Néha, főleg egy húzós munkanap kellős közepén, mennyire vágyunk rá, hogy egyedül lehessünk a gondolatainkkal a teljes csendben, ugye? Te is éreztél már így?

Pedig létezik egy kínzásfajta, amihez semmi másra nincs szükség, csak a csendre! Az agyunk ugyanis annyira nincs hozzászokva ehhez, hogy fizikailag nehezen viseli a hallási ingerek hiányát!
Egy tudós, Steven Orfield létrehozott egy ilyen szobát Minneapolisban (USA). Ez a szoba blokkolja a külső hangok 99,99%-át. A másik hallási nehézség itt az ember számára az, hogy nincs visszhang. A hangok itt nem verődnek vissza. Lehet nagyon hangosan kiabálni, de körülötted akkor is csend lesz.

A szoba alapfelszerelését a Sound 80 hangstúdiótól vásárolta, ahol többek között a híres rockzenész, Bob Dylan is készített már lemezt.
A szobát dupla falak veszik körül, amik hangszigetelő acélból készültek. Az üvegszálas ékek pedig szétszórják a hanghullámokat. A padló is trükkös – itt egy betonlapra rugókat szereltek.

A háttérzaj itt 9,4 decibel. Ez jóval alacsonyabb a megszokott szintnél. Összehasonlításképpen, egy halk suttogás, amihez erősen oda kell figyelni, hogy megértsük, mit mondanak, körülbelül 25 decibel. Ha otthon halkan búg egy működő készülék, az már ennél magasabb szint.
A városi háttérzaj pedig 40 decibel. A komfortos (és teljes!) otthoni csendet 20 decibel feletti szintnek tekintjük.
Az agyunk számára a hangok hiánya egyáltalán nem olyan kényelmes, mint amilyennek tűnhet. Az agy ezt vészjelzésként értelmezi!

10-ből 9 ember már 20 perc után pánikba esik. Jelentősen felgyorsul a szívverésük és a légzésük. Néhányuknál hallucinációk is jelentkeztek. Az agy ilyenkor mindenkinél elkezd mesterséges hangokat produkálni. Az emberek elkezdték hallani, ahogy áramlik a vér az ereikben, és ahogy a tüdejük nehézkesen, sípolva dolgozik.
Maximum 45 percig tud valaki itt tartózkodni. De a legtöbben 15 percet sem bírnak ki. Maga a szoba megalkotója, a pszichológusok figyelmeztetéseinek megcáfolására és a tudományos kísérlet kedvéért megpróbált itt maradni a lehető legtovább. De csak 30 percig bírta.

A legrosszabb azoknak volt, akik megpróbáltak mozogni. Náluk gyorsabban jelentkezett a szorongás. Azok, akik nyugodtan ültek, tovább ki tudtak tartani. A pszichológusok ezt azzal magyarázzák, hogy mozgás közben nemcsak a látásunkra, hanem a hallásunkra is támaszkodunk. És ha mozgás közben nem hallunk semmit, az agy pánikba esik.
Egyébként, ha a hanggal együtt a világítást is lekapcsolják, az ember nehezen tudja megtartani az egyensúlyát járás közben. Ilyenkor ugyanis semmihez sem tud tájékozódni. Csak a falak maradnak, amikbe kapaszkodhat.

Szóval, ha egyszer ilyen nehéz helyzetbe kerülsz, jobb, ha ülsz és nem mozogsz. És nyugodtan gondolkozol. Ez eltereli az agyad figyelmét a pánikról.
Orfield szobája bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, mint a világ legcsendesebb helye. És most ez a szoba még szép bevételt is hoz neki. A különféle berendezések gyártói idehozzák a termékeiket, hogy teszteljék a működésük hangerejét.
A szobákat a NASA is használja az űrhajósok űrrepülésre való felkészítésére. Az űrben a csend ugyanis szintén megzavarhatja az embert. Az ilyen edzések felkészítik az űrhajósokat a jövőbeni megpróbáltatásokra. És persze a csend elviseléséhez szükséges készségeket és a hozzászokást is gyakorolják.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK