Ha ránézel egy térképre, Grönland és Ausztrália nagyjából ugyanakkora méretűnek tűnik, sőt, Grönland talán még nagyobb is.
Ennek ellenére Grönland mégis csak egy sziget, míg Ausztrália egy különálló kontinens. Miért ez az igazságtalanság?
Valójában minden így igazságos, és erre 3 okunk is van.
Méretek
Grönland és Ausztrália látszólagos méretegyezősége csak annak köszönhető, hogy Grönland sokkal közelebb van a pólushoz, mint Ausztrália. Tudod, minél közelebb vagyunk a sarkokhoz, annál jobban torzulnak a valós méretek a térképen, mivel a Földünk ellipszis alakú. Ezt könnyű megérteni, ha lehúzol egy narancs héját, és megpróbálod kiteríteni az asztalon. Erről már írtam és szemléletesen be is mutattam, amikor arról meséltem, hogy a repülőgépek miért nem egyenes vonalban repülnek.
Ha összehasonlítjuk Grönland és Ausztrália valós területét, kiderül, hogy Grönland majdnem négyszer kisebb, mint Ausztrália – a bolygónk legkisebb kontinense (2 millió km² a majdnem 8 millió km²-rel szemben). Ez egy nyomós érv, de nem ez a legfontosabb.
Geológia
A méret, bár számít, sokkal nagyobb szerepet játszik és logikusabb magyarázatot ad Grönlandnak az Észak-Amerikai litoszféralemezhez való tartozása. Ha Grönland, Ausztráliához hasonlóan, egy különálló lemezen helyezkedne el, akkor valószínűleg külön kontinensnek tekinthetnénk, de… nem ez a helyzet.
Azért a geológiával kapcsolatban akad néhány zavarba ejtő kérdés. Például Oroszország távol-keleti része és Japán egy jelentős része, amelyek úgy tűnnek, hogy Eurázsiához tartoznak, geológiai szempontból valójában Grönlandhoz hasonlóan, az Észak-Amerikai litoszféralemezen fekszenek. India pedig ugyanazon a lemezen található, mint Ausztrália, annak ellenére, hogy szintén Eurázsiának tűnik. Bár néha az Indo-Ausztrál lemezt két részre osztják: az indiai és az ausztrál lemezre.
De ez még nem minden. Van még egy fontos ok, amiért Grönlandot nem tekintjük külön kontinensnek.
Sajátosságok
Ha megnézzük Grönland lakóit, sem a növény-, sem az állatvilág, sem az őslakosok nem különböznek a szomszédos szigetek lakóitól. Grönland őslakosai egy nagy etnikai csoporthoz, az eszkimókhoz tartoznak. A növény- és állatvilág pedig ugyanolyan, mint például a Baffin-szigeten vagy Kanada északi részén.
Ausztráliában viszont az őslakosok, akik az európaiak érkezése előtt éltek ott, különböztek a többi etnikai csoporttól. Az állatokról és növényekről nem is beszélve – Ausztráliában rengeteg olyan élőlény található, amely sehol máshol a világon nem fordul elő. Gondolj csak a legismertebbekre: a kengurukra és más erszényesekre.
Szóval, bárhogy is nézzük, nincs hiba abban a logikában, miszerint Ausztrália egy kontinens, Grönland pedig csak egy sziget, bár tény, hogy a legnagyobb. Minden érthető.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK