HIRDETÉS BEZÁRÁS
Egyéb

Ez az aranyos kis labda valójában egy veszélyes gyilkos. 5 érdekesség a plutóniumról

Ne tévesszen meg a látszat.

    A plutónium egy rendkívül veszélyes, toxikus fém, ugyanakkor számos folyamatban nélkülözhetetlen.

    HIRDETÉS

    A képen egy plutónium-238 golyó látható. Szokatlan megjelenésű fém, nem?

    Plutónium 015

    A plutónium-238 izotóp természetes módon bomlik el, a bomlás során pedig hőt termel, ami vörös fényt kölcsönöz neki. Richard Feynman fizikus így írt a plutóniumgömbről:

    „A tenyerembe vettem. Meleg volt.”

    Sajnos 10 évvel később rákban hunyt el.

    A gömb alfa-részecskéket bocsát ki. Az iskolai fizikaóráról tudjuk, hogy az alfa-részecskéket egy egyszerű papírlap is megállítja, sőt a bőrünk is elegendő a fenyegetés megfékezésére.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Plutónium 014

    Azonban fennáll a valószínűsége, hogy egyes alfa-részecskék áthatolnak a védőpajzsunkon, és bejutnak a szervezetünkbe, ahol halálos veszélyt jelentenek.

    Ezt a plutóniumot tápegységekben alkalmazzák. A lítiumakkumulátorok feltalálása előtt a plutónium-238-at pacemakerekben is használták. Továbbá űrhajók energiaellátására szolgáló generátorokban is alkalmazzák. A reaktorban történő felhasználás után kevert oxid üzemanyag keletkezik, amely újrahasznosítható.

    Felezési ideje 88 év. Ez azt jelenti, hogy egy kilogrammnyi plutónium 88 évnyi folyamatos sugárzás hatására a fele tömegét más elemekké alakítja át. További 88 év elteltével a fennmaradt tömeg negyedére (250 grammra) csökken, és így tovább.

    Plutónium 013

    A plutóniumot 1940-ben amerikai fizikusok fedezték fel. Alig öt évvel később, 1945-ben az amerikaiak plutóniumbombát, a „Fat Man” atombombát dobták le Nagaszakira.

    A plutónium különleges fém, különböző szerkezeti formákban létezik, mindegyik egyedi fizikai tulajdonságokkal bír.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Plutónium 012

    Hőmérséklettől és nyomástól függően tulajdonságai jelentősen változhatnak. Összesen hét ilyen szerkezeti formát ismerünk, ezek közül az egyiket láthattuk a bevezető képen. Normál körülmények között a plutónium ezüstös színű fémként jelenik meg.

    A legstabilabb izotóp a plutónium-244, 80 millió éves felezési idővel. Ennek az izotópnak egy része a Naprendszer keletkezése óta fennmaradt, túlélve 57 felezési időt.

    Plutónium 011
    Plutónium-239.

    A plutónium-239-et (felezési ideje 24 100 év) és 241-et hasadóanyagként használják, azaz atommagjaik nagyenergiájú neutronokkal bombázva felhasadnak, energia, gamma-sugárzás és még több neutron keletkezésének kíséretében.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Nukleáris reaktorokban használnak ilyet.

    Számos kriminális eset ismert plutónium-mérgezéssel kapcsolatban, melyek a hétköznapi balesetektől a politikailag motivált merényletekig terjednek. Egy hírhedt eset 2001-ben Németországban történt, amikor egy gyári munkás hazavitte a plutóniummal szennyezett rongyokat, amellyel korábban radioaktív felületeket törölt át. A szennyezett rongyokkal megmérgezte volt feleségét, aki szerencsére életben maradt.

    Plutónium 010

    A törpebolygó, a Plútó neve is ebből az elemből ered, mindkettőt a római alvilág Istenéről, Plutóról nevezték el.

    A Plútó vörös színét sokáig rejtély övezte. Végül kiderült, hogy légkörében szénhidrogének, köztük etilén is található, melyek köde vöröses árnyalatot kölcsönöz a bolygónak.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.