A Yellowstone szupervulkán potenciális veszélyt jelent az egész emberiségre. Ha kitör, a robbanás ereje nagyjából 1 300 000 megatonna TNT-nek fog megfelelni.
Ez nem csak az amerikaiaknak lesz kellemetlen (nekik viszonylag gyorsan végük lesz), hanem az egész világnak.
Összehasonlításképp: a Cár-bomba, a valaha készült legerősebb bomba, amit 1961-ben a Szovjetunióban fejlesztettek ki, 58 megatonnás volt. Vagyis a Yellowstone vulkán 22 000-szer (huszonkétezer!) erősebb.
Ha a Hirosimára ledobott bombához hasonlítjuk, a Yellowstone vulkán 85 milliószor (!) erősebb! Még egyszer: 85 mil-li-ó-szor! Nem egyszer, nem százszor, nem ezerszer, hanem milliószor!
A legrosszabb forgatókönyv az, ha minden egyszerre történik. Ebben az esetben 800-3000 km-es sugarú körben lesznek hatalmas károk, és a robbanást még Magyarországról is látni fogjuk.
A kitörés után egyes tudósok szerint a litoszféralemez 12 km-t elmozdul nyugatra. Az USA 1-2 évre víz alá kerülhet. De nem csak azoknak lesz rossz, akik az amerikai kontinensen tartózkodnak.
Emlékszel, mi történt, amikor kitört az izlandi Eyjafjallajökull vulkán? A európai repülőterek hetekre leálltak a hatalmas vulkáni hamufelhő miatt. Nem találtam adatot arról, hogy mekkora volt a kitörés ereje, de mivel nem került be a történelem tíz legerősebb kitörése közé, valószínűleg milliószor gyengébb volt, mint a Yellowstone feltételezett robbanása.
Szóval az a jóslat, miszerint a Föld 10-12 évre „vulkáni télbe” borul, nem is tűnik olyan valószínűtlennek. A légkörben lévő hamu megfosztaná a bolygót a nap melegétől és energiájától, ami katasztrofális következményekkel járna. A Földet kb. 15 cm vastag hamuréteg borítaná be.
A mezőgazdaság lehetetlenné válna, ami éhínséget okozna. Egyes tudósok 200 millió közvetlen áldozatról beszélnek a vulkánkitörés miatt, és további 4-5 milliárd áldozatról az azt követő 5 évben az áradások, természeti katasztrófák, éhínség és élelmiszerháborúk miatt. 10-12 év múlva, amikor a nap újra melegíteni kezdi a Földet, a népesség a számítások szerint a XVIII. századi szintre csökkenne.
Közvetlenül a kitörés után a hőmérséklet 10-12 fokkal emelkedne, majd a vulkáni tél miatt 20-30 fokkal csökkenne, vagyis globális klímaváltozás következne be. A Csendes-óceán északi része és a Bering-szoros befagyna. Sok növény és állat elpusztulna.
Persze mindez csak feltételezés feltételezésre halmozva. Minden lehetséges következményt kiszámítani és minden tényezőt figyelembe venni szinte lehetetlen. Amit biztosan állíthatunk, az az, hogy a Yellowstone kitörése csak idő kérdése.
Vannak tudósok, akik szerint a mi életünkben már nem fog történni semmi, mások szerint a Yellowstone kitörési ciklusa kb. 700 000 év, és jelenleg kb. 640 000 év telt el. A „ma vagy holnap” történő kitörés valószínűsége ezen meg nem megerősített adatok alapján 89,6%.
Én nem hiszek a jóslatokban és az „egy tudós kiszámolta” típusú előrejelzésekben. Az összes adat, amit fentebb leírtam, az internetről származik, és semmilyen megbízható forrásra nem hivatkozik.
Biztos vagyok benne, hogy az amerikai tudósoknak és a NASA-nak vannak adatai a vulkán állapotáról, mivel a Yellowstone Nemzeti Park tele van mindenféle érzékelővel. De vagy titkosak ezek az adatok, vagy nem adnak róla konkrét információkat a lakosságnak.
Egyébként 2017-ben a NASA azt javasolta, hogy fúrjanak két kutat a vulkán oldalába. A csatornában áramló víz ugyanis hűtené a vulkánt, a kimeneten pedig olcsó hőenergiát lehetne termelni. A projektet akkor 3,6 milliárd dollárra becsülték, de tudomásom szerint nem kapott zöld utat.
Talán azért, mert nincs rá pénz, talán azért, mert nem biztosak benne, hogy a terv működne. Az eredményeket pedig csak 7-10 ezer év múlva lehetne értékelni (lehet, hogy az emberiség addigra már rég egy másik bolygón fog élni).
Ráadásul fennáll annak a veszélye, hogy valaki-valahol hibázik (vagy már hibázott az előrejelzések készítésekor), és a fúrás csak felgyorsítaná az elkerülhetetlen katasztrófát.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK