
Ez a dugós csapóajtós pók (Cyclocosmia), méghozzá mérges fajta. De milyen pók is ez pontosan, és miért ilyen furcsa a „hátsó fele”?
A Cyclocosmia a Halonoproctidae családba tartozó pókok egyik neme. Ezeknek a pókoknak a legfőbb sajátossága – ahogy valószínűleg már ki is találtad – a potrohuk. Ez nem a megszokott, gömbölyded formájú, hanem mintha hirtelen lecsapták volna. A potroh egy kemény korongban végződik, ami egy pecsétre, pénzérmére vagy mondjuk egy csatornafedélre hasonlít. Innen ered az elnevezése is, mint „csapóajtós pók”.

A Cyclocosmia mérete nem mondható óriásinak. A hímek általában 2-3 cm hosszúak, míg a nőstények elérhetik a 3 cm-t, sőt, egyes fajoknál akár az 5 cm-t is. A potroh végén lévő korong átmérője nagyjából 1,5-1,6 cm.
A potrohán lévő korong egyfajta pajzsként szolgál a póknak. Amikor a dugós csapóajtós pók veszélyt érez, villámgyorsan bebújik az üregébe (ezek a pókok kb. 15 cm mély, függőleges járatokat ásnak), és a bejáratot eltömi a kemény „korongjával”, ami tökéletesen illeszkedik a nyíláshoz.

A Cyclocosmia mérges pók. Tulajdonképpen, mint a legtöbb pók. Az emberre nézve azonban a mérge nem halálos. Persze a csípését nem neveznénk kellemesnek – meglehetősen fájdalmas, nagyjából egy darázs- vagy méhcsípéshez hasonlítható. A méregre azért van szüksége, hogy megbénítsa a zsákmányát, nem pedig azért, hogy emberekre támadjon.
Ezek a különös lények Ázsiában és Amerikában őshonosak. Érdekesség, hogy a különböző Cyclocosmia fajok más-más élőhelyeket kedvelnek. Vannak, amelyek erdőkben telepednek meg, mások folyópartok lejtőin, míg egyesek barlangokban élnek. Abban azonban mind megegyeznek, hogy szeretik a laza talajt, ahol kényelmesen tudnak járatokat ásni maguknak.

Sok rokonával ellentétben a Cyclocosmia nem sző hálót a zsákmányszerzéshez. Ez a pók lesből támadó ragadozó. Függőleges üreget ás, melynek csak az alsó részét béleli ki pókhálóval, a bejáratot pedig álcázza.
Az üreg nyílásától jelzőfonalak futnak szét a talajon, melyeket földdel és apró törmelékkel fed be. A pók türelmesen várakozik a rejtekhelyén, amíg egy óvatlan rovar vagy más kisebb gerinctelen hozzá nem ér valamelyik jelzőszálhoz. Ekkor a dugós csapóajtós pók azonnal lecsap a prédára.

Több Cyclocosmia faj is létezik, és mindegyiknek egyedi mintázat van a potrohkorongján. A tudósok ezek alapján a minták, a korongon található szőrök száma, valamint (a nőstények esetében) a spermatheca alakja alapján különböztetik meg az egyes fajokat.
Sőt, néhány fajukat a kihalás fenyegeti. Ezért ha abban a szerencsében lenne részed, hogy a természetben találkozol egy Cyclocosmia pókkal, semmiképp se háborgasd! Természeti örökségünk egyedi darabjai ők, akik gondos bánásmódot és védelmet érdemelnek.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK