A balett világa elbűvölő és titokzatos. Csodáljuk a balerinák atletikus képességeit és gyönyörködünk táncuk szépségében, de oly keveset tudunk a színfalak mögötti világról. Ezt a kellemetlen hiányosságot sürgősen pótolnunk kell.
Nem mossák a színházi jelmezeket
Egy tütü szoknya elkészítése munkaigényes feladat. Egyetlen ilyen szoknya megalkotása akár 90 órát is igénybe vehet. Egy balerina átlagosan 50-150 balett tütüt használ el élete során. Egy ilyen ruhatár költségvetése igen magas – egy tütüszoknya ára 2000 dollár.
A rengeteg bonyolult apró részlet miatt a jelmezeket nem mossák az előadások között. A trikók és szoknyák felfrissítéséhez szellőztetik és illatosítóval fújják be őket.
Ütik és „borotválják” a spicc-cipőket
A balettcipők csak kívülről tűnnek valami földöntúli csodának, a valóságban senki sem bánik kesztyűs kézzel a spicc-cipőkkel. A futószalagról lekerülő cipőpárt az adott balerina lábához igazítják. Ehhez a spicc-cipőket minden irányba csavarják, a falhoz ütik, sőt, speciális kaparóval „borotválják” is. Az ilyen műveletek után a cipők sokkal kevesebb kellemetlenséget okoznak és szinte egyáltalán nem adnak ki zajt tánc közben.
A spicc-cipők gyorsan tönkremennek. Egy táncszezon alatt egy profi balerina akár 100-120 pár ilyen cipőt is elhasználhat. Szerencsére a corps de ballet táncosai és a férfi táncosok általában félcipőben táncolnak, különben a színház cipőköltségei sokszorosára nőnének.
Nem rendeltetésszerűen használják a gyantát
Soha nem gondolkodtál el azon, hogy a balerinák hogyhogy nem csúsznak el a sima színpadon? Megvan a válasz: a cipőjüket gyantával dörzsölik be. Ugyanezzel az anyaggal kezelik a kosárlabdázók a kezüket a mérkőzés előtt, hogy jobban tapadjon a labda.
Még nedves papírtörlőn is gyakorolnak
A táncosok akár napi 12 órát is tölthetnek a színházban. A reggel közös órával kezdődik, utána több próba következik egymás után, jelmezpróba, fizikoterápia és felkészülés az előadásra. Hétvégén még zsúfoltabb a program. Egyes művészek péntek estétől vasárnap délig 7 balettben is fellépnek. A fizikai megterhelés óriási. Egy előadás energiaigénye egyenértékű egy 29 kilométeres futással.
Az edzés még otthon vagy nyaralás alatt sem áll le. Ha nincs a közelben rúd és speciális borítású padló, a balerinák széket használnak, a padlóra pedig nedves papírtörlőt terítenek. Az otthoni edzőbázis kialakításához van egy trükkjük. A drága padlóburkolatot zuhanytálca betéttel helyettesítik. Ezen egyáltalán nem csúsznak a lábak.
Megátkozzák egymást a színpadra lépés előtt
A színpadra lépés előtt a színészek azt kívánják egymásnak, hogy törjék el a lábukat. Ezek a közvetlenül az előadás előtt elhangzó szavak szerencsét kell hogy hozzanak. Egyszerűbben fogalmazva, a balerinák káromkodnak, átkokat szórnak egymásra, csak ezt kifinomultan teszik – franciául.
Ritkán mossák a hajukat
Igen, a balerinák valóban ritkán mossák a hajukat – elég hetente egyszer. Minél zsírosabb a haj töve, annál könnyebb kontyba fogni. Hogy a hajuk ne kócolódjon össze, a táncosok speciális hálóval rögzítik a kontyot a fejükön.
Nem festik a szájukat piros rúzzsal
Ne hidd el a „Vörös veréb” című filmben látottakat, amiben Jennifer Lawrence piros rúzzsal táncol. A valóságban a balerináknak tilos így festeniük a szájukat. A piros rúzst a művészek nem szívesen használják a színpadon: az erős reflektorfény miatt ugyanis a nézőnek úgy tűnne, mintha a táncosnőnek narancssárga vagy kék lenne a szája.
Nem távolítják el a bőrkeményedéseket
Ha a bőrkeményedések nem fájnak, a balerinák egyszerűen békén hagyják őket. A helyzet az, hogy a bőrkeményedések sokkal jobban védik a lábakat, mint az új bőr, amely hajlamos a hólyagosodásra. A lábápolásra szakosodott orvosok csak akkor javasolják a csúnya kinövések eltávolítását, ha fizikai kellemetlenséget okoznak.
Leleményesen kezelik a menstruációt
Nyilvánvaló, hogy a balerinák nem halaszthatják el az előadást a menstruáció miatt. A táncosok különböző trükkökhöz folyamodnak: sötét szoknyát és harisnyát viselnek a próbákon, szuper nedvszívó tamponokat használnak a betétek helyett.
A fiatal táncosnő, Luna Montana elmondja, hogy a balerinák tisztasági betétet használnak a menstruáció alatt – így „biztosítják” a tampont. A betétet a trikó ülepének formájára kell vágni. Az utolsó simítás, hogy harisnyát húznak a balett trikó fölé, hogy a betét a lehető legjobban illeszkedjen.
35 évesen nyugdíjba vonulnak, de vannak kivételek
Átlagosan 35 éves korukra véget ér a táncosok karrierje. A balettművészek teljes értékű sportolók, akik naponta több órát edzenek, és gyakran a teljes kimerülésig dolgoznak. A táncosnő, Wendy Whelan meglehetősen későn, 47 évesen vonult nyugdíjba, 48 évesen pedig csípőprotézis műtéten esett át.
45 év feletti balerinákkal nagyon ritkán találkozhatunk a színpadon, de léteznek. Alessandra Ferri 44 évesen vonult nyugdíjba, de 50 évesen újra színpadra lépett. 53 évesen Alessandra visszatért Júlia szerepéhez, amelyet először 21 évesen játszott el.
Mindenki a corps de balletnél kezd
Egy profi társulat balettművészei 3 kategóriába sorolhatók: corps de ballet, szólisták és vezető táncosok. A legnépesebb csoport a corps de ballet. Általában ott kezd mindenki. Egy ilyen társulat bármelyik tagja a jövő primabalerinája is lehet.
A tömegjelenetekben fellépő táncosok igazi rajként léteznek a színházban. A corps de ballet táncosainak nincsenek külön öltözői és gardróbjai. Mindannyian egy közös helyiségen osztozkodnak, ahol mindenkinek van egy tükör és egy polc a szekrényében. Ez az ő kis közös „otthonuk”.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK