- Modern projektek, amelyeket nagyon szigorú nemzetközi szabványok szerint építenek, beleértve a földrengésállóságra vonatkozó előírásokat is.
- A TOKI állami lakásépítési program, amely emberek milliói számára teszi lehetővé, hogy kamatmentes állami hitelből jussanak lakáshoz.
A török lakások tágasabbak és több szobásak.
Ez így igaz. Itt a gyermekes házaspárok számára a 3+1-es elrendezés (három hálószoba és egy nappali, azaz egy négyszobás lakás) számít átlagos családi lakásnak.

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy Magyarországon a legelterjedtebb családi lakástípus a két- vagy háromszobás.
Törökországban nagyok a konyhák.
Talán ez a szokás a nagy családlétszámból ered, vagy egyszerűen csak lehetőségük volt rá a törököknek, és kihasználták.

A konyhák valóban tágasabbak; mondhatjuk, hogy míg az átlagos magyarországi konyha 9 négyzetméteres, addig a török minimum 11–12 négyzetméter körül mozog.
Törökországban a hálószobákhoz gyakran tartozik külön fürdőszoba és gardrób.
Valóban, a számunkra még új „master suite” (szülői lakosztály) koncepció – amikor a szülők, vagy akár a gyerekek hálószobájához is saját fürdőszoba és gardrób tartozik – már nagyon régen, több mint 40 évvel ezelőtt megjelent Törökországban.

A kétszintes lakások nagyon népszerűek Törökországban.
Törökországban nagyjából minden huszadik lakás kétszintes (duplex). Ezek gyakran a ház legfelső két szintjén helyezkednek el, ahol a felső szint tetőtéri, lejtős mennyezettel.

Léteznek úgynevezett fordított duplexek is, amelyek a földszinten és az első emeleten találhatók, és saját kertkapcsolattal rendelkeznek.
A lakásokban rengeteg ablak van (vagy pedig hatalmasak).
Ez igaz! Egy átlagos kialakítású nappaliban simán lehet három ablak, egy drágább ház esetén pedig akár hat is. Ez nem a gazdagok kiváltsága, hanem általános megoldásnak számít.

A közös folyosók és liftek drága kivitelezésűek.
Bizony! Sok, még régi házban is mindent természetes márvánnyal burkoltak, az új építésű házakban pedig igazán fényűző közösségi terekkel találkozhatsz. Mindezek ellenére az árak az „economy” és „business” kategóriában mozognak.

Minden lakáshoz tartozik terasz.
Még ha nem is terasz, akkor egy akkora erkély, ahová egy étkezőgarnitúra is elfér! Mindez azért, mert a törökök imádnak a friss levegőn reggelizni, kilátással a zöld környezetre, az utcára vagy akár a tengerre.

Minden házhoz tartozik medence Törökországban.
Ez nem igaz. Főleg, ha nem az üdülővárosokat nézzük, itt a medencés lakóházak elég ritkák. Ennek ellenére az új építésű lakóparkok Antalyában, Alanyában, Izmirben vagy Isztambulban gyakran rendelkeznek nagy, zöld területtel, medencével (kerti és fűtött beltéri), szaunával és hamammal (törökfürdővel).

A közös költség (aidat) minden lakás számára nagyjából azonos, havonta minimum 1000 líra (kb. 10 000 Ft), de elérheti akár a 3000 lírát (kb. 30 000 Ft) is.
Mindenhol van bidé, de a mosdókagyló… a folyosón!
A mosdókagyló a WC-helyiségen kívül van. Ez még sok török számára is érthetetlen! Pedig ők a fürdőszobai és WC-higiénia megszállott hívei.

Náluk kivétel nélkül minden házban (!) van bidé. Azonban néhány házban a mosdókagyló a folyosón kap helyet, nem a WC-ben. Igaz, manapság már egyre gyakrabban helyeznek el mini kézmosót magában a WC-helyiségben is.
Amerikai konyhás nappalik.
Míg Magyarországon ez új divatnak számít, addig Törökországban már a 70-es évektől kezdve találni amerikai konyhás nappalikat egészen napjainkig. Ugyanez vonatkozik a panorámaablakokra és a padlóig érő tolóajtókra – ezek már legalább két generáció óta jelen vannak itt.

Az építtető végzi a befejező munkákat.
Senkinek eszébe sem jut beköltözés előtti felújítást végezni egy új lakásban, mert az építtetők nagyon jó minőségű ablakokkal, padlóburkolattal, fürdőszobai csempével, sőt, gyakran konyhabútorral és beépített konyhagépekkel adják át a lakásokat.

Törökországban népszerűek az ablaktalan hálószobák.
Igaz is, meg nem is. Azért van ablakuk, de ez nem a külvilágra néz, hanem csak a szellőzést szolgálja: egy „világítóudvarra” (fényaknára) nyílik, ami hűs levegőt biztosít a forró török nyarakon, vagy esetleg a folyosóra vagy a konyhára néz.

Törökországban nincsenek típustervek.
Míg Magyarországon rengeteg olyan épület van, amely ugyanazon terv alapján épült, addig Törökországban a házak kevésbé egységesek: gyakoriak a ferde falak, a szokatlan formájú szobák, a változatos alaprajzok és ablakmegoldások.

Egy régi lakótelep összképe így itt kevésbé egysíkú, pláne, hogy változatos színekre festik őket (rózsaszín, halványsárga, narancs, bézs, fehér, égszínkék, kék és még sok más), így a környékek is barátságosabbnak, pozitívabbnak tűnnek.
A török építkezések minősége magas.
Annak ellenére, hogy a rossz minőségű török házakról szóló tévhit az egész világon elterjedt, ez valójában leginkább csak a 70–90-es évek építési lázának időszakára igaz (már ami a földrengésállóságot illeti), valamint a számunkra szokatlan déli, vékonyabb falakra és a központi fűtés hiányára vonatkozik.

Most Törökországban kétféle házat építenek:
Ablaktalan konyhák.
A nagyvárosokban megfigyelhető az ablaktalan konyha hagyománya, hasonlóan a régi párizsi házakhoz, ahol ezt a helyiséget a személyzet munkaterületének tekintették.

Azonban ezeknek a konyháknak is van szellőzőablaka, ami egy „világítóudvarra” nyílik. Ilyen lakásból kevés van, az összes lakás kb. 10%-át teszik ki.
A törökök szeretik a minimalizmust.
Lehet, hogy Törökország számodra még mindig a hagyományos, barna, fa, agyag, homokszínű dolgokkal társul. De valójában a törökök rajongása a fehér falakért, fehér konyhákért, fehér márvány fürdőszobákért világszinten is kiemelkedő, hasonlóan a skandináv országok lakóihoz.

Minden lakás világos. Csak az igazán régi, belakott otthonok lehetnek inkább krémszínűek, barna bútorokkal berendezve, de semmiképpen sem a barna és narancssárga árnyalatai dominálnak bennük.
Minőségi bútorok.
Törökországban a minőségi bútorok ára teljesen elfogadható. Törökország a gyárak országa. Itt nagy mennyiségben gyártanak csempét (greslapot), laminált padlót, bútorokat, textíliákat (beleértve a függönyöket és lakástextíliákat, nem csak ruházatot) és minden mást, ami egy otthonhoz szükséges.

Az árukat jellemzően nem Kínából importálják, hanem nagy, helyi gyárakban állítják elő, gyakran fél évszázados tapasztalattal rendelkező szakemberek. Ez teszi lehetővé a magas minőség és a kedvező ár kombinációját.
Mi a véleményed a török lakásokról, hogy tetszenek?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK