- ,,Édesanyám Kínában élt és dolgozott, amikor egyszer tévedésből kipróbált egy ilyet: véletlenül ilyet vett a boltban. Még ma is emlékszik rá, hogy az egész környék őt figyelte, ahogy a megállóból rohant hazafelé kidülledt szemekkel.”
Egy friss kutatás szerint Thaiföld továbbra is a világ egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja. Az emberek ide járnak pihenni, kikapcsolódni, elmenekülni a mókuskerékből, kalandokat keresni és aktívan tölteni a szabadidejüket.
De valószínűleg mindenki, aki ebbe a trópusi országba látogat, az bármikor képes meglepődni a thaiföldiek kulturális és hétköznapi életének sajátosságairól. A természet csodáin túl ugyanis ez az ország bőven kínál ebből is.
1 A leveseket, tésztákat, rizst és más utcai ételeket gumival lekötött zacskókban árulják.

2 Részben emiatt is komoly probléma a műanyagszennyezés az országban: sokféle terméket zacskóban árulnak. Csak nézd meg ezt a felesleges csomagolást!

3 Ennyi műanyagszemét marad egy házhoz rendelt sushi után.

4 A tömegközlekedési eszközökön kijelölt helyek találhatók a gyermekek, idősek, terhes nők, mozgássérültek és szerzetesek számára.

5 Thaiföldön van piros Fanta.

A piros Fantát gyakran használják rituális felajánlásként kis szellemházakban (szanprapum). Ezeket az adományokat nem Buddhának, hanem a föld ősi, házvédő szellemeinek (prapumcsauthi) szánják, akiket már a buddhizmus elterjedése előtt tiszteltek.
A helyiek hite szerint ezek a szellemek a piros színt kedvelik, ezért népszerű italáldozat a piros Fanta, amit kinyitva, gyakran szívószállal helyeznek el számukra. Úgy tartják, a szellemek csak az ízt és illatot „fogyasztják el”, így az érintetlennek tűnő italokat is megkóstolták; embereknek tilos hozzáérniük ezekhez a felajánlásokhoz, melyeket egy idő után eltávolítanak, miközben tisztelegnek a szellemek előtt.
6 Bangkokban hatalmas amulettpiac működik.
Ezen a történelmi piacon különböző formájú és jelentésű tárgyakat vásárolhatsz. Például érméket, csontokat, szent helyekről származó fadarabokat, füstölőt, emberi hajat és még sok mást.

7 Ezért hordanak sokan amuletteket.
Thaiföldön szinte mindenki hord egyet vagy többet (mindig páratlan mennyiségben). Általában Buddha formáját öltik magukra, de állatokat és rovarokat is ábrázolhatnak. Érdekes, hogy az amulettgyűjtés és -kereskedelem Thaiföldön jóval népszerűbb, mint például a bélyeggyűjtés a nyugati országokban.

8 Néhány felnőtt pedig élethű baba-amuletteket hord.

A thaiföldi társadalom bizonyos csoportjaiban népszerűek a „gyermekangyaloknak” nevezett realisztikus babák. A felnőttek talizmánként hordják őket. Ezek a „játékok” akár 600 dollárba is kerülhetnek. A szerető tulajdonosok még ruhát, kiegészítőket és ékszereket is vásárolnak a babáiknak. Vannak, akik annyira ragaszkodnak a babáikhoz, hogy gyermekekként bánnak velük: elviszik őket étterembe, és repülőjegyet is vásárolnak nekik külön ülésre.
9 Növekszik a kávézókban készült szelfik iránti divat.
A fiatalok imádnak fényképezkedni a kávézókban vagy előttük. Mindig akad valaki, aki szelfit készít a virtuális elismerés reményében a közösségi médiában. A #Cafehopping, ahogy Thaiföldön hívják, nem pusztán egy hashtag, hanem nemzeti sportág.

10 A kéztörlőket és a szalvétákat gyakran zakó formában hajtják össze.

11 Az éttermekben néha így szolgálják fel a citromot az italokhoz.

12 Bizonyos létesítményekben jeget szórnak a piszoárokba. Ennek oka az, hogy a jég segít megkötni a vizelet szagát (ez különösen praktikus, ha valaki nem húzza le a vizet használat után).

13 A fesztiválokon viaszból készült szobrokat is bemutatnak.
Thaiföldön minden évben júliusban megrendezik a Gyertyaünnepet. Az ünnep során viaszból készült, különböző formákat ábrázoló szobrok kiállítására kerül sor. Az eseményt tánccal és vidámsággal kísérik.

14 Általánosságban elmondható, hogy az országban rengeteg különböző fesztivált tartanak. Az alábbi képen a Songkran (thai újév) ünneplését láthatjuk: az ünnep során mindenkit vízzel öntenek le.

15 A Pringles-t itt nem tubusban, hanem szokásos chipses zacskóban árulják.

16 Külön erre kiképzett majmok segítenek a gazdáknak a kókuszgyűjtésben.
Egy hím majom átlagosan 1000 kókuszt tud begyűjteni naponta, míg egy ember csak körülbelül 80-at. A főemlősökkel úgy bánnak, mint a családtagokkal. Amikor nem dolgoznak, etetik, itatják, fürdetik és gondozzák őket, de eközben láncon is tartják őket egyúttal.

17 Létezik egy ökopark, ahol elefántürülékből szuveníreket és papírt készítenek.
Csiangmajban működik a Poo Poo Paper Park, ahol a turistáknak lehetőségük van részt venni a begyűjtött anyagból készült papírgyártási folyamatban, amelyből később emléktárgyakat is lehet készíteni.

18 A boltokban mentolos betéteket is árulnak.

19 A kisgyermekek dicsérete illetlenségnek számít.
Thaiföldön nagyon aggódnak a kicsik jóléte miatt. Van egy helyi hiedelem, hogy ha túlságosan dicsérünk egy gyereket, akkor valami rossz történhet vele. Ezért a thaiföldiek visszafogottan fejezik ki gratulációikat és elismerésüket.

20 Sok házban nincs konyha. A thaiföldiek többsége inkább kint szeret enni, vagy elvitelre vásárol ételt. Ennek oka, hogy kevesen szeretnek főzni a forró hőségben, az éttermekben pedig viszonylag olcsók az ételek.

21 A helyi nők nagyon aggódnak a hírnevük miatt, és inkább szerényen öltözködnek. Hogy ne kerüljenek kínos helyzetbe (pl. a szél miatt felcsapódhat a szoknya szegélye), rövidnadrágot viselnek a szoknya vagy ruha alatt.

22 A fodrászatok szerdán nem tartanak nyitva, mert ezen a napon csak a királyi család tagjai vághatják a hajukat. Ez a tilalom már sok-sok éve fennáll.

23 Így néz ki egy manikűrüzlet Thaiföldön. Úgy tűnik, a lányok itt szeretik a feltűnő körmöket.

A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK