A születésnap, bár évről évre ismétlődik, mégis ritka ünnep. Ha belegondolsz, hogy pontosan annyiszor ünnepeljük, ahány évet élünk, akkor komolyan kell vennünk, hogy hogyan, kivel és hol töltjük.
Ezen a különleges napon az ünnepelt nemcsak magának, hanem a meghívott vendégeknek is készül: gondoskodik a találkozóhelyről, italokról, ételpreferenciákról, zenéről, szállításról, sőt akár egy egész hétvégét is magába foglalhat az ünneplés.
Képzeld el, hogy ma van a születésnapod. Otthon ünnepelsz. 18:00-ra hívtad a vendégeket. Már 18:15 van – de nem jött senki.
Nincsenek nem fogadott hívások a telefonodon, az asztal megterítve, az előételek veszítenek frissességükből, a főétel pedig a fülledt sütőben veszít az ízéből. A pezsgőbuborékok elillannak a poharakból, és egyre több erőfeszítésbe kerül, hogy megőrizd az ünnepi hangulatot. Vársz 18:30-ig… 35-ig. 18:45-kor végre megszólal a csengő. És a „Meglepetés!” felkiáltással betódulnak a vendégek. Rád dobják a holmijukat, mintha csak egy fogas lennél, és úgy mennek az asztalhoz, mintha otthon lennének. A közös tányérokból mosatlan kézzel szednek a kolbászból, és szomjúságra hivatkozva, maguknak töltenek a gyümölcsléből, majd kiisszák a poharat.
Az ajándékokat ugyanazokkal a zsíros kezekkel adják át, kolbásznyomokat hagyva a csomagoláson, megfeledkezve minden illemszabályról. Természetesen hangosan közlik az ajándék árát is, biztos ami biztos, hogy értékelhesd a vendég nagylelkűségét.
Ünneplés étteremben. 18:00-ra hívtad a vendégeket, meg is érkezik az első.
Az asztal üres, mivel gondoltad, hogy majd együtt rendel mindenki. Nincsenek nem fogadott hívások a telefonodon, körülötted sürögnek-forognak a pincérek, és úgy tűnik, mindenki csak téged néz. Meddig kell várni a többiekre? Várjak egyáltalán? Talán rendeljek már valamit, vagy mégse? Fél hétkor mindenki elkezd gyülekezni, remek hangulatban, és hangsúlyozva, hogy a születésnap nem elnöki fogadás, itt mindenki haver, és milyen klassz, hogy nem kellett sietni, hiszen ráérünk.
Mindkét esetben az este további része a utazásokról, az újonnan olvasott könyvekről vagy a legújabb filmekről szóló beszélgetésekkel telik, mintha elfelejtetted volna az ünnep okát. A poharak üresek, és felháborodottan megjegyzéseket tesznek, hogy miért vettél ilyen kevés alkoholt, ráadásul nem vagy valami vidám szervező, ha te magad nem is iszol.
A legrosszabb születésnap, ugye? Ezért, amikor meghívnak egy ünnepségre, érdemes figyelembe venni néhány fontos szabályt, amelyek támogatják az ünnepeltet, feldobják a hangulatot, és segítenek abban, hogy tökéletesen emlékezzenek rá! Hiszen az imént az ünnepelt helyében voltál, így már te is tudod, hogy milyen kellemetlen tud lenni ez az egész.
1. Érkezz időben. Kicsit korábban érdemes érkezni, de semmiképp sem késve. Hiszen időben érkezve osztozol a nap fontosságában azzal, aki meghívott. Ha valami váratlan történik, és biztosan késni fogsz – szólj, kérj elnézést, és mondd meg a pontos érkezési időt.
2. Amikor belépsz a helyiségbe, köszönj mindenkinek, aki már ott van.
3. Ünnepélyesen add át az ajándékot az ünnepeltnek, ne fukarkodj a kedves szavakkal, hiszen csak ez az egy alkalmad van rá ebben az évben! Ha gyerekzsúrról van szó, akkor először a gyereket kell felköszönteni, majd gratulálni a szülőknek a lánya vagy fia születésnapja alkalmából.
4. Tüntetsd el az ajándék árára utaló nyomokat. Ellenőrizd az árcédulák vagy címkék meglétét, és szabadulj meg tőlük. Kivételt képeznek azok a tárgyak, amelyeket vissza lehet cserélni, vagy amelyekre garancia van.
5. Az asztalnál használd az előkészített evőeszközöket. A közös tányérokból illetlen kézzel szedni.
6. Támogasd a beszélgetést az asztalnál, ne légy sznob! Hadd teljen az este viccekkel, nevetéssel és kellemes, barátságos hangulattal.
7. A jó vendégek azok, akik időben távoznak. Érdeklődj előre, hogy milyen tervei vannak az ünnepeltnek a nap további részére, és meddig tart a rendezvény. Így kézben tarthatod az időt, és időben távozhatsz.
8. Köszönd meg a meghívást, az ételek minőségét és a hangulatot. Mondd el, hogy nagy öröm volt osztozni vele ezen az ünnepen.
Szeretnék hozzáfűzni még néhány pontot, ami bármilyen rendezvényt elronthat, nem csak egy születésnapot:
1. Az alkohol és az étel kontrollálatlan mennyisége. Vendégségbe jöttél, nem pedig egy menzára. Illetlen sokat enni és inni. Az alkohol kínos helyzeteket, sőt néha kellemetlen szituációkat is provokálhat.
2. A trágár beszéd, a közönséges történetek, a kétértelmű célzások nem fognak jó hírnevet szerezni neked, csak rontanak rajta.
3. Ne utasítsd vissza a kínálást, és ne magyarázd olyan dolgokkal, hogy diétázol, vagy vagy hogy most nem akarsz enni.
4. Ha társaságban vagy, olyan témákról kell beszélgetni, amelyekhez mindenki hozzá tud szólni, elkerülve a személyes beszélgetéseket, ahol egy-két ember kivételével mindenki hallgat és nem érti, hogy miről van szó.
A születésnap egy nagyon különleges ünnep mindenki életében. És jó lenne, ha méltó emberek lennének melletted ezen a napon. Légy méltó, megértő és támogató környezete azoknak, akik úgy döntenek, hogy megosztják veled a születésnapjukat!
Mikor van a születésnapod, és hogyan szeretsz ünnepelni? A nagy összejöveteleket vagy a kisebb, diszkrétebb ünneplést szereted inkább?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK