HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

20+ váratlan tény a világ minden tájáról, ami után teljesen más szemmel tekintesz majd mindenre

    Vannak olyan tudományos tények, melyek megismerése után nem tudod eldönteni: ez most tényleg igaz, vagy csak kitalálták? Például tudtad, hogy a szumóbirkózóknak a hihetetlen túlsúly ellenére is sikerül egészségesnek maradniuk? Hát azt, hogy a kutyák képesek manipulálni az embereket?

    HIRDETÉS

    A Liked.hu-nál szeretünk meglepetéseket okozni, ezért mai cikkünkben váratlan tudományos felfedezések egész gyűjteményével készültünk, melyek láttán könnyen lehet, hogy te sem akarsz majd hinni a szemednek.

    • Gyerekkorunkban azt hittük, hogy a nyulak csak sárgarépát esznek és ez jó nekik. Kiderült, hogy nem mindig szabad bízni a mesékben és rajzfilmekben: a sárgarépa ugyanis a nyulak számára olyan, mint nekünk az édesség és túlzott mennyiség esetén elhízáshoz vezet számukra.
    • A kacsacsőrű emlős mérge annyira fájdalmas, hogy több hónapon át tartó gyötrelmes fájdalmat okoz, amit még a morfium sem képes enyhíteni.
    • A szumóbirkózók napi 7 ezer kalóriát fogyasztanak, de mégsem szenvednek az elhízás okozta betegségektől. Normális a vérnyomásuk és a koleszterinszintjük. Ez annak a ténynek köszönhető, hogy minden zsírjuk szubkután (bőr alatti), és gyakorlatilag nincs zsigeri zsírjuk. A zsigeri zsír veszélyes, mert mélyen halmozódik fel, megzavarva ezzel a belső szervek normális működését és különféle betegségeket vonva maga után. A profi szumóbirkózók napi 5 órákat edzenek, ami megakadályozza számukra a veszélyes zsigeri zsír felhalomozódását.

    Szumóbirkózók

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    • A napszemüveg viselése javíthatja a hangulatot. Erre a következtetésre jutottak az arcizmok és az érzelmek kapcsolatát tanulmányozó tudósok. Kiderült, hogy amikor önkéntelenül összeráncoljuk a homlokunkat a napfény miatt, akkor ugyanazokat az arcizmokat aktiváljuk, mintha a haragunkat fejeznénk ki. A kísérlet kimutatta, hogy azok az emberek, akik napszemüveg nélkül voltak az erős napsütésben, ingerültebbek és agresszívabbak voltak, mint azok, akik napszemüvegben voltak.
    • Fél évszázaddal ezelőtt  Nicaraguában nem volt külön nyelvük a siketnémáknak. Az 1970-es években azonban megnyílt az első siketnémáknak létrehozott iskola az országban, és a tanárok észrevették, hogy az iskolások olyan szokatlan nyelven kommunikálnak egymással, amit senki más sem ért. Kiderült, hogy a társadalomtól szó szerint teljesen elszigetelt siketnéma nicaraguai gyerekek létrehoztak egy saját, meglehetősen fejlett jelnyelvet. Ez a jelenség részben magyarázatot adhat arra is, hogyan alakult ki maga az emberi nyelv.
    • A banán egy csodálatosan egészséges gyümölcs. A méhészek azonban nem engedhetik meg maguknak, mert a banán illata irritálja a méheket: agresszívvé teszi és támadásra ösztönzi őket.
    pexels anete lusina 5247969
    ©  Anete Lusina / pexels
    • A kecskék képesek felismerni az emberi érzelmeket, és szívesebben lépnek kapcsolatba a pozitív és boldog emberekkel.
    • A kutyák a háziasítás folyamata alatt olyan izmokat fejlesztettek ki, melyek lehetővé teszik számukra, hogy felemeljék a szemöldöküket és az arckifejezésükkel manipulálják az embereket. Az „aranyos kiskutya” tekintet tehát egy hosszú evolúciós folyamat és az emberhez való közelség eredménye.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    • Az oxitocin hormon, mely a végtelen szeretet és ragaszkodás érzését okozza, nemcsak a számunkra kedves emberekkel való kommunikáció során képződik, hanem akkor is, amikor a háziállatainkkal kommunikálunk. Ez is azt bizonyítja, hogy a házi kedvenceinket igazi családtagnak tekintjük, ráadásul az oxitocin okozta szeretet és öröm kölcsönös: a kutyák is ugyanezt élik át, amikor a gazdájukkal lehetnek.
    • A kutyák azon kevés állatok egyike, amelyek megértik az emberi gesztusokat. Például, ha egy személy az ujjával egy tárgyra mutat, akkor a kutya pontosan a tárgyra fog nézni, ellentétben más állatokkal, amik ilyenkor az ujjára fókuszálnak.
    Cuki corgi
    ©  Florencia Potter / unsplash
    • A paradicsomon 4x több gyümölcs terem, ha emberi vizelettel öntözzük. Ráadásul ezek a paradicsomok több fehérjét és vitamint is tartalmaznak, mint a hagyományos módszerekkel trágyázott és öntözött társaik.
    • A lovak jól elrejtik a fájdalmukat, néha túl jól is. Ez a képesség az evolúció során fejlődött ki, hogy megakadályozza, hogy a ragadozók észrevegyék a csorda leggyengébb láncszemét.
    • A polcainkra kerülő kókuszdió jelentős részét nem emberek, hanem majmok takarítják be. Kiderült, hogy egy majom akár 1600 kókuszdiót is képes begyűjteni naponta, míg az ember csak 80-at. Thaiföldön, Srí Lankán, Malajziában, Indiában és számos országban vannak kókuszfarmok, ahol speciálisan képzett majmok foglalkoznak a betakarítással. Annak ellenére, hogy az állatvédők ellenzik az állatok ilyen jellegű kizsákmányolását, ez még napjainkban is tart.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Majom kókuszdió

    • A világon valaha gyártott alumínium nagyjából 75%-át még ma is aktívan használják – köszönhetően az újrahasznosításnak.
    • Észrevetted már, hogy az ismerős ételek íze megváltozik fogmosás után? Ez a fogkrém egyik összetevőjének köszönhető, mely átmenetileg blokkolja az édes ízek érzését.
    • Az emberek lényegesen kevesebbet alszanak, mint más emlősök, mert mélyebb az alvásuk. Az emberek nem alszanak fákon, és általában nincsenek kitéve állandó veszélyeknek – ez lehetővé teszi számunkra, hogy kevesebb alvással is kipihentebbek legyenek.
    • A tudósok szerint a tojás volt először, nem a tyúk. Ezt azzal magyarázzák, hogy egy olyan őstől származik az első tyúk, ami nem tyúk, hanem egy másmilyen madár volt.
    Tyúk vagy tojás
    ©  Ranva / Pixabay

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    • Észrevetted már, hogy havazás után mindig szokatlanul nagy a csend? Ez annak köszönhető, hogy a frissen hullott hópelyhek között levegő van. A porózus hóréteget érő hanghullámok nem verődnek vissza olyan jól, mint például egy sima kemény felületről, és ezek egy részét egyszerűen elnyeli a hótakaró.
    • A kék polip által kiválasztott halálos méregnek nincs ellenszere. Ha azonban a személyt röviddel a harapás után lélegeztetőgépre teszik, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy megmentik az életét, sőt, a komolyabb szövődmények is elkerülhetők.
    • A sziámi harcoshalal olyan okosak, hogy képesek felismerni a gazdájukat. Még egyszerű trükköket is meg lehet tanítani nekik, ha az ember elég türelmes.
    Sziámi harcoshal
    ©  Daniella Vereeken / Wikipédia
    • A medvék a bolygó legokosabb emlősei közé tartoznak. Agyuk mérete és annak kialakítása azt sugallja, hogy az intelligenciájuk olyan magas, mint a majmoké. A medvék tudnak számolni, használhatják a kezük ügyébe akadó eszközöket és képesek kommunikálni az emberekkel.
    • Az elefántok ritkán lesznek ráokosak, mivel dupla mennyiségű rák ellen küzdő gén található a genomjukban.
    • A poszméhek akár 9000 m-es magasságba is felemelkedhetnek. Ez magasabb, mint a Mount Everest!

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.