A cipő nem csupán egy ruhadarab, hanem egy fontos részlet, ami formálja a férfi megjelenését. Az igazi stílus-ismerők tudják, hogy a cipő minősége és dizájnja sokat elárul az ízlésről és a részletekre való odafigyelésről.
Kevesen tudják azonban, hogy a klasszikus férfi cipőknek van egy érdekes tulajdonsága, ami gyakran rejtve marad a legtöbbek előtt – egy kis bevágás a sarok belső oldalán, amit úgy ismernek, mint a „gentleman sarok”.
Mi is ez a részlet, honnan ered és miért volt rá szükség a cipészeknek? Kiderül, hogy ez az elegáns megoldás nemcsak történelmi múlttal rendelkezik, hanem gyakorlati haszna is van.
De erről mindjárt részletesebben is mesélünk.
Mi az a „gentleman sarok”?
A gentleman sarok egy kis ferde bevágás a férfi cipők sarkán, ami esztétikai és gyakorlati funkciót is betölt.
Bár ez a részlet nem gyakori, a jelenléte a cipő magas minőségéről és a klasszikus hagyományok tiszteletéről tanúskodik.
Miért van szükség erre a bevágásra?
A XIX. században a férfiak különös figyelmet fordítottak a megjelenésükre. Miután egy úriember felvette a zokniját, a cipőjét és megkötötte a cipőfűzőjét, le kellett hajolnia, ami elkerülhetetlenül gyűrődéseket okozott a gondosan kivasalt nadrágon, elrontva annak kifogástalan megjelenését.
Tájékoztatásul: a XIX. században a zoknik és harisnyák nem rendelkeztek rugalmas gumival, ezért a férfiak speciális harisnyatartókat használtak. Ezek a kiegészítők a térd alatt rögzültek, és egy gumival ellátott csíptetővel rendelkeztek, ami a bokák felett rögzítette a zoknit, megakadályozva annak lecsúszását.
Hamarosan emiatt a dandyk (a megjelenésükre gondosan ügyelő férfiak) körében új szokás terjedt el: először a harisnyatartóval ellátott zoknit és a tiszta cipőt vették fel, és csak utána (ráhúzva erre) a nadrágot.
Ez a fajta öltözködés azonban egy másik problémát is felvetett: a férfi cipők sarkának éles szélei gyakran beakadtak a nadrág belső varrásába vagy anyagába, szálakat húztak ki, vagy akár el is szakították az anyagot.
Biztosan minden fiú legalább egyszer kipróbálta gyerekkorában, hogy iskolába menet előtt először felveszi a cipőjét, és csak utána a nadrágját. Aki így tett, az láthatta, hogy a sarok mennyire bele tud akadni a nadrágszárba. Bármennyire hihetetlen is, de a XIX. századi divatemberek pontosan így öltözködtek minden nap.
Ennek a hibának a kiküszöbölésére a cipészek elkezdtek olyan cipőket készíteni, amelyek sarkán egy kis bevágás volt, ami lehetővé tette, hogy a sarok simán csússzon a szövet belső oldalán, anélkül, hogy kárt tenne benne a nadrág felvétele közben.
Napjaink és a hagyományok
Manapság a gentleman sarok ritkaság a férfi cipőkön, de néhány márka, mint például a Cheaney, a Florsheim és a LLOYD, továbbra is beépíti ezt a részletet a modelljeibe. Függetlenül attól, hogy a sarok bőrből vagy gumiból készült, egy ilyen bevágás a cipő magas minőségéről, a részletekre való odafigyelésről és a klasszikus férfi divat hagyományaihoz való ragaszkodásról árulkodik.
De leggyakrabban ez az aprónak tűnő részlet azt mutatja meg, hogy a gondosan megtervezett dizájn hogyan képes megoldani a gyakorlati problémákat, miközben megőrzi a stílust. Most, hogy ismered ezt a tulajdonságot, még jobban értékelheted a cipészmesterség és a férfi divat történetének ezt az apró részletét.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK