Kevesen tudják rólam, de régi nagy „szerelmem” az optikai csalóságok érdekes világa. Régebben több listát is készítettem ilyenekről, de most elérkezettnek láttam, hogy újfent összegyűjtsek néhány érdekes és látványos optikai illúziót.
Érdekes módon a szemünk az a szervünk, amivel a legkönnyebben becsaphatjuk az emberi agyat. Az alábbi optikai illúziókat javaslom, hogy mindenképpen mutassátok meg az iskolai fizikaórán, amikor az optikáról tanultok.
15. Részek sebessége
Nézzétek meg a vonalakat! Biztos vagyok benne, hogy úgy tűnik, mintha rángatóznának és egyenetlenül mozognának. De ez nem így van. A valóságban a függőleges csíkok miatt alakul ki a szaggatott mozgás illúziója.
14. Melyik csík sötétebb?
Hasonlítsátok össze a szürke vonalakat! Valójában ugyanolyan színűek, de a különböző háttér miatt másnak tűnnek.
Kivágtam egy-egy fehér és fekete csíkot, hogy meggyőződjek róla.
13. Eltűnő négyzet
Ezt az optikai illúziót egy japán pszichológus alkotta. Úgy tűnik, hogy a négyzet árnyalata változik, a közepén pedig teljesen eltűnik. Valójában a négyzet színe nem változik: világos szürke, de a különböző háttér miatt optikai illúzió alakul ki a színváltozásról és a négyzet „eltűnéséről”.
Nézzétek meg a négyzet színét a szélső bal és a szélső jobb oldalon.
12. Hullámok a mezőn
A mezőt zöld négyzetek borítják. De miért tűnik úgy, mintha hullámok lennének rajta?
11. Troxler-hatás
A Troxler-hatást először egy svájci orvos ismerte fel 1804-ben. A Troxler-hatás lényegében azt mutatja, hogy ha a szemünkkel egy pontra koncentrálunk, a pont körüli ingerek fokozatosan eltűnnek. Próbáljátok ki: hosszabb ideig figyeljétek a képen lévő X-et mozdulatlan szemmel, és figyeljétek, ahogy a környező háttér szépen lassan eltűnik.
10. Kék és zöld
A zöld és kék spirálok, amiket itt látsz, valójában ugyanolyan színűek. Ezt bármilyen grafikus szerkesztőben ellenőrizheted.
9. Merre megy a macska: felfelé vagy lefelé?
Ez a kép először a 9Gag weboldalon jelent meg, és azóta is vita tárgya. Sokan úgy vélik, hogy a macska egyértelműen lefelé halad, míg mások szerint felfelé. Te mit gondolsz róla?
8. A kör színe
Ezek a körök valójában ugyanolyan színűek.
Ha kinagyítasz egy részletet a képből, jobban fogod látni.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK