Egy lakberendező elárulja, melyek azok a részletek, amik vizuálisan olcsóbbá teszik az összképet, és amiket érdemes elkerülnöd, hogy ne pazarold a pénzed.
Ebben a cikkben 14 ilyen buktatót mutatok be, amiket nem érdemes megismételned, ha a közeljövőben tervezel felújítást.
❌ 14. Műanyag elemek
A műanyag elemek nem jellemzőek a modern belső terekre, hiszen képesek még a legdrágább felújítást is olcsóbbá tenni. Ez vonatkozik a műanyag sarkokra, a munkalapok és a padló illesztéseire, a szegélylécekre, a virágcserepekre – mindarra, amihez annyira hozzászoktunk.
Radikális, egyben költséghatékony megoldás: mondj le mindenféle burkolatról, vakold be az ablakpárkányokat és a belső ablakkereteket, majd fesd le őket a fal színére. Igen, ilyen egyszerű, és máris olyan ablakaid lesznek, mint a képen.
Maguk az ablakok a műanyag „keret” nélkül sokkal mutatósabbak, de ha tovább akarsz menni, akár át is festheted őket, például feketére.
❌ 13. Falra szerelt karnis
Modernné szeretnéd tenni a belső teret, és „széthúzni” a falakat varázslat nélkül? Cselekedj úgy, mint a lakberendezők: a fali karnis helyett válassz rejtett karnist.
Nyújtsd ki faltól falig, és a függönyeid a végtelen üvegezés, a hatalmas ablakok érzetét keltik majd. A mennyezet optikailag magasabbnak tűnik, a belső tér pedig drágábbnak fog hatni.
❌ 12. Régi radiátorok az ablakok alatt
Bizony, a radiátorok is „leronthatják” a belső tér értékét. Nem is említem a régi épületek klasszikus „radiátorait”. De az új építésű házakban sem csillognak önmagukban a standard radiátorok. Még az avatatlan szem is érzi, hogy ez egy olcsó megoldás, ezért a lakberendezők nem javasolják, hogy ilyen állapotban hagyd.
Költségkímélő megoldás, ha a radiátorokat a fal színére fested, ezzel elrejted őket, vagy feketére fested. Ideális esetben ezt fényezőműhelyben végezd. Vagy rejtsd el dekoratív burkolattal.
Ha van rá keret, cseréld le a radiátorokat modern, színben és formában is megfelelő darabokra.
❌ 11. Magányos csillár/lámpa
Hiába fáradozol a felújítás során, rossz megvilágítás esetén a milliós felújítás is azonnal elveszíti a fényét és csillogását, amint beesteledik.
A drága felújítás lényege a fény és árnyék játékában, a térbeliségben rejlik. Ehhez a lakberendezők a textúrákkal és a domborzatokkal játszanak. Egyetlen fényforrás pedig mindent „lapossá” tesz.
A legszebb térhatást a rejtett fényforrások – a karnis mögötti világítás, a falburkolat és a rejtett függönykarnis megvilágítása, valamint az állólámpák, a fali lámpák és az asztali lámpák – hozzák létre.
Kombinálj különböző típusú lámpákat: párosított spotlámpákat, sínes lámpákat, mennyezeti lámpákat. A fekete színű függőlámpák hangsúlyosak lesznek, a világosak ezzel szemben beleolvadnak a térbe.
❌ 10. Rossz minőségű ajtók
A modern felújítást a beltéri ajtókról ismered fel: a standard kétméteres magasságú ajtólapok helyett a lakberendezők mindenhol 2,20-2,30 méter magas, vagy akár a mennyezetig érő rejtett ajtókat használnak.
Hihetetlenül stílusos ez a trend, ami vizuálisan is tágítja a teret.
A tökéletes álcázásnak köszönhetően, beleértve a magára az ajtóra ragasztott szegélylécet is, a szobák közötti átjáró szinte láthatatlanná válik.
❌ 9. Műanyag szegélyléc
A műanyag szegélyléc olcsóbbá teszi a belső teret, mert soha nem illik a burkolat színéhez, a takaróelemek és a sarkok pedig csúnyák, és állandóan leesnek…
Helyüket a rejtett szerelés modern technológiája, az úgynevezett „árnyékprofil” vette át. Úgy néz ki, mintha a falak „lebegnének” a padló felett.
Ha a belső teredhez mégis látható szegélylécre van szükséged, válaszd a fal színéhez vagy az ajtótok színéhez illőt. Stílusos és „drága-gazdag” lesz az eredmény.
❌ 8. Rikító színű konyha
Bármennyibe is kerül a konyhabútor, az élénk színek nem „vidámmá”, hanem olcsóvá teszik a látványt. A marketingesek régóta észrevették, hogy a tehetősebb emberek a nyugodt, visszafogott színeket részesítik előnyben, míg a szegényebbek a feltűnő színeket választják.
Tudat alatt mindannyian a komplex, természetes árnyalatokat érezzük prémiumnak: például a szürkéskéket, az olívát, a mustársárgát, a terrakottát.
Ne törekedj arra, hogy minden szobában külön világot teremts. Határozz meg két-három fő színt, és az egész lakás belső terét rendezd be egy stílusban. Példaként nézd meg a skandináv házakat: a fehér, a bézs és a szürke klasszikus trió, ami sosem unalmas.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK
❌ 7. Stílusutánzás
Előfordul, hogy szeretnénk az otthonunkban megvalósítani egy-egy képen látott stílust, de a költségvetésünk korlátozott. Valószínűleg az eredmény csalódást okoz majd. Így például a klasszikus stílus nem tűri az olcsó bútorokat, a loft stílushoz pedig nem elég a raklapból készült ágy és a tégla utánzat.
Sajnos ez így nem működik… Az átgondolatlanul összekevert, különböző stílusú részletek is olcsó hatást keltenek.
❌ 6. Elavult bútorok
Rossz ötlet megkérni a helyi mestert, hogy készítsen másolatot egy drága olasz kanapéról, amit az interneten láttunk. Jobb, ha kész modellt választasz, amit meg lehet nézni és meg lehet tapintani.
Tervezz beépített szekrényt a legegyszerűbb fehér ajtókkal a mennyezetig, ettől rendezett és luxus hatású lesz az eredmény.
❌ 5. Fényes mennyezet
A fényes feszített mennyezet nem növeli vizuálisan a teret, a visszavert fény pedig irritálja a szemet, és észrevétlenül rontja a hangulatot. Ráadásul katasztrofálisan olcsóvá teszi a belső teret.
Csak a fehér, matt mennyezet néz ki elegánsan. Jobb, ha a textil mennyezeteket vagy a gipszkartont részesíted előnyben – ezek ráadásul környezetbarátabbak is.
❌ 4. Kis méretű csempe
Nagyobb felületeken olcsónak, sőt, valahogy kórháziasnak tűnik, ráadásul túl sok fugát igényel. Főleg az ismétlődő mintázatú, foltos csempe a borzasztó.
Sokkal elegánsabban és modernebbül néz ki a nagy méretű csempe, amik nagyon szorosan illeszkednek, és vékony fugákkal rendelkeznek.
❌ 3. Olcsó apróságok
A belső tér hangulatát olyan dolgok is meghatározhatják, amiket első pillantásra apróságnak érzékelünk. A jellegtelen műanyag konnektorok és kapcsolók, az unalmas formájú és színű konyhai fogantyúk elronthatják a felújításról alkotott összbenyomást.
Ne add fel, a stílus a részletekben rejlik.
❌ 2. Örökös félkész állapot
Itt mindenféle „félmunkáról” van szó, amikor például a sarokkonyha hátfala a fal közepén megszakad, vagy a szegélyléc nem ér el a tolóajtós szekrény ajtajáig. Mindez idegesítő, és tönkrevágja a felújításba fektetett erőfeszítéseket.
❌ 1. Apró részletekkel való zsúfoltság
Ami sosincs a lakberendezők látványos 3D-s látványtervein, az a mindennapi eszközök használatából adódó káosz.
Szervezz rejtett tárolóhelyeket, töltsd át a samponokat és tusfürdőket egyforma adagolókba, pakolj el mindent a vízszintes felületekről, szabadítsd fel a konyhai hátfalat és az asztalt, a nyitott polcokon pedig hagyj egy-egy nagyobb dísztárgyat.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK