivárgott és párolgott el a tóból minden egyes évben.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    1990-ben a hulladéklerakóként használt Karacsáj-tó óránként 600 röntgen sugárzást bocsátott ki magából, ami elég volt ahhoz, hogy egy ember halálos dózist kapjon, ha úgy dönt, hogy egy órát tölt a tó partján.

    Karacsáj tó radioaktív nukleáris 010

    Az 1960-as évek óta a tó folyamatosan apadt és a területe az 1951-es 0,5 négyzetkilométerről 1993 végére 0,15 négyzetkilométerre csökkent 1968-ban a térségben hatalmas szárazság tombolt, aminek következtében a tó teljesen kiszáradt. A kiszáradt tó radioaktív porát a szél körülbelül félmillió környékbeli emberhez juttatta el, ezért 1978 és 1986 között az orosz mérnökök folyamatosan betontömbökkel kezdték el feltölteni a tavat, hogy megakadályozzák a levegőben terjedő szennyeződést. Több mint 10 ezer üreges betontömböt használtak erre a célra, és bár ma már teljes egészében betonnal van feltöltve a Karacsáj-tó, még mindig nagyon veszélyes.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.